בימי המאבק לשחרור בנו. נועם שליט (צילום: חדשות 2)
"היה לו הרבה דם על הידיים". נועם שליט | צילום: חדשות 2
במשך חמש שנים המשפחה חיכתה לגלעד ולא ידעה האם בכלל יחזור. היום התבשר בני משפחת שליט שהאדם שהיה אחראי לחטיפת גלעד – ראש הזרוע הצבאית, אחמד ג'עברי, חוסל על-ידי צה"ל אבל בני המשפחה כהרגלם שומרים על איפוק ולא ממהרים לשמוח או להביע הקלה.

"אנחנו לא מחפשים נקמה אישית", אומר נועם שליט ל-mako, "זה נכון שג'עברי פגע בנו, בגלעד כמובן ובמשפחה כולה במשך שנים רבות, אבל זה לא העניין".

כמתמודד בפריימריז של מפלגת העבודה שליט כבר מדבר כפוליטיקאי ומתייחס להשפעה הכוללת של חיסולו של ג'עברי. "מה שמעניין אותי, ואני חושב שזה מה שצריך לעניין את מקבלי ההחלטות, הוא תושבי הדרום ועוטף עזה שמהווים בני ערובה של המצב הזה. לג'עברי היה הרבה דם על הידיים, בעיקר כי בשנים האחרונים לא היסס לשגר רקטות לכיוון אוכלוסייה אזרחית חפה מפשע, ביניהם גם ילדים, מה שמהווה על פי החוק הבינלאומי פשע מלחמה".

שליט מסביר כי למרות ההצדקה שיש לחיסול, המבצע לא ישפר את מצבם של תושבי הדרום. "אני חושב שהיה פה בהחלט איתות הרתעתי כלפי החמאס אבל לצערי זה לא יפתור את הבעיה לטווח הארוך. כולנו זוכרים את חיסולו של עבאס מוסאווי שחוסל על-ידינו ובמקומו עלה נסראללה. המצב כזכור רק החמיר עד מלחמת לבנון השנייה. בעזה אין וואקום והחמאס לא ייעלם וגם אם הוא ייעלם אז יחליף אותו הג'יהאד האיסלאמי או אירגון אחר. אותם אירגונים רק מחכים שהחמאס יפול. לכן, בטווח הארוך נצטרך למצוא ערוצי הדברות עם החמאס, בין אם הם יהיו ישירים או עקיפים ולהגיע להסדרים כאלה ואחרים, לא מתוך אהבה הדדית אבל מתוך אינטרס הדדי".

ומה לגבי תחושותיו של גלעד ביום הזה?

גלעד לא מתייחס לנושא. הוא לא מסתכל אחורה, אלא רק קדימה.