"כנס אבן ישראל 3", שצפוי להתקיים בעוד כ-10 ימים בירושלים ובאריאל, הוצג לאנשי חינוך כהשתלמות, ומכיל הרצאות מטעם ארגון חוסן, שעיקר עיסוקו הוא הפניית צעירים להט"בים, שמגיעים בעיקר מרקע דתי, ל"טיפולי המרה" לשינוי נטייתם המינית. על אף טענת המארגנים, הם מעולם לא קיבל אישור מהגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך להצגתו כגמול השתלמות.

כחלק מהתכנים שעתידים לעבור בהשתלמות ישנם הרצאה העוסקת ב"סכנה שבאידיאולוגיית הטרנס", שמועברת בידי ד"ר טל קרויטורו ואורי לב ארי, המזוהים עם מפלגת "נעם", ופאנל שעוסק "בהתמודדות המחנך עם נטיות הפוכות". בהרצאות הנוספות המתוארות בעיקרי התוכנית: "פוליטיקת הזהויות והאיסור לומר אמת", "משיכה או בחירה? על עולמו של מתמודד" ו"על איש, אישה וההשלמה ביניהם". כמו כן, צפוי להיערך בכנס "פאנל מטפלים" בהנחיית הרב אלי שיינפלד.

מבדיקה של משרד החינוך עולה כי הגוף שמארגן את הכנס פנה למנהל החינוך הדתי במשרד החינוך בבקשה לשיתוף פעולה עם ההשתלמות, שם ענו כי הם מוכנים לבחון זאת. על אף שלא קיבלו אישור רשמי מהגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך, הציגו מארגני הכנס את ההשתתפות בו כגמול השתלמות.

חבר הכנסת יוראי להב הרצנו תקף את משרד החינוך: "לא פחות ממטורף. השתלמות מורים שלמה שעוסקת בהסתה פרועה נגד להט"בים בחסות משרד החינוך. האובססיה של רבנים, אנשי חינוך ותקשורת להפיץ פחד ושנאה נגד אנשים רק בשל נטיית ליבם היא קטלנית".

"לא יפגעו בקהילה הגאה? תראו את ההזמנה הזו להשתלמות המורים שהיא חלק מגמול(!) ההשתלמות: הטרלול הרגרסיבי הכי מופרע מקבל הכרה במשרד החינוך", תקפה חברת הכנסת נעמה לזימי. "אפנה בשאילתה דחופה בנושא ושאילתא למשרד החינוך ואדרוש דיון דחוף בעניין. המתקפה הזו על הקהילה הגאה ובפרט על הנוער הגאה לא תעבור בשתיקה".

מהמרכז למאבק בטיפולי המרה נמסר: "עוד כנס בחסות לובי השנאה שמנסה לפגוע בקהילתנו ובמשפחתנו. 'טיפולי' המרה לא יעילים, מזיקים ומבוצעים בשיטות לא אתיות, הגובלות בכיתתיות. 'טיפולי' המרה הם מזימה אידיאולוגית משומנת היטב של ארגונים רדיקליים המונעים משנאת להט"ב. לצערם של ארגוני השנאה, איננו מתכוונים להיעלם או להשתנות. אנו קוראים למשרד החינוך לגנות את האירוע ולהתחיל לתמוך בגמול השתלמות לכנסים ואירועים המעלים את השיח כנגד 'טיפולי' המרה ובעד השלמה מלאה עם זהותנו המינית והמגדרית".

ממשרד החינוך מסרו בתגובה: "מדובר בטעות והכנס אינו מוכר לגמול השתלמות". מאחורי הטעות, לטענתם, עומדת פקידה במשרד. "תוכן הכנס לא אושר בידי הגורמים הרלוונטים במשרד החינוך", אומרים במשרד בתגובה. "כשנתגלתה הטעות הובהר כי עד לבדיקת התוכן ואישורו הכנס לא יוגדר כמוכר לגמול השתלמות".