תל אביב: תלמידות בית ספר אליאנס בגילים 12-11 חויבו הבוקר (רביעי) ללבוש מכנסיים ארוכים בכדי להשתתף בטיול שנתי באזור מדבר יהודה, לאחר שעמדו למסדר שבודק אותן. ההורים המופתעים "הוקפצו" להביא לילדות מכנסיים ארוכים כדי לאפשר להן לצאת - וזעמו על כך בקבוצת הוואטסאפ המשותפת. מנגד, הבנים בשכבה הורשו לעלות לאוטובוסים עם מכנסיים קצרים, על אף טענת בית הספר כי מדובר ב"עניין בטיחותי". אחת האימהות העידה: "יש שם בכי ובלגן ופחד". 

"מדוע הבנות צריכות להסתובב היום ב-40 מעלות עם מכנסיים ארוכים??", כתבה אמא אחת. "פשוט בושה וחרפה!", כתבה אחרת. הורה נוסף כתב "תעדכנו בבקשה לפני שמבטלים באליאנס את לימודי הליבה... כדי שנדע לפעול בהתאם". בינתיים הילדים מספרים שהאווירה באוטובוס מתוחה ושהם כועסים על מה ש"עשו המורים".

סערת המכנסיים הקצרים בבית הספר אליאנס, ת"א
ההתכתבות של ההורים הכועסים

לטענת ההורים, כבר אתמול מורות עברו בין הכיתות ואמרו לבנות שלא יוכלו להגיע עם מכנסיים קצרים לטיול, ולמי שאין ביקשו שתקנה. עוד סיפרו, כי לאחר שיחות אתמול עם המורים - הוחלט כי יוכלו התלמידות להגיע עם מכנסיים עד הברך, אך גם הן נשלחו בסופו של דבר להחליף.

סערת המכנסיים הקצרים בבית הספר אליאנס, ת"א
התכתבות ההורים בוואטסאפ

בבית הספר טענו תחילה כי מדובר באירוע בטיחותי וכי כך נדרש בחוזר המנכ"ל שנשלח מטעם משרד החינוך, אך בפועל - אורך המכנסיים הוא אוטונומיה ניהולית ואין הנחיות לגבי אורך מכנסיים מטעם המשרד. כמה שעות לאחר מכן, מנהלת בית הספר התייחסה לנושא וטענה כי הרציונל שעומד מאחורי הבקשה הוא שבמהלך המסלול התלמידים מתבקשים לשבת על חול ועל אבנים. "יש קוצים, שיחים, אבנים וחרקים, ואנחנו מנסים למזער סיכון לפציעות", כתבה.

ההורים, מצידם, אינם מקבלים את ההסברים שסיפק בית הספר וזועמים על ההתנהלות. "הקישקוש שנאמר לנו לגבי בטיחות בכלל לא רלוונטי", כתבה אחת האימהות בנושא, "אגב, אני אמא של בן ולא של בת ועדיין זה מקומם אותי!". אמא אחרת הגיבה גם היא להודעה: "זה בהחלט מזעזע איך בית הספר מפקיר את בטיחות הבנים שאושר להם ללכת עם קצר".

ההנחיה שבית הספר הוציא בנושא
ההנחיה שבית הספר הוציא בנושא

תגובת עיריית תל אביב-יפו: ההנחיה להחלפת המכנסיים נובעת משיקולי בטיחות בטיול, וזאת בהתאם לחוזר מנכ"ל הקובע שההוראות בעניין ביגוד יקבעו על ידי אחראי הפעילות, בין היתר על פי תנאיי השטח - וכך נעשה בפועל מטעמי בטיחות. ההנחיות הוסברו לתלמידים ולתלמידות טרום היציאה לטיול ואף נאמר להם כי בשעות הערב של הטיול הם מוזמנים להתלבש כרצונם. יצוין כי אף אחת מן התלמידות לא נשלחה הביתה, והיציאה לטיול עוכבה עד שההורים הביאו מכנסיים מתאימים.

תגובת ארגון בונות אלטרנטיבה: קשה להאמין שבית ספר חילוני לוקח על עצמו להפלות ילדות ולמדוד להן את אורך המכנסיים כאשר חוזר מנכ"ל אוסר בדיוק את זה. פה לא תקום גילעד ואנחנו קוראות למחנכות ולמחנכים של דור העתיד לוודא ששוויון הוא חלק מהחומר הנלמד בביה"ס ולא פעולות הפוכות.