לקראת הכרעה: שבוע וחצי לפני 1 בספטמבר, אופן פתיחת שנת הלימודים טרם הוכרע סופית. ביום ראשון יתקיים דיון מכריע בנושא, שבו יכונסו כלל הגורמים הרלוונטיים לבקשת השרה יפעת שאשא-ביטון, ובמהלכו צפויות להתקבל ההחלטות. הערב (שישי) דיווחנו ב"אולפן שישי" כי בממשלה מתלבטים אם לבחור באופציית ביניים עבור התלמידים בגילי 12 ומטה שלפיה הם יחזרו למסגרות החינוכיות ב-9 בספטמבר, מיד לאחר ראש השנה, במקום ב-1 בספטמבר או בתום חגי תשרי, ב-1 באוקטובר.

כיתה בבית ספר (צילום: רויטרס)
האם בתי הספר ייפתחו ב-1 בספטמבר? | צילום: רויטרס

החינוך העל-יסודי נמצא מחוץ לדילמה: התלמידים בני 12 ומעלה שבאפשרותם להתחסן יפתחו את שנת הלימודים כסדרה ב-1 בספטמבר - ככל הנראה לפי המתווה שסוכם, בהתאם לשיעורי ההתחסנות. לפי המתווה, שנוגע לתלמידי כיתות ח'-י"ב בערים אדומות, אם מעל 70% מתלמידי השכבה יהיו מחוסנים - הכיתה תלמד פרונטלית. אם מתחת ל-70% מהשכבה מחוסנים - הכיתה כולה תלמד באופן מקוון (באמצעות זום).

הסוגייה שבמחלוקת נוגעת לשכבות הצעירות יותר שאין באפשרותן להתחסן. עד כה נידונו בממשלה שתי אפשרויות באשר למועד פתיחת שנת הלימודים עבור תלמידי הכיתות הנמוכות. לפי האופציה הראשונה, שנת הלימודים תיפתח במועדה המקורי ב-1 בספטמבר, כשהיתרון המשמעותי הוא מבצע הבדיקות המתוכנן שבמסגרתו ניתן יהיה לאתר את כלל המאומתים בכל שכבות הגיל הצעירות ברחבי הארץ. לפי האופציה השנייה, החזרה ללימודים תידחה בחודש שלם ל-1 באוקטובר.

אלא שבדיונים האחרונים הועלה אפשרות חדשה שלא הוזכרה עד כה: חזרה של התלמידים מתחת לגיל 12 למסגרות החינוכיות לאחר ראש השנה, כלומר ב-9 בספטמבר. אופציה זו תעכב את פתיחת שנת הלימודים בימים בודדים בלבד ותאפשר לצמצם משמעותית את הסיכון שהילדים ידביקו בארוחות החג את בני משפחותיהם המורחבות, לאחר ששהו כמה ימים בבתי הספר.

בממשלה ובמשרד החינוך תכננו לפזר את הערפל סביב מועד החזרה ללימודים כשבוע וחצי עד שבוע לפני 1 בספטמבר, אך כעת הם מודים ביושר שכלל לא בטוח שהדבר יתאפשר. מאחר שתמונת נתוני התחלואה משתנה כמעט בכל יום, ברור להם שאת ההחלטה הסופית יאלצו לקבל רק ברגע האחרון.

יפעת שאשא ביטון (צילום: מירים אליסטר, פלאש 90)
שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון | צילום: מירים אליסטר, פלאש 90

במסיבת עיתונאים שכינס ביום רביעי התייחס ראש הממשלה נפתלי בנט לפתיחת שנת הלימודים ואמר: "הדבר יעלה להחלטה בקבינט הקורונה. הכנו מתווה חזק מאוד למערכת החינוך. בגדול, על-יסודי מתחסנים ולומדים נקודה. נאשר גם לצוותי ההוראה להתחסן במנה השלישית".

"עם פתיחת שנת הלימודים מי שלא יתחסנו יעשו בדיקה עצמית בבית על ידי ההורים ובשאיפה שנקלוט כמה שיותר חולים מאומתים כדי לא לחשוף ילדים לחולים, כמו גם עבודה של 'מגן חינוך'. לגבי מה יקרה ביסודי? ביום ראשון נודיע, בערך עשרה ימים לפני תחילת שנת הלימודים, נקבל את ההחלטה לפי הנתונים באותו הרגע. אומר מראש: בית הספר היסודי זאת דילמה", המשיך.

בהמשך התייחס ראש הממשלה לחילוקי הדעות עם שרת החינוך שאשא-ביטון: "שרת החינוך מבטאת עמדה ומביאה מהשטח רוח מסוימת. זה בסדר גמור שזה יישמע. אנחנו צריכים לשקלל את הכול. לכן אני רוצה ששרים יבטאו את עמדתם ובאותה נשימה אני אגיד ששרת החינוך אמרה בצורה מפורשת שהיא רוצה שנתכנס ביום ראשון לקבל מתווה, ונקבל אחד גם אם הוא לא יבטא את דעתה".