מחאת המורים עולה שלב: לאחר שלא הושגו הסכמות עם משרד האוצר, הסתדרות המורים הכריזה אתמול על שביתה כללית היום (רביעי) במערכת החינוך בכל רחבי הארץ - בגני הילדים, בבתי הספר היסודיים ובאולפנים. "בקשותינו להצעה קונקרטית - נדחות שוב ושוב על ידי האוצר", אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד. הלימודים במוסדות החינוך המיוחד יתקיימו כסדרם.

בהסתדרות המורים טוענים כי הם מתכוונים להמשיך בעיצומים עד שתונח הצעה קונקרטית של משרד האוצר. בהסתדרות קראו לשר האוצר אביגדור ליברמן שלא להמתין ליום ראשון - אלא להיכנס למשא ומתן רציני כבר היום.

"אנחנו מנהלים כבר חצי שנה מו"מ עם פקידי האוצר אבל טרם קיבלנו אפילו הצעה קונקרטית אחת", אמרה בן דויד אמש. "אני קוראת שוב לשר האוצר, אביגדור ליברמן, להגיע באופן אישי ולשבת עם שרת החינוך, מנכ"לית המשרד, הממונה על השכר ואיתי - כבר מחר".

אחד על אחד: יפה בן דויד- מזכ"לית הסתדרות המורים  (צילום: קשת 12, קשת12)
צילום: קשת 12, קשת12

בהסתדרות המורים הדגישו כי נציגיהם מוכנים לשבת "עד שייצא עשן לבן". בהודעה מטעמם אתמול נמסר כי הם "מקווים שביום רביעי שר האוצר ינחה את פקידי האוצר להגיע סוף-סוף עם טבלאות שכר והצעות קונקרטיות לתוספות שכר לכל עובדי ההוראה בשירות המדינה". בן דויד הוסיפה: "זאת שעת חירום לאומית וסכנה מוחשית לעתיד מדינת ישראל. רק הסכם שכר ימנע את הנטישה שמובילה לקריסת מערכת החינוך".

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון אמרה: "את השביתה הזו האוצר יכול היה למנוע, אבל הם לא מצאו השבוע פנאי אפילו לא לפגישה אחת כדי לקדם את המשא ומתן. זלזול, אטימות ופגיעה חמורה במורים, בהורים ובעיקר בתלמידים. באוצר חייבים להתעורר! הסחבת שלכם פוגעת בכולנו. אני קוראת לשר האוצר לפעול מיידית לחידוש המשא ומתן כדי להביא ביחד לפתרון המשבר".

ממשרד האוצר נמסר: משרד האוצר ימשיך להתעקש על הסכם שישפר את שכר המורים, יביא להקלה להורים ולמשק באמצעות התאמת החופשות, ויקדם מצוינות. ההתנהלות של הסתדרות המורים על גבם של ההורים והתלמידים בשעה זו, אינה ברורה לנו כלל וכלל.

הנהגת ההורים הארצית הודיעה כי היא דורשת מהסתדרות המורים לעצור לאלתר את השביתה, שתפגע קשות בילדים ובהורים. "אנו תומכים בדרישות המורים להעלות את שכרם, אבל ממש לא מובן מדוע הם פועלים להשבתות פראיות בעיצומו של מו"מ שאף עומד להתקדם", נמסר. "הנהגת ההורים הארצית קוראת למשרד החינוך לפעול מיידית להוצאת צווי מניעה נגד הסתדרות המורים, ולעצור את השביתה הפראית המתוכננת למחר".

שר האוצר אביגדור ליברמן בישיבת סיעה של ישראל ביתנו (צילום: ערוץ הכנסת)
שר האוצר אביגדור ליברמן בישיבת סיעה של ישראל ביתנו | צילום: ערוץ הכנסת

הסתדרות המורים הטילה עיצומים על הלימודים שלשום ואתמול - והלימודים החלו רק בשעה 10:00. "זוהי שעת חירום וסכנה מוחשית לעתיד מדינת ישראל. רק הסכם שכר ימנע את הנטישה שמובילה לקריסת מערכת החינוך", אמרה שלשום בן דויד.

למעשה כבר יש הסכמות בין הצדדים וניתן יהיה לחתום על הסכם מהר יחסית. שני הצדדים מסכימים על נקודות המפתח להסכם הבא – תוספות שכר גדולות למורים הצעירים ותוספות פחותות למורים הוותיקים. זאת לצד מתן אפשרות למנהלים לתמרץ מורים טובים על עמידה ביעדים ועל הישגים משמעותיים. ניתן יהיה אפילו לעסוק בנושא החופשות, במיוחד בשלושת ימי אסרו חג – מה שיכול לסמן הישג גדול למשרד האוצר.

יפעת שאשא ביטון
יפעת שאשא ביטון

למרות ההבנות, במשרד האוצר גוררים בינתיים רגליים. הסיבה היא ששם רוצים לחתום קודם על הסכם חבילה גדול עם ההסתדרות הכללית, ורק לאחר מכן עם הסתדרות המורים. "קחו פסק זמן, תפסיקו עם השביתות", אמר אתמול שר האוצר אביגדור ליברמן. "אנחנו כרגע נמצאים בשורה של מגעים קדחתניים ואני מציע מיום ראשון להיכנס למשא ומתן רציף עד שנגיע להסכם".

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הדגימה זאת אתמול: "אנחנו מקבלים טלפון אתמול במשרד החינוך, מהממונה על השכר, אחד הנציגים שלו, שמבקש לקבוע פגישות עד סוף אוגוסט כדי לסיים את המשא ומתן", אמרה בריאיון לטלי מורנו וספי עובדיה בגלצ. "ואז בעצם יצא המרצע מהשק. במשך חודשים ארוכים שמנסים למשוך פה את זה כמו שהם רגילים, הרי המכניזם עובד ככה שהם תמיד מושכים את זה עד הדקה האחרונה".