חשיפה: מנכ"ל משרד החינוך תא"ל אסף צלאל, שמונה לתפקיד על ידי שר החינוך יואב קיש למשרת אמון, הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו בגלל החקיקה המשפטית, כך נודע היום (שישי) ל-N12. בשיחה עם מקורביו, אמר: "נקרעתי בין האחריות לבין הקו האדום שהגדרתי לעצמי. הממשלה הזו חצתה את הקו. אני לוקח אחריות ומסיים את תפקידי", זאת לאחר חצי שנה בלבד. מאיר שמעוני, מנהל מחוז ירושלים במשרד, מונה לממלא מקומו של צלאל.

במכתב ששלח צלאל לעובדי המשרד, ובו כתב שהוא "על סף דמעות" הוא הסביר: "כנציג ציבור ביקשתי לקחת אחריות על המצב שנוצר. לא אוכל להמשיך לשרת את המערכת שאני כלכך אוהב ורציתי להביאה לחוף מבטחים אליו היא זקוקה. הקרע אליו הגענו אינו מאפשר לי להמשיך ולממש את אחריותי כהלכה".

לדבריו, "מעולם לא השתייכתי לצד זה או אחר ואיני בוחר צד גם היום. מערכת החינוך היא ממלכתית ויש לשמור עליה כזו. יש לקחת אותה כעת, לחשב מסלול מחדש וגם באמצעותה לפעול לאיחוי הקרעים. אני פונה דרכיכם לכל עובדי המשרד ואנשי החינוך היקרים - אני גאה בכם ומעריץ את עשייתכם. המשיכו בתפקידכם המקצועי וממשו את אחריותכם הגדולה". 

יואב קיש (צילום: N12)
שר החינוך יואב קיש | צילום: N12

הוא חתם בתודה לשר קיש על "ההזדמנות, החברות והשותפות האמיתית והכנה. אני מאמין מאוד בתוכנית העבודה אותה שמנו יחד לשנים הקרובות ומשוכנע שיואב ידע להוביל את המערכת החיונית, אותה הוא כל כך אוהב ופועל למענה, למקומות טובים עוד יותר במעלה הדרך. כטייס אמשיך לטוס ולשרת בתפקידי המקצועי בצה״ל בראש מורם, כי זו משמעות המשפט -׳אין לי ארץ אחרת גם אם אדמתי בוערת׳".

השר קיש מצידו,  כתב: "אסף שימש כמנכ״ל משרד החינוך בחצי שנה האחרונה, ובינינו הכרות ארוכת שנים המושתתת על שותפות וחברות. אני מודה לאסף על ביצוע תפקידו באופן מקצועי ומסור, תוך שימת דגש על טובתם של תלמידי ישראל והערכות לפתיחת שנת הלימודים. אני מאחל לו הצלחה רבה בכל אשר יפנה".

צלאל מכיר את קיש מתקופתו בחיל האוויר.קבוצות הווצאפ של המילואימניקים סוערות בעקבות התפטרות המנכ"ל, שהיה דמות נערצת בחיל. 

סמנכ״לית משרד החינוך לשעבר, וראש מרכז מנור מבית יוזמת המאה ד״ר מיכל טביביאן מזרחי, התייחסה לפרסום ב- N12 וכתבה: ״מנכ"ל משרד החינוך, אסף צלאל, פעל היום באחריות הנדרשת כאשר החליט לסיים את תפקידו. מהודעתו ניתן להבין כי אי אפשר לנהל מערכת חינוך ממלכתית, כאשר מעניקים תקציבים מוגדלים לזרמים ורשתות שאינם לוקחים חלק בחברה, כאשר נותנים סמכויות התערבות בתכנים לאדם קיצוני כמו אבי מעוז, כאשר מתקצבים בתקציב מדינה בתי ספר שאינם מכינים את בוגריהם לעולם העתידי וכאשר מגבילים אוטונומיה ועיסוק בזהות וערכים דווקא בזרם חינוך הממלכתי. צלאל הבין שהוא אמור לנהל ולבנות מערכת חינוך שתתמודד עם ההקצנה ההולכת וגוברת בחברה הישראלית, ובמקום זה הוא נדרש לנהל מערכת חינוך שרק בונה עתיד קיצוני יותר״.

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, הגיב גם הוא: "צר לי מאוד על התפטרותו של מנכ"ל משרד החינוך, אסף צלאל, האיש היחיד בהנהלת משרד החינוך שעשה. כעת אין כל תקווה שמשהו יסתדר כי אנו לא מאמינים ששר החינוך קיש יזיז משהו. אסף צלאל היה אחד האנשים הטובים ביותר והראויים ביותר שעמדו בראש משרד החינוך. מאחל לו מכל הלב הצלחה בכל אשר יפנה ואני משוכנע שיצליח. באשר לנו, נמשיך במאבק למען קידום מערכת החינוך, תלמידינו, וחברינו".