12 תלמידים שפונו מבתיהם בשלומי שבצפון בעקבות המלחמה עזבו את בית הספר "אורט גבעת רם" בירושלים - לאחר שחוו אירועי אלימות והתנכלות, כך לדברי הוריהם. באחד המקרים, לכאורה, התלמידים המקומיים איימו בסכינים על הילדים המפונים – ומאז הוריהם מסרבים לשלוח אותם לבית הספר.

תושבת שלומי ששני ילדיה לומדים בכיתות ה' ו-ז', מספרת על השתלשלות האירועים שהובילה אותם לעזוב את המוסד החינוכי: "היה מחדל גדול שבו ילדים מקומיים הוציאו סכינים על הילדים שלנו ואיימו עליהם. התלמידים המפונים לא הצליחו להשתלב כמו שצריך, היה אוסף של מקרים קטנים שהאירו לנו את העיניים. ילדים הציקו להם באופן יומיומי, מורות צעקו עליהם והתנהגו בחוסר סבלנות. הבן הקטן שלי למשל, לומד כבר שלושה שבועות ואפילו לא קיבל ספרים חיוניים כדי ללמוד כמו שצריך. זה פשוט מחדל מטורף".

אושרת סויסה, גם היא אימא לילדה בכיתה ז' משלומי, מספרת שבנותיה מפחדות לחזור לבית הספר מאז המקרה. "חלק מהמקומיים פשוט מתנהגים אליהן בבריונות. אם הן יושבות על ספסל, תלמידים באים ומבקשים מהן לקום ולפנות להם את המקום", טענה האם.

מרוויחים יותר? (אילוסטרציה) (צילום: אייל בן יעיש, חדשות 2)
כיתה ריקה. אילוסטרציה | צילום: אייל בן יעיש, חדשות 2

"השילוב של התלמידים הוא לא כפי שהבטיחו לנו. הכניסו אותם לכיתה נפרדת של מפונים במקום לשלב אותם בתוך הכיתות, מה שמלבה את הבעיות החברתיות", המשיכה סויסה. לדבריה, הלמידה בבית הספר לא משמעותית – והילדים משוטטים במסדרונות, במקום לקחת חלק במערכת השעות המלאה.

בשבוע שעבר נערך דיון בהשתתפות ראש מועצת שלומי, נציגי רשת "אורט", מינהל חינוך ירושלים ומשרד החינוך, שבו הציפו ההורים את הבעיות של 12 התלמידים שמבקשים לבחון שיבוץ מחדש. במשרד החינוך השיבו כי ייבחנו אלטרנטיבות לתלמידים שעזבו את המוסד החינוכי: "אין שום התחייבות לקליטה של 12 התלמידים כקבוצה במוסד מסוים ויהיה מענה פרטני. אנו מקווים כי יימצא פתרון בהקדם על ידי העירייה והתלמידים ישובו ללמוד". 

ממחוז ירושלים של משרד החינוך נמסר: "מבדיקה שנערכה עולה כי הורי התלמיד סירבו להגיע לפגישת בירור עם מנהל המוסד ולא שלחו את בנם לבית הספר, כך שאין בידי המנהל מידע הכרחי לבירור הפניה. כמו כן, לא ידוע לנו על הגשת תלונה במשטרה. אכן ישנה בקשת העברה של 12 תלמידים מבית הספר והנושא בטיפול העירייה האמונה של השיבוץ. המשרד לא מכיר טענה באשר לחוסר בספרים. מיותר לציין שבמידה שהמוסד יקבל פרטים על המקרה הוא יטפל בנושא בכל האמצעים העומדים לרשותו על פי הנהלים".