כמעט שבועיים לפתיחת שנת הלימודים ומשרד החינוך טרם הגיע להסדר עם ארגון המורים וישנו מחסור כבד באנשי חינוך. למרות החשש לשביתה, שר האוצר נפגש עם רן ארז, יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, לראשונה לפני שלושה ימים  (שני) ושר החינוך יואב קיש נמצא בחופשה במלדיביים. קיש צייץ: "מאז שנכנסתי לתפקיד לקחתי אפס ימי חופש, וגם מהחופשה אני ממשיך לטפל בהערכות לפתיחת שנת הלימודים".

כבר שנתיים שאין למורים הסכם שכר, וכעת הודיע יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים כי בתנאים אלו המורים לא יפתחו את שנת הלימודים. למרות שהזמן לתחילת שנת הלימודים אוזל, שר האוצר נפגש לראשונה עם רן ארז רק לפני שלושה ימים, הפערים ביניהם עצומים וממשיך הקושי לגייס מורים חדשים. 

שר החינוך יואב קיש בחופשה במלדיביים
שר החינוך יואב קיש בחופשה במלדיביים
שר החינוך יואב קיש בחופשה במלדיביים
שר החינוך יואב קיש בחופשה במלדיביים

מנכ"ל משרד החינוך תא"ל אסף צלאל, שמונה לתפקיד על ידי שר החינוך יואב קיש למשרת אמון, הודיע בסוף יולי כי הוא מתפטר מתפקידו בגלל החקיקה המשפטית. בשיחה עם מקורביו, אמר: "נקרעתי בין האחריות לבין הקו האדום שהגדרתי לעצמי. הממשלה הזו חצתה את הקו. אני לוקח אחריות ומסיים את תפקידי", זאת לאחר חצי שנה בלבד בתפקיד. 

גורמים במשרד החינוך: "דבר שמעולם לא קרה, לנטוש את המערכת ברגע האחרון כשמורים ומנהלים נמצאים בבתי ספר בהכנות לפתיחת שנה. אין מנכ"ל - והשר בחופש". השר קיש צייץ הערב בחשבון הטוויטר שלו: "מדהים - מאז שנכנסתי לתפקיד חיי כשר החינוך לפני כשמונה חודשים לקחתי אפס ימי חופש. למען הסר ספק, גם במהלך החופשה אני נוכח-נפקד וממשיך לטפל בהערכות לפתיחת שנת הלימודים ביתר שאת". 

על פי נתוני משרד החינוך שהוצגו השבוע בכנסת, קיים מחסור של כ-3,000 מורים, 75 גננות, ו-784 אנשי חינוך מיוחד. כעת רן ארז הציע למורים לחפש עבודה נוספת לימי השביתה. עם זאת שר החינוך יואב קיש כרגע אינו נמצא בלב ניסיונות פתרון הסוגיה - אלא בחופשה במלדיביים.

"קשה מאוד למצוא אנשים חדשים, וגם את מי שכבר מצאנו, אנשים מצוינים ורוצים לשמור אותם במערכת, שולחים אותם כלאחר יד, 'לכו תמצאו מקום עבודה נוסף'", סיפרה לימור מילר, מנהלת תיכון עירוני ה', תל אביב. "זה אבסורד, זאת מציאות בלתי אפשרית, בלתי נסבלת. אם לא יפעלו בימים הקרובים להסכם ראוי, לא תיפתח השנה".