אורי בראז בן ה-17 מעכו שוטף כלים במסעדות, בתי קפה ואולמות אירועים כבר כמה שנים כדי להתפרנס. בין הסירים והצלחות, הוא סיפר לנו על התובנה שהגיע אליה: "בשביל לצאת מכאן ולהצליח בחיים באמת -  אני חייב לפחות 5 יחידות במתמטיקה, בציון הכי גבוה שאפשר". "רק בגלל הרוח": סדרת כתבות מיוחדת ב"מהדורה המרכזית".

מ-3 יחידות לימוד - לטכניון (צילום: N12)
במקרה, הגיע לגינה גם מוטי ברוך, רכז המתמטיקה שגם זה שאחראי על מבחן המעבר | צילום: N12

לאורי יש תשעה אחים בבית שמפריעים לו ללמוד. כדי שיוכל להתרכז במשימה שהציב לעצמו, להצליח במבחן המעבר מ-3 ל-4 יחידות במתמטיקה, הוא החליט לקחת את הספרים, המחברות והמחשבון וללכת ללמוד עם חברו בגן השעשועים. ואז, במקרה, הגיע לגינה גם מוטי ברוך, רכז המתמטיקה שגם זה שאחראי על מבחן המעבר. "ראיתי שני ילדים חמודים ושמעתי אותם אומרים מילים שקשורות למתמטיקה. שניהם ניגשו לבחינה ונכשלו. הראשון כישלון חרוץ אבל לשני נראה היה שיש חשיבה מתמטית", סיפר מוטי.

לאחר הבחינה, אורי ניגש למוטי בבית הספר וביקש מבחן מעבר נוסף ל-4 יח"ל. לבסוף, הוא קיבל 69 – ציון שהיה מעל הממוצע הכיתתי באותה התקופה. מכאן, אורי הולך ומשתפר. מ-69 ל-70 ואז ל-90. בסוף י"א הוא ניגש לבחינת הבגרות עם מגן 100 וקיבל ציון של 98. ואז שוב, אורי מגיע עם רעיון - לעלות ל-5 יחידות.

מ-3 יחידות לימוד - לטכניון (צילום: N12)
"בשביל לצאת מכאן ולהצליח בחיים באמת - אני חייב לפחות 5 יחידות במתמטיקה", אורי בראז' | צילום: N12

"אורי עשה הכל בכוחות עצמו. הוא קנה לבד אופניים חשמליים וטלפון. עבד חודשים עבור רישיון הנהיגה. כשילדים אחרים הולכים לבריכות וטיולים – הילד שלי עבד מהבוקר עד הערב. שקל הוא לא ביקש ממני", סיפרה בהתרגשות אמו של אורי, נינט והוא הוסיף: "השאיפה הגדולה שלי בחיים היא שיזכרו אותי בהיסטורי בתור משהו גדול, כמו ניקולה טסלה או איינשטיין ששינו את העולם מקצה לקצה".

מ-3 יחידות לימוד - לטכניון (צילום: N12)
"כשילדים אחרים הולכים לבריכות וטיולים – הילד שלי עבד מהבוקר עד הערב. שקל הוא לא ביקש", נינט בראז' | צילום: N12

אורי עשה את מה שאף תלמיד בארץ לא עשה לפניו. הוא השלים כמעט לבדו 700 שעות לימוד, מ-3 יחידות ל-4 ואז ל-5. בשני השאלונים של 5 יחידות מתמטיקה הוא קיבל 90. על הדרך גם זכה בתעודת מצטיין המצטיינים החברתי של העיר עכו, בקרוב יתחיל ללמוד הנדסת חשמל ומחשבים כעתודאי בטכניון - ומשם "השמיים הם הגבול".