מספר המחוסנים בכל כיתה יקבע אם תלמד פרונטלית - או מרחוק: ראש הממשלה נפתלי בנט, שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא-ביטון ושר הבריאות, ניצן הורוביץ, סיכמו הערב (שני) על מתווה ללמידה בטוחה, צמצום התחלואה והגברת ההתחסנות בקרב תלמידי ישראל עד לפתיחת שנת הלימודים. 

לפי המתווה, שנוגע לתלמידי כיתות ח׳-י"ב בערים אדומות, אם מעל 70% מתלמידי הכיתה יהיו מחוסנים - הכיתה תלמד פרונטלית. אם מתחת ל-70% מהכיתה מחוסנים - הכיתה כולה תלמד באופן מקוון (באמצעות זום). ההסכמה על המתווה התקבלה בדיון שערך בנט מוקדם יותר היום בעניין פתיחת מערכת החינוך. 

נערה לומדת מול המחשב (אילוסטרציה: mirzavisoko, shutterstock)
למידה מרחוק, אילוסטרציה | אילוסטרציה: mirzavisoko, shutterstock

השלושה ציינו בהודעה המשותפת שפרסמו כי מטרת המתווה היא "צמצום התחלואה ומניעת הצורך בסגירת מוסדות לימוד". 

פרטי המתווה שפורטו בהודעה הרשמית:

• כיתות ח׳-יב׳: בערים אדומות, כיתות שבהן היקף המתחסנים יהיה נמוך מ-70% - יעברו ללמידה מקוונת מרחוק

- רף ההתחסנות יכלול תלמידים מחוסנים, מחלימים ובעלי תוצאת בדיקה סרולוגית (נוגדנים) חיובית

• כיתות א׳-ז׳: פועלות ע"פ מתווה "מגן חינוך" 

המתווה פורסם שעתיים לאחר הנזיפה של בנט בשאשא ביטון שנחשפה במהדורה המרכזית, על רקע חילוקי הדעות בין השניים בסוגיית החיסונים בבתי הספר. במהלך דיון שנערך היום נציגי משרד הבריאות הציגו נתון לפיו רק 35% מבני הנוער התחסנו עד עכשיו. השרה שאשא-ביטון ומנכ"ל משרדה שבו וחזרו על עמדתם: "אין לנו בעיה שתחסנו, אנחנו רק נגד חיסונים בשעות הלימודים. אנחנו לא חושבים שמנהלי בתי ספר ומנהלי המחוזות צריכים לעסוק בזה".

בשלב זה, בנט הרים את קולו על שרת החינוך ולפי אחד הנוכחים בדיון גם דפק על השולחן בזעם. "התמלאה כוס ההמתנה, אתם צריכים להיות אלה שתובילו את מבצע החיסונים של בני הנוער", אמר לשניים והטיח בהם: "אתם לא עושים כלום!".

במהלך אותו דיון גם הזהיר שר הבריאות ניצן הורוביץ כי פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר כלל לא בטוחה, זאת עקב מספר המתחסנים הנמוך בקרב בני הנוער: "אם שיעורי ההתחסנות בקרב בני הנוער לא יעלו דרמטית בימים הקרובים - נהיה בבעיה גדולה. כולנו רוצים לפתוח את שנת הלימודים, אבל שנדע זאת כולנו".