שר החינוך יואב קיש מסר היום (ראשון) הצהרה לתקשורת ובה אמר כי "האחריות של הממשלה למלחמה מובנת מאליה" – אך הבהיר: "יש אחריות גם לצבא ולמי שקיבל את ההחלטה על ההתנתקות". בדומה לשרים אחרים בממשלה, קיש טען כי הסיבות למתקפת הפתע של החמאס ייבדקו בתום המלחמה: "נבדוק ונסיק את כל המסקנות". 

מלחמת "חרבות ברזל" - סיקור N12

בהצהרה שהופנתה לתלמידים ולצוותי ההוראה, בישר קיש כי החל ממחר תחול חזרה הדרגתית לשגרת למידה בחירום, בהתאם למיפוי היישובים לפי פיקוד העורף. "אנחנו לא לוקחים סיכונים. החזרה ללימודים פיזיים או מקוונים תתקיים בשיתוף ובאישור מנהלי בתי הספר ולא כהנחתה מלמעלה ומשתפים את השטח. המנהלים מכירים בצורה הטובה ביותר את צוותי ההוראה והתלמידים. בעדיפות עליונה ניתן מענה לאלו שספגו את הנזק הכבד ביותר. המדיניות שלנו: ביטחון ובטיחות מעל הכול וחזרה מדורגת", אמר.

"כרגע עלינו להתמקד בניצחון: הבסת והשמדת ארגון המרצחים חמאס-דאעש והג'יהאד האסלאמי", המשיך השר בהצהרתו. "אנחנו במלחמה. מערכת החינוך מגויסת לתמיכה במפונים וזה היעד המרכזי שלנו. מתן מענה לצרכים של אלו ששילמו את המחיר הכבד ביותר. בנוסף, כחלק מהחוסן הלאומי אנחנו מתחילים לבנות שגרת חירום מתמשכת במערכת החינוך".

קורונה, בית ספר, נתניה (צילום: JACK GUEZ, AFP)
החזרה ללימודים תהיה בהדרגה תחת "שגרת חירום". אילוסטרציה | צילום: JACK GUEZ, AFP

קיש פירט את השלבים של משרד החינוך לחזרה לשגרת חירום, והבהיר כי בראש סדר העדיפויות נמצא ביטחון ובטיחות התלמידים. בתוכנית המשרד, צפויה חזרה מדורגת – "תוך התחשבות מלאה בפן הרגשי של צוותי החינוך, התלמידים וההורים שחלקם במעגל הראשון של הנפגעים". הוא הדגיש כי מדיניות החזרה נקבעת באופן יומי על ידי פיקוד העורף בשיתוף משרד החינוך.