3 שבועות לפתיחת שנת הלימודים: במשרד החינוך מפרסמים היום (שלישי) את המתווה לשנת הלימודים הקרובה. המתווה מתבסס על בדיקות למיליוני תלמידים בימים שלפני פתיחת השנה, כדי לראות מי כבר חלה ומי לא. בימים הקרובים יפורסמו ההמלצות לאורח החיים בבתי הספר, ובהם בין השאר: המלצה לאכול באוויר הפתוח ופיצול ההפסקות.   

פתיחת שנת הלימודים: סיקור N12

על פי הערכת משרד הבריאות, ב-1 בספטמבר יהיו 5,000 תלמידים מאומתים לקורונה ביום בישראל. על רקע הנתון המדאיג, במשרד החינוך מבהירים כי סגירת מוסדות חינוך תעשה באופן דיפרנציאלי. לא יהיו יותר ערים אדומות שבהם ייסגרו לגמרי כל בתי הספר ומוסדות החינוך, אלא ברגע שתסתמן עלייה בתחלואה ובית הספר יסומן כ"כתום", מנהל המוסד יחליט כיצד לפעול - אם לפצל כיתות, שכבות וכדומה.

תלמידים מגיעים לבית הספר בתל אביב, אפריל 2021 (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
תלמידים הולכים לבית ספר בתקופת הקורונה, ארכיון | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

לקראת סוף החופש הגדול, יתבקשו ההורים וצוותי החינוך לאסוף בדיקות אנטיגן מהמזכירות בכל בית ספר. מדובר ב-2.7 מיליון תלמידים שהוריהם אמורים לערוך להם בדיקה ב-30 וב-31 באוגוסט כדי לראות אם הם חיוביים או שליליים. במשרד החינוך מצפים מההורים כאות סולידריות ומתוך דאגה לילדיהם שלהם ולילדים של אחרים - שלא לשלוח ילדים מאומתים לבתי הספר ולגנים.  

עוד במסגרת המתווה, בימים הקרובים צפויים להתפרסם "אורחות החיים" לקורונה שיכללו את ההוראות לילדים ולמורים בתוך הבית הספר. ובכלל זה - כיצד לפצל את ההפסקות, היכן לאכול (יומלץ באוויר הפתוח), הרגלי ההיגיינה וכו' - אלה כללים שעדיין לא סגורים סופית. 

בדיקת קורונה לנער (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
בדיקת קורונה, ארכיון | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

בדיקות במקום בידודים

במקביל, היום החל בחברה החרדית פיילוט המרת הבידוד ב-7 בדיקות (חלקן PCR וחלקן מהירות), במסגרתו מרגע שהתגלה ילד מאומת - הילדים שבאו איתו במגע ייבדקו לקורונה במשך שבוע ברציפות ולא יישלחו לבידוד. אותו המודל צפוי להתקיים בחודש ספטמבר גם במערכת החינוך בחברה הערבית, ובסוף החודש הבא גם במערכת החינוך בקרב האוכלוסייה הכללית.

על פי הנתונים, מתוך 2.5 מיליון תלמידים במערכת החינוך, ישנם כבר 70% בקרב כיתות י'-יב' שהם פטורי בידוד משום שהם מחוסנים, בקרב כיתות ז'-ט' ישנם 50% שהם פטורי בידוד עקב התחסנות או החלמה מקורונה. הנתונים בקרב בני 3 עד 12 עדיין לא ידועים, משום שהבדיקות רק החלו בימים אלה.

במשרד החינוך אופטימיים ומעריכים ש-1.6 מיליון תלמידים כבר יערכו בדיקות סרולוגית (במטרה לאתר מי כבר חלה בקורונה ויש נוגדנים בגופו) עד פתיחת שנת הלימודים.