שר החינוך יואב קיש העביר היום (רביעי) הנחיה לבתי הספר שלפיה אין אישור לאף גורם פוליטי להיכנס למוסדות החינוך ללא אישור לשכתו. קיש גם הנחה לעדכן אותו על כל פנייה של גורם פוליטי כזה או אחר. חלק מהמנהלים ביקרו בחריפות את ההנחיה: "זה מטריד מאוד".

"אבקש להבהיר כי בכל פנייה אליכם או אל כפופים אליכם, של גורם פוליטי מהכנסת או מהממשלה, מכל קצוות הקשת הפוליטית, יש לעדכן את לשכת השר", נמסר מטעם קיש בהודעה שנשלחה לבתי הספר. "אין אישור לאף גורם פוליטי להיכנס למוסדות השייכים למשרד החינוך במישרין או בעקיפין ללא אישור השר".

יואב קיש (צילום: חדשות 12)
יואב קיש | צילום: חדשות 12

הנחיית השר באה על רקע שיתוף הפעולה השגרתי של גורמים פוליטיים בבתי הספר. רבים מהם מגיעים לדבר בפאנלים ובדיונים במוסדות החינוך, בעיקר סביב תקופת הבחירות, וחלקם גם מספרים על הסיפור האישי שלהם. על כן, מדובר בהנחיה חריגה, בעיקר כאשר היא מגיעה מהשר.

ביקורת חריפה על ההנחיה: "שר דיקטטור"

חלק ממנהלי בתי הספר ביקרו בחריפות את ההנחיה. "זה מטריד מאוד", אמר מנהל בבית ספר בארץ. "אתמול בערב הופץ המכתב המצורף בקרב מנהלי בתי ספר והגיע גם אלינו להנהלה. אנחנו מאוד חוששים מהמשמעויות וההשלכות של הנחייה זו וגם תוהים לגבי חוקיותה. חשוב לשמור על בתי הספר כמקום שמתאפשר בו שיח פוליטי חופשי, ככלי לחינוך התלמידות והתלמידים למעורבות פוליטית ובירור עמדותיהם באופן מבוסס ומושכל".

ח"כ יפעת שאשא ביטון, שרת החינוך לשעבר, אמרה בתגובה על המהלך: "החלטתו של השר קיש שלפיה הוא היחיד שיאשר כניסת פוליטיקאים לבתי ספר, ויחליט מי כן ומי לא, היא שערורייתית ומקרבת אותנו בצעדי ענק לדיקטטורה גם במערכת החינוך. בעצם ההחלטה מכניס פוליטיזציה מפלגתית למערכת שאמונה על חינוך הילדים. ההפיכה המשטרית נותנת אותותיה גם במערכת החינוך ומעכשיו כל החלטה בנושא תצבע בצבעים פוליטיים".

גם חבר הכנסת רם שפע ממפלגת העבודה, שכיהן בעבר כיו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט בכנסת, תקף את קיש. "משרד החינוך ותלמידי ישראל נחטפו בידי שר שהוא לא פחות מדיקטטור בהתהוות שמנסה להשליט סדר פוליטי ממניעים אישיים מסוכנים", כתב בציוץ בטוויטר. 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "תפקיד משרד החינוך הינו בראש ובראשונה לשמור, להגן ולקדם את כלל ילדי ישראל. אף הורה במדינת ישראל לא מוכן ואינו רוצה שפוליטיקאים מימין או משמאל ייכנסו לבית ספר או לגנים של ילדינו ללא אישור מראש. הודעת ראש מטה השר נועדה לתזכר בדבר הדין הקיים, על מנת למנוע הפיכת מוסדות החינוך לזירה פוליטית מימין ומשמאל ועל מנת לשמור על התדמית הציבורית הניטראלית של מוסדות החינוך ועובדיהם, כראוי. הדבר היחיד אשר עומד לנגד עינינו הוא טובתם וקידומם של כלל ילדי ישראל".