במוסדות החינוך החרדיים חוזרים ללימודים: שנת הלימודים נפתחת הבוקר (שני) בחברה החרדית, כ-3 שבועות לפני שהיא תיפתח במערכת הכללית - אלא שבפועל לא החל הפיילוט שתוכנן ואמור היה לאפשר לנו להיערך ל-1 בספטמבר. התחלואה בקרב החרדים אומנם נמוכה יחסית כרגע, אך בבני ברק מתכוונים לעודד חיסונים על ידי שימוש בניידת שתגיע למוסדות החינוך בעיר.

למרות שהבטיחו לחלק בדיקות מהירות לתלמידים החרדים יום לפני פתיחת שנת הלימודים, זה לא קרה בזמן וגם משל"ט לא הוקם לישיבות - ועדיין בממשלה מתכוונים לבחון את ההשפעות של חידוש הלימודים במוסדות החינוך החרדיים על התחלואה.

בתוך כך, פרסמנו אתמול לראשונה ב"מהדורה המרכזית", כי בבני ברק תהיה ניידת חיסונים שתעבור בין מוסדות החינוך לפי הזמנתם. בימים הראשונים ידרשו ההורים לחתום כדי שילדיהם יקבלו את החיסון ולכשיתקבלו מספיק אישורים - תגיע ניידת ותחסן במרוכז כיתות שלמות, כדי לצמצם את הפער ולאפשר לימודים סדירים. בחברה החרדית רואים בכך חשיבות רבה ולכן, גם הרבנים נותנים את ברכתם למהלך של עידוד החיסון בקרב בני 12 ומעלה.

תלמידים עם תיקים בדרך לבית הספר (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר כסדרה? אילוסטרציה | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ראש הממשלה נפתלי בנט אישר אמש את מתווה פתיחת שנת הלימודים, שאותו גיבשו משרדי הבריאות והחינוך. על פי המתווה, 5 רשויות חרדיות יחלו לבצע בדיקות סרולוגיות (בדיקת מחט הדומה לבדיקת דם) לילדי הגנים ולתלמידים עד כיתה ו'. מי שיימצאו נוגדנים בגופו יהיה פטור מבידוד גם אם יימצאו בקרבתו חולים מאומתים.

בהתאם לתוכנית "מגן חינוך", הוחלט כי תלמידים בערים כתומות ואדומות יידגמו אחת לשבוע. בהתאם לתוצאות הבדיקה, יעודכן רמזור הערים בכל יום רביעי. מודל "הכיתה הירוקה" של שיבא מציע שכל תלמיד שיימצא מאומת יישלח לביתו וכל תלמיד שבא איתו במגע יידרש לעבור סדרה של 7 בדיקות תוך המשך הלימודים. מי שיסרב להיבדק - ישלח לבידוד.