הסתדרות המורים חתמה הלילה (בין רביעי לחמישי) עם המדינה על הסכם שכר חדש לעובדי ההוראה, שבמסגרתו שכר המורים המתחילים יעלה בשתי פעימות ויגיע עד לסכום של 9,000 שקלים. גם המורים הוותיקים ייהנו מתוספות שכר. עוד סוכם על התאמת לוח החופשות החל מהשנה הבאה: מוסדות החינוך יחלו לעבוד בימי אסרו חג, ל"ג בעומר ותענית אסתר.

ההסכם החדש מביא לסופה של מחאת המורים שפרצה בקיץ האחרון, ושאף איימה להשבית את מערכת הלימודים בתחילת שנה"ל. בתום דיונים ומו"מ ארוך בין משרד האוצר, משרד החינוך והסתדרות המורים, הצדדים חתמו על הסכם שישפר את שכרם של עובדי ההוראה וישנה את לוח החופשות המוכר.

מחאת המורים (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90)
מחאת המורים, ארכיון | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

על פי הסיכום, שכרם של עובדי ההוראה יועלה בשתי פעימות: הראשונה, תינתן בינואר 2023 ותכלול גם החזר רטרואקטיבי מאז ספטמבר 2022. הפעימה השנייה, תינתן בספטמבר 2023. כך למשל, עובד הוראה בשנתו הראשונה ירוויח בפעימה הראשונה 8,207 שקלים, ולאחר כניסת הפעימה השנייה, בספטמבר 2023, שכרו יעמוד על 9,000 שקלים.

בנוסף, בחודשים נובמבר ודצמבר 2022, יינתנו מקדמות בסך 1,000 שקלים בחודש לכל מורה (500 שקלים למורים שאינם נמצאים תחת רפורמת אופק חדש). התשלום המוגדל על גמולי התפקיד השונים, יינתן בפעימות שונות בהתאם לגמול ולאופן קביעת עלותו.

במסגרת המשא ומתן, סוכם גם על התאמת לוח החופשות: מוסדות החינוך יעבדו בימי אסרו חג, ל"ג בעומר ותענית אסתר. ימי האסרו יועברו לגשר בין יום כיפור לסוכות ולמורים יינתנו שני ימי חופשה לבחירה. השינויים בלוח החופשות יחלו בשנת הלימודים תשפ"ד.

פרטי ההסכם המלאים

שכר:

 • העלאת השכר לעובד הוראה מתחיל ל-9,000 שקלים
 • העלאת השכר למנהל מתחיל ל- 19,000 שקלים
 • תוספות של 1,100 שקלים לכל הפחות לעובד הוראה
 • מענק התמדה של 10,000 שקלים לאחר שלוש שנים במערכת

שיפור שכר בגין מילוי תפקידים נוספים:

 • גמול חינוך: החל מ-1,000 שקלים או גמול אחוזי (הגבוה מבין השניים)
 • גמול ריכוז שכבה וסגן מנהל שני או מנהלת חטיבה צעירה: החל מ-1,100 שקלים  או גמול אחוזי (הגבוה מבין השניים)
 • הגדלת גמול הייעוץ: מ-12% ל18%
 • תוספת גמול למחנכות ומנהלות גן המשלבות בכיתתם תלמידים עם צרכים מיוחדים

העלאת שיעור המשרה:

 • העלאת שיעור המשרה המינימלי עד ל80% בהדרגה
 • למורים יינתנו שני ימי חופשה לבחירה

עידוד מצוינות וגמישות:

 • סל גמולי תפקיד גמיש למנהל, כך שמורים מצטיינים יוכלו לקבל גמול בשווי 400-1000 שקלים בגין ביצוע יוזמה ולקיחת תפקידים.
 • מתן אפשרות לחוזים אישיים למומחים מחוץ למערכת 
 • ייעול הליך הפיטורין

שקט ומיצוי:

 • שקט תעשייתי ומיצוי תביעות עד 31 בדצמבר 2026

הצדדים מברכים על ההסכם

שר האוצר אביגדור ליברמן: "אני שמח שהצלחנו בתום משא-ומתן ממושך לחתום על הסכם שכר שיעלה את שכר המורים בעשרות אחוזים, יעניק למנהלים גמישות ניהולית, ייתן אפשרות לתגמל מורים גם על מצוינות, השקעה והישגים ולא רק לפי הוותק ויסנכרן ימי חופשה בין אלו של התלמידים לאלו של ההורים. אני מודה לשרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון, למזכ"לית הסתדרות המורים, גב' יפה בן דויד, מנכ"לית משרד החינוך, גב' דלית שטאובר, וכמובן הממונה על השכר, מר קובי בר-נתן והדרג המקצועי במשרדי שהתנהלו באחריות ובשיקול דעת".

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון: "החתימה על הסכם השכר מגיעה לאחר תהליך ממושך ואינטנסיבי שהתקיים לאורך השנה האחרונה. בהחלט אפשר לומר 'שהחיינו'. פעלנו במטרה לחזק את עובדות ועובדי ההוראה, לייצר יציבות לעוד שנים רבות ולהצעיד את מערכת החינוך קדימה לטובת התלמידים וההורים. ההסכם מחזק את מערך כוח האדם שחווה משבר עמוק בשנים האחרונות. ההסכם משמעותי לטווח הארוך, חיוני למערכת ומחזק את מערך כח האדם שהגיע למשבר עמוק בשנים האחרונות. אני מודה לכל השותפים שהתגייסו להביא לניסוחו וחתימתו בהקדם".

הצפיפות בישראל - מהגבוהות בארגון (צילום: פלאש 90 נועם רבקין פאנטון)
לוח חופשות התלמידים והמורים ישתנה - החל מהשנה הבאה. תמונת ארכיון | צילום: פלאש 90 נועם רבקין פאנטון

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד: "הסכם השכר שהבאנו הוא הישג ענק לציבור עובדות עובדי ההוראה בישראל, שסופסוף מקבלים מהמדינה את ההכרה ואת ההוקרה על עבודתם החשובה ועל תרומתם לחברה הישראלית. אולם זהו רק צעד ראשון בשיקום מעמד עובדות ועובדי ההוראה: אני מתכוונת לפעול לכינון צעדים נוספים רבים, שיש לעשות בכדי להחזיר עטרה ליושנה ולהצעיד את מערכת החינוך ואת מעמד עובדות ועובדי ההוראה אל ראש סדר העדיפויות בישראל. ברצוני להודות לשרת החינוך, יפעת שאשא ביטון ולשר האוצר, אביגדור ליברמן, שעשו מאמצים כבירים והצליחו יחד איתנו להגיע לפתרונות שטובים לכל הצדדים".

מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר: "אני שמחה מאוד על ההסכם החדש המקבע וממצב את מעמדו  הציבורי של המורה במערכת החינוך ובחברה הישראלית. לראשונה, כלל צוותי החינוך יתוגמלו כראוי על ההשקעה שלהם ועל מאמציהם לצמצום הפערים הפדגוגיים, החברתיים והרגשיים של תלמידי מערכת החינוך. איכותה של מערכת החינוך נמדדת בראש ובראשונה באיכותם של הכוחות המובילים אותה: המורים, הגננות המנהלים והיועצים".