דניאל בן סימון (יח``צ: חדשות)
דניאל בן סימון | יח``צ: חדשות

מדור חדש בחדשות 2 באינטרנט יביא לכם מידי יום את דבריהם של המועמדים בפריימריס מהמפלגות השונות, בו הם יסבירו לכם הגולשים, למה כדאי לכם לבחור בהם. מפלגת העבודה תהיה הראשונה לערוך את הפריימריס, ולכן הפעם יסביר לנו המצטרף הטרי דניאל בן סימון מדוע לבחור בו.

"אני מבקש לשתף אתכם בתחושות שמקננות בתוכי כבר זמן מה. במשך שנים השתתפתי בעיצובה של החברה הישראלית באמצעות העט והמיקרופון. ניצלתי כל מה שעמד לרשותי - עיתון, טלוויזיה, רדיו, הרצאות, לימוד באוניברסיטה - כדי לקדם ערכים שנראו לי נכונים ונחוצים לחברה הישראלית. האמנתי ואני עדיין מאמין שלעיתונאי יש תפקיד מרכזי, שלא לומר אחריות מקצועית, בתיקון חולייה וליקוייה של החברה שבה הוא חי.

תמיד הייתי מעורב. תמיד ניסיתי לכתוב כדי להשפיע. לא ראיתי בעיתונות מקצוע אלא ייעוד אישי ושליחות חברתית. אולי בגלל שהנסיבות שהביאו אותי למקצוע היו שונות מאלה של רוב חבריי למקצוע. עליתי לישראל ממרוקו כשהייתי בן 16 ונשלחתי ללמוד בפנימייה חקלאית דתית ליד כפר חסידים. ההתחלה הייתה קשה, אולי אף קשה מאוד ונטעה בי רצון עז להציב ראיית עולמו ותחושותיו של 'ילד חוץ' לתוך ההוויה הישראלית.

על רקע זה חשתי הזדהות מיידית ואוטומטית עם החלשים, הדפוקים ואלה שלא שפר עליהם גורלם בארצם החדשה. עולים חדשים, קבוצות מיעוט, עניים, חסרי מסגרת, תושבי פריפריה, חסרי כוח ונעדרי קשרים. מיומי הראשון בעיתונות, שמתי למטרה לייצגם באמצעות הכתיבה והפרשנות. במשך השנים לא החמצתי הזדמנות לשמש קולם ולהביאו לקדמת הבמה כמו מוניתי להיות השגריר הנודד שלהם.

עשרים שנה פעלתי בעיתונות במסגרת עבודתי בעיתון 'דבר' ובעיתון 'הארץ'. אין מקום נידח שבו לא דרכה רגלי ואין יישוב שכוח אל שלא הגעתי אליו. גם כשהממונים עלי לא ראו עניין עיתונאי מושך בשולי החברה, התעקשתי להביאם לידיעת הקוראים. למען יידעו שבעוד מרכז הארץ הולך ומתעצם, שרויים חלקים אחרים בחברה באפילה גמורה. למען יידעו שבעוד החינוך במרכז הארץ איכותי ומתקדם, תקוע החינוך בפריפריה מאחור. למען יידעו שבעוד הצמיחה הכלכלית משנה את הנוף האורבאני והאנושי במרכז הארץ, היא נותרה מחוץ לתחום במאות יישובים בצפון ובדרום. למען יידעו שבעוד מסעדות יוקרה במרכז הארץ מגישות את מיטב התפריטים הבינלאומיים, נפתחים במקביל בתי תמחוי ביישובים נידחים.

ממדינת רווחה מתקדמת נהפכנו למדינת רווח חסרת מעצורים. ממשלה אחרי ממשלה - בין אם בראשות העבודה ובין אם בראשות הליכוד - כרסמו בשיטתיות אכזרית ביסודותיה של מדינת הרווחה וגרמו ליצירת עוני מחפיר ומביש. הנתונים מדברים בעד עצמם: בשנת 2007 חיו יותר ממיליון וחצי עניים מתחת לסף העוני ויותר מחצי מיליון ילדים שמוגדרים עניים בידי המוסד לביטוח לאומי.

זוהי בעיני סכנה אסטרטגית ממדרגה ראשונה. ביטחון לאומי של מדינה נעוץ קודם כל בבריאותה של חברה וביכולתם של צעיריה להגשים את חלומם. זה לא המצב ביישובים רבים בארץ שבהם מתגוררות החוליות החלשות של מדינת ישראל. הממשלה, תחת לווסת את משאביה ורווחיה של המדינה, נהפכה למועצת מנהלים שמחלקת בצורה לא שוויונית את רווחיה.

זהו בעיני מצב מסוכן. אני אומר את זה בכל האחריות. משהו נדפק ונפגע בחברה הישראלית. נעלמה הסולידאריות ונפגמה תחושת האחריות המשותפת. במצב של כל אחד לעצמו ולביתו, ספק אם ישראל תוכל לעמוד באתגרים החברתיים והמדיניים שניצבים לפניה. אני מנסה ככל יכולתי להתריע מפני ההידרדרות הזאת. בשנים האחרונות אני מתריע מפני הפגיעה במדינת הרווחה והעלייה במימדי העוני. קשה לי להשלים עם העובדה שבצילה של הצמיחה הכלכלית נקבצים בתי תמחוי ובתי אוכל ובתי מחסה של חסרי כל וחסרי תקווה.

על רקע זה התגייסתי לאחרונה כדי לנסות ולפעול לשינוי המצב הקיים".

חדשות 2 באינטרנט מזמינים את המועמדים לכתוב לנו לכתובת: bnews@news2u.co.il. אתם גם מוזמנים לשלוח לנו סרטונים שלכם, או גימיקים אחרים.

שלום שמחון מבקש את תמיכתם

קולט אביטל מבקשת את תמיכתם

נאדיה חילו מבקשת את תמיכתם

יריב אופנהיימר מבקש את תמיכתם