כשני מיליון תלמידים במערכת החינוך בישראל שבים הבוקר (שני) ללימודים, לאחר חופשת הפסח ותקופה ארוכה בה נאלצו ללמוד מרחוק. בין התלמידים החוזרים הבוקר ללימודים נמצאים גם עשרות אלפי תלמידים מיישובים שלפני חופשת הפסח נחשבו ליישובים אדומים. למרות הירידה המשמעותית בתחלואה, רבים מהתלמידים לא ישובו ללימודים באופן סדיר וקבוע ויאלצו להמשיך ללמוד בזום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בחלק מהכיתות יחולו שינויים בפעילות הקפסולות שהיו נהוגות עד עתה, ואילו ברוב הכיתות עדיין ילמדו רק יומיים עד יומיים וחצי בשבוע בבתי הספר באופן פרונטלי. בגני הילדים עד כיתות ג' ילמדו התלמידים החל מהיום בלי קפסולות. מדובר בשינוי מהמצב הקיים לפני חופשת הפסח, אז התקיימו הקפסולות החל מכיתות ב'.

בגני הילדים ילמדו שישה ימים בשבוע ובכיתות ד' ילמדו חמישה ימים בשבוע. החל מכיתות ה' ועד י"ב יגיעו התלמידים לבתי הספר רק למשך יומיים עד יומיים וחצי מדי שבוע. כמו שהתרגלו התלמידים עד כה, יתר ימי הלימוד השבועיים יתקיימו באופן מקוון. בלי קשר לגיל התלמידים, בכל הכיתות יידרשו לעטות מסכה לכל אורך השיעורים.

לימודים בזמן קורונה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
לימודים בזמן קורונה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כמו בכלל האוכלוסייה, גם בקרב התלמידים ועובדי מערכת החינוך נרשמת מגמת התחסנות גבוהה, לצד מגמה ניכרת של ירידה בתחלואה. לפי יומיים עמד שיעור הבדיקות החיוביות בקרב התלמידים וצוותי ההוראה על 1.8%, כאשר בחברה הכללית הוא עמד על 1.1%. לצד זאת חשוב להזכיר כי רובם המכריע של התלמידים מתחת לגיל 16 ואינם יכולים להתחסן עדיין.

הלימודים הבוקר מתחדשים ברקע הבטחת משרד החינוך להוסיף כחודש לימודים במהלך חופשת הקיץ עבור השלמת הפערים מהשנה החולפת. תוכנית זו אמורה לחול על כל הכיתות מלבד כיתות י"ב. עם זאת, לא ברור עדיין איך הדברים צפויים להתבצע ומה יהיה היקף הלימודים. גם טרם ברור אם יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים, תסכים לכך שמורים ילמדו במהלך הקיץ, גם אם תהיה תוספת שכר משמעותית.

יפה בן דוד (צילום: אלי דסה)
צילום: אלי דסה

במשרד החינוך מתכוונים להפעיל מרתונים של כשבועיים עבור תלמידים שנמצאים בכיתות המעבר, כלומר תלמידים שעוברים מכיתה ו' לכיתה ז', וכאלו שעוברים מכיתה ט' לכיתה י'. בנוסף, ייתכן שיהיו תוכניות גם לילדים שעוברים מגן חובה לכיתות א'. גם לגבי תוכנית זו עדיין לא ברור מה יהיה התוכן, השעות או מהיכן יגיע התקציב.

לפי הנתונים העדכניים של משרד החינוך, כ-68% מקרב תלמידי כיתות י"א-י"ב כבר התחסנו נגד נגיף הקורונה. כ-25% מקרב תלמידים כיתות י' התחסנו אף הם, אך שם כדאי לזכור שרוב התלמידים אינם בני 16. בקרב עובדי ההוראה, כ-75% התחסנו נגד קורונה.