אחרי ששרת החינוך יפעת שאשא ביטון טענה כי משרד הבריאות לא הפנה מספיק משאבים לחיסוני הילדים, ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס תקפה אותה הערב (שישי) חזיתית בריאיון ל"שישי בחמש".

"אני חושבת ששרת החינוך כנראה לא מודעת למה שקורה בבתי הספר", אמרה ד"ר אלרעי פרייס בתגובה על הדברים של שאשא ביטון. "במשך שלושת השבועות האחרונים כל מערך בריאות התלמיד של משרד הבריאות, על 700 האחיות שבו, חיסנו בבתי ספר, דיברו עם כל מנהל, עשו וובינרים להורים, במחיר די כבד אני חייבת להגיד".

עוד הסבירה ראש שירותי בריאות הציבור כי כל תוכנית חיסוני השגרה של הילדים בבתי הספר נעצרה – ובכללה חיסוני שפעת, חיסוני חצבת וחיסוני שעלת. ד"ר אלרעי פרייס טענה גם כי מרגע שהחיסון אושר לילדים, היו "לא מעט ניסיון לסכל את החיסונים בבתי הספר – מכול מני כיוונים".

שרון אלרעי-פרייס ויפעת שאשא ביטון (צילום: פלאש/90 )
"לא יודעת מה קורה במערכת החינוך", ד"ר אלרעי פרייס נגד שאשא ביטון | צילום: פלאש/90

"משרד הבריאות הנגיש את החיסונים בבתי הספר באמצעות ניידות, ובדרכים שונות, ובסופו של דבר רתם גם את כל מערך בריאות התלמיד לדבר הזה", הוסיפה ד"ר אלרעי פרייס. "עשינו את זה במשך שלושה שבועות מאות אחיות שהגיעו לבתי ספר וחיסנו ילדים. אז כנראה ששרת החינוך לא לגמרי יודעת מה מתחולל בתוך המערכת שלה בעצמה".

קיצור הבידוד והעלייה בתחלואה

אחרי שאתמול פרסמנו כי במשרד הבריאות שוקלים לקצר את הבידוד למאומתים ל-5 ימים בלבד, אישרה ד"ר אלרעי פרייס כי הדברים אכן נבדקים. "אם נראה שזה בטוח לקצר את זה עוד יותר, זה יקוצר", אמרה. "לקחנו קבוצה של מטופלים שבהם התגלה אומיקרון. עוקבים אחריהם בכול יומיים בבדיקות לראות מתי הבנאדם מפסיק להדביק. ככול שנוכל לקצר את זה כדי להקל גם על האנשים המאומתים וגם על המשק וכמובן על בתי החולים".

כשברקע שיאי תחלואה מאז פרוץ המגפה ועלייה במספר החולים קשה, התייחסה ראש שירותי בריאות הציבור גם למה שצפוי לקרות בשבועות הבאים. היא כי התחזיות לגבי סוף הגל תלויות בהנחות שונות – אך גם העריכה שעוד תירשם עלייה בהיקף התחלואה.

"אנחנו צריכים להגיד ביושר שאנחנו לא יודעים כמה אנשים נדבקים עכשיו בגלל כל שינוי מדיניות הבדיקות", הסבירה ד"ר אלרעי פרייס. "מצד שני אנחנו רואים שהאומיקרון מדביק גם אנשים שחלו, גם אנשים מחוסנים, אז כמות האוכלוסייה שיש לו להדביק יותר גדולה ממה שהיה לווריאנטים הקודמים. לכן קשה לחזות את זה, אני מניחה שזה ייקח עוד כמה שבועות, שאנחנו נראה עוד עלייה במספרים".