הסרטון הגזעני של בנות האולפנה: תלמידות כיתה י"ב באולפנת "חורב ירושלים" פרסמו סרטון יוטיוב גזעני ובו הן לועגות לבנות מזרחיות. הבנות הפיקו "סרטון הכתרה" כחלק ממסורת הנהוגה בבתי ספר דתיים כחלק מאירועי פורים. התלמידות צבעו את פניהן בצבע חום ו"שינו" את שמות המשפחה שלהן משמות אשכנזיים לשמות מזרחיים. 

הקונספט שמציגות הבנות הוא "מה היה קורה אילו האולפנה הייתה מזרחית?" והן מדגימות מספר סיטואציות שבהן נערכת השוואה בין המצב כיום לבין המצב ה"מזרחי". לדוגמה: במקום להקשיב בשיעור כפי שנוהגות בנות אשכנזיות, בגרסה "המזרחית" של הסרטון, הבנות רוקדות לצלילי מוזיקה מזרחית, לובשות חצאיות קצרות, מוחאות כפיים ומעיפות מטבעות כסף באוויר. במקום להאזין למוזיקה קלאסית ולנגן בפסנתר, הבנות בגרסה "המזרחית" מנגנות על דרבוקה.

הסרטון הגזעני של בנות האולפנה (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
מתוך הסרטון של בנות האולפנה | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

ברית יעקבי, בוגרת תיכון דתי מספרת: "אני מכירה גילויי גזענות בציונות הדתית אבל מעולם לא ראיתי את זה בעוצמה ובצורה גלויה כל כך כמו בסרטון הזה. ההפקה של סרטוני הכתרה אמורה לקבל אישור של המורים והרבנים - זה פשוט בלתי נתפס".

היא הוסיפה: "כל הצוות החינוכי היה מודע לסרטון הזה והעלים עין. ככל הנראה שהסרטון הגזעני הזה הוקרן בבית הספר והוא נמצא ביוטיוב. איך בית גידול איכותי ואליטיסטי מצמיח דעות גזעניות וחשוכות כאלה? במוסד החינוכי צריכים לעשות בדק בית מאוד רציני, גם הנערות בנות ה16 לא מבינות לעומק עד כמה התפיסות שהן מציגות הן חשוכות וגזעניות". 

הסרטון הגזעני של בנות האולפנה (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
מתוך הסרטון של בנות האולפנה | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים
הסרטון הגזעני של בנות האולפנה (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
מתוך הסרטון של בנות האולפנה | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

מאולפנת חורב בנות ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר בסרטון שטוב שלא היה בא לעולם, ובשגגה שנפלה תחת ידינו. האולפנא מתנצלת ומצטערת על תוכנו על אף שנעשה על ידי תלמידות כסאטירה ופרודיה במסגרת אירועי פורים. כל מי שנחשף לפעילות האולפנה לאורך השנים יודע כי אינו משקף כלל את הנעשה באולפנה שמביאה לידי ביטוי באופן הרמוני ואמיתי את החיבור בין העדות והגוונים השונים בחברה הישראלית. צוות האולפנה יתכנס בשבוע הבא לדיון בו יופקו לקחים על מנת שדבר דומה לא יישנה. זאת, יחד עם עבודה חינוכית שתיעשה מול צווותי החינוך ותלמידות האולפנה".

מבנות האולפנה שיצרו את הסרטון נמסר בתגובה: "לאור הסערה שיצר הסרטון אנו מבקשות להבהיר מספר דברים: הסרטון הופק באופן הומוריסטי לחלוטין ומתייחס להומור פנימי של בנות האולפנה. נושא ההכתרה שלנו היה חינה מרוקאית. הדבר נעשה מתוך אהבה וכבוד למסורת, למוזיקה, לתרבות ולדמויות המופת של העדה. רבנית פורים של האולפנה שנבחרה ברוב קולות היא תימניה. הנושא העדתי אינו מהווה חלק מהשיח היום יומי באולפנה ולא מהווה שיקול חברתי. אנו מרגישות שמפרסמת הפוסט מחפשת ליצור פרובוקציה מיותרת וללבות שנאת חינם. כולנו עם אחד".

בעקבות פרסום הסרטון, הגיב רה"מ בנימין נתניהו: "דוחה על הסף את גילויי הגזענות מצד תלמידות באולפנה בירושלים, שלא מייצגות את הציבור הדתי-לאומי. אין לאפליה ולגזענות שום מקום במדינת ישראל. כולנו עם אחד".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף: "הגזענות של סמוטריץ' ובן גביר מחלחלת עמוק לתוך הציונות הדתית ומרעילה את החלקים הכי ערכיים שבה. הסרטון הזה הוא חרפה ליהדות, חרפה לישראליות, וחרפה לא קטנה למגזר כולו".

שר החינוך יואב קיש הגיב גם כן: "נחרדתי לצפות בסרטון המזעזע שמציג גילויי גזענות נוראים שאסור לנו בשום אופן לקבלם, בחברה כולה ובמוסדות החינוך בישראל בפרט. הנחיתי את מנהל מחוז ירושלים ומנהלת החינוך הממלכתי דתי לזמן לבירור מיד את כל הנוגעים בדבר ולדווח לי. גזענות לא בבית ספרנו".

יו"ר ש"ס חה"כ אריה דרעי הוסיף: "הסרטון שצולם באולפנת חורב בירושלים ולועג לתלמידות מזרחיות, הכאיב לי מאוד. גזענות עלובה ומקוממת, דעות קדומות, בוז ולעג לגדולי הרבנים שלנו. אני פונה לראשי האולפנה: זה לא סתם סרטון לפורים, זו גזענות טהורה נגד ציבורים גדולים מאד במדינה. עשו הכול כדי לעקור זאת מהשורש".