פרסום ראשון: סמנכ"לית בכירה במשרד החינוך, גלי נהרי, התפטרה היום (חמישי) "בשל שיקולים לא מקצועיים במשרד". נהרי, שנכנסה לתפקידה לפני כשלושה חודשים, הייתה אחראית על גיוס, הכשרה, פיתוח והשמה של עובדי ההוראה במשרד. לפני כחודש מנכ"ל המשרד תא"ל אסף צלאל, שמונה לתפקיד בידי שר החינוך יואב קיש למשרת אמון, הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו בגלל החקיקה המשפטית. בשיחה עם מקורביו, אמר: "נקרעתי בין האחריות לבין הקו האדום שהגדרתי לעצמי".

במכתב ששלחה נהרי לעובדי המנהל היא כתבה: "נכנסתי לתפקידי ומאז פעלתי לטיפול במצוקת חוסרי המורים ולשיפור מעמדם של עובדי ההוראה במערכת החינוך. שמחתי בהצלחתנו שאפשרה את פתיחת שנת הלימודים תשפ"ד תוך עבודה מאומצת של ימים ולילות".

שר החינוך יואב קיש (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
שר החינוך יואב קיש, ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"מה שמנחה את קבלת ההחלטות הם שיקולים פוליטיים"

"לצערי הרב, אני חווה פער עצום בין גודל המשימה המוטלת על כתפי לבין האקלים הארגוני הקיים במשרד כיום אשר לא מאפשר לי לבצע משימה זו", הסבירה. "כל הניסיונות שלי למנוע מצב זה, לא הועילו. לאור זאת, אני נאלצת לסיים את תפקידי".

נהרי הוסיפה: "צר לי שאלו הדברים, ציפיתי מאוד להמשך העבודה המשותפת והעשייה יחד. בטוחה שמיד אחרי החג הדברים להמשך יתבהרו". בחודש האחרון, מאז התפטרותו של מנכ"ל המשרד אסף צלאל, נשמעים קולות מצד העובדים לפיהם - היועצים של קיש השתלטו על המשרד, ומה שמנחה את קבלת ההחלטות הם שיקולים פוליטיים".

מנהל משמר החינוך הממלכתי, עו"ד איתמר קרמר, בתגובה על על התפטרותה של נהרי: "גל העזיבות וההתפטרויות במשרד החינוך, קריסת שומרי ושומרות הסף - הוא רגע עצוב שנובע אך ורק מהאכזריות שבה מתייחסות מפלגות הקואליציה למערכת החינוך ולחינוך הממלכתי, כמסחטה של כספים למקורבים, ג'ובים לפעילים, ומנגנון לאומנות משומן".

"בכל השנים, תמיד ידענו שבסוף המסדרון יש עובד ציבור שמרגיש שהוא שם למען הילדים, עבור המורות והמורים, אנשים שהצליחו לעבור את כל הסערות ועדיין להאמין שהם נמצאים במקום הנכון עבורם ועבור מדינת ישראל", הוסיף עו"ד קרמר. "במשרד החינוך תמיד אפשר היה למצוא דתיים וחילוניים, יהודים וערבים ועובדי ציבור שמנסים לעבוד יחד ולהיות בועה של ממלכתיות. הממשלה הנוכחית החריבה זאת".

שר החינוך יואב קיש ומנכ"ל משרד החינוך אסף צלאל (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
שר החינוך יואב קיש ומנכ"ל משרד החינוך לשעבר, אסף צלאל | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"הקרע שאליו הגענו אינו מאפשר לי להמשיך ולממש את אחריותי"

במכתב ששלח צלאל לעובדי המשרד לפני כחודש, "על סף דמעות" - הוא כתב: "כנציג ציבור ביקשתי לקחת אחריות על המצב שנוצר. לא אוכל להמשיך לשרת את המערכת שאני כל כך אוהב ורציתי להביאה לחוף מבטחים אליו היא זקוקה. הקרע שאליו הגענו אינו מאפשר לי להמשיך ולממש את אחריותי כהלכה". 

"מעולם לא השתייכתי לצד זה או אחר ואיני בוחר צד גם היום", הוסיף. "מערכת החינוך היא ממלכתית ויש לשמור עליה כזו. יש לקחת אותה כעת, לחשב מסלול מחדש וגם באמצעותה לפעול לאיחוי הקרעים. אני פונה דרכיכם לכל עובדי המשרד ואנשי החינוך היקרים - אני גאה בכם ומעריץ את עשייתכם. המשיכו בתפקידכם המקצועי וממשו את אחריותכם הגדולה". 

ממשרד החינוך נמסר: גלי נהרי מונתה ב-17 ביולי כמינוי בפועל לתפקיד סמנכ"לית מנהל עובדי הוראה, למשך שלושה חודשים. מצוקת חוסרי המורים ושיפור מעמד עובדי ההוראה נמצאים בראש סדר העדיפויות שהגדיר שר החינוך - וכך זה יישאר. המשרד מכבד את החלטתה ומאחל לה הצלחה רבה בהמשך דרכה