שר החינוך קיש הודיע שהוא מבטל את חלוקת פרסי ישראל כדי להעניק פרסי גבורה - אבל אתמול (ראשון) בן כספית פרסם שהסיבה האמיתית היא מניע פוליטי ורצון לסתום פיות. איל ולדמן, יזם ומתנגד בולט לראש הממשלה נתניהו ולתוכנית החקיקה המשפטית של הממשלה, זכה בפרס היזמות. אולם, כששר החינוך גילה שמדובר בו - הוא החליט לדחות את מתן הפרסים עקב המלחמה. ולדמן, חתום על אקזיט הענק של חברת מלאנוקס וגם אב שכול שאיבד את בתו בפסטיבל "נובה" ב-7 באוקטובר.

מוקדם יותר אמש, עמי אפלבאום, יו"ר הוועדה שבחרה את הפרס, התראיין ל"תוכנית חיסכון" והתייחס להחלטה של קיש. "אנחנו מפספסים הזדמנות מאוד גדולה לתת פרס ישראל ליזמות ולחדשנות טכנולוגית בימים שהכלכלה שלנו נמצאת בצלילה מטה ולא ברור מתי תעלה", אמר אפלבאום. "אני חושב שפרס ישראל הוא אחד הכלים שיכולים לתת 'בוסט' קדימה להרבה משקיעים ויזמים צעירים, וחבל לי שהפרס נדחה".

לדבריו, בהמשך לפרסום של בן כספית, טען אפלבוים כי "אף זוכה עוד לא נבחר לפרס ישראל" - והוסיף: "זו הזדמנות לתקומה כלכלית-ביטחונית-חברתית. מה יותר טוב מיזמות ויזמים שיכלו לתת השראה ותנופה לכלכלה הישראלית?".

אפלבאום המשיך והסביר על תהליך הבחירה: "יש ועדה שעושה את דיוניה ומעבירה את המלצותיה לשר והוא בוחר. מהבחינה הזו השר צודק - הוא לא בחר. אני לא אכנס לשאלה מה עשתה הוועדה, אני חושב שהיו לנו שורה של מועמדים ראויים ואני לא רוצה לפגוע בסיכויים של אף אחד מהם לקבל את הפרס בהמשך".

"בסופו של דבר השר הודיע לוועדה שהפרס מתבטל. יש לנו כל כך הרבה אנשים ראויים ובעלי השראה, מקווה שיהיו לנו מספיק שנים כדי לחלק את כל הפרסים האלה", הוא הוסיף.


משר החינוך יואב קיש נמסר בתגובה: "ההחלטה לדחיית פרס ישראל נבעה אך ורק מהמצב המלחמתי במדינה. כפי שפורסם עם קבלת ההחלטה, לא יהיה ביטול של הפרסים אלא דחייה בשנה. כל זוכה, בהינתן ועבר בהצלחה את כלל הפרמטרים השונים, יקבל את הפרס בשנה הבאה".