שר החינוך יואב גלנט הציג היום (רביעי) את השלב השני של תוכנית גפ"ן (גמישות פדגוגית ניהולית) עבור מנהלי בתי הספר ברחבי הארץ. במסגרת התוכנית, יוקצב למנהלים סכום כסף, שאותו יוכלו להפנות לרכישת תכניות העשרה עבור התלמידים, ציוד טכנולוגי, הזמנת סיורים חינוכיים ועוד. ניהול התקציבים ייעשה דרך מערכת דיגיטלית חכמה שתקל על השימוש ועל הגשמת חזון אנשי החינוך.   

במשרד החינוך הסבירו כי "עד כה מנהלי בתי הספר ניהלו את התקציבים הגמישים באמצעות מספר רב של מערכות נפרדות ושונות ואף באופן ידני, מציאות שיצרה בירוקרטיה רבה".

בחינת בגרות בבית ספר תיכון בראשון לציון (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
מערכת מתקדמת לניהול תקציב - החל מהשנה הבאה | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

על כן, כבר החל מהזמן הנותר לשנת הלימודים הנוכחית, יונגשו למנהלים תקציבים גמישים הכוללים: תקציבי ההכלה וההשתלבות, התקציב השקלי של חטיבות הביניים, תוכן דיגיטלי ותוכנות לניהול פדגוגי. התקציבים יונגשו במערכת אחת, ידידותית וקלה לשימוש. 

החל מהשנה הבאה המערכת תאפשר למנהלים לצפות בתקציבים הגמישים העומדים לרשותם, לתכנן את השימוש בהם ואף לבצע רכש מקוון של מספר שירותי חינוך. כמו-כן, היא תאפשר להם לבצע מעקב ובקרה אחר התקציב הגמיש העומד לרשותם, לממש את המטרות והיעדים שהם הציבו בתכנית העבודה שנתית שלהם. המערכת תאפשר להם לנהל את סל התקציב העומד לרשות בית הספר באופן יעיל, מובנה ושיטתי.

לפי הודעת משרד החינוך, בשנת הלימודים התשפ"ג יוכלו המנהלים לבצע רכש של שירותים מגוונים נוספים, כגון הצטיידות, העשרה וציוד מונגש. כמו כן יוכלו המנהלים לגייס תומכי הוראה, להזמין סיורים, להגיש בקשות למלגות ולהצטרף לתכניות. "החל מתשפ"ג ואילך התשתית הדיגיטלית תשמש למעשה shop stop One לניהול סל התקציב הגמיש וצריכת השירותים והמענים החינוכיים", נכתב בהודעת משרד החינוך.

שר החינוך יואב גלנט (צילום: n12)
שר החינוך: מטרת התוכנית - בוגרי מערכת שיהיו אזרחים טובים | צילום: n12

שר החינוך גלנט אמר על הוצאת התוכנית לפועל: "עתידה של מדינת ישראל נעוץ בעוצמתה הכלכלית, החברתית, והביטחונית. יעודה של תוכנית גפ"ן, ובמסגרתה השלב השני אותו אנו מציגים היום, הוא להבטיח כי בוגרי מערכת
החינוך יהיו אזרחים טובים, שומרי חוק ומוסר, אשר יאפשרו רווחה ושגשוג לעצמם, למשפחתם ולמדינתם. התכנית תקנה כלים ניהוליים ופדגוגיים למנהלי בתי הספר, ותאפשר להם גמישות והתאמה של מקצועות הלימוד ותכני הלימוד לצורך מיצוי מירבי של יכולותיהם והישגיהם של התלמידים.

הפעימה השנייה של התוכנית אותה אנו מציגים היום תנגיש כלים ניהוליים למנהלי בתי הספר ותאפשר להם גמישות והתאמת המשאבים העומדים לרשותם ובכך תסייע להם לממש את אחריותם באופן שלם יותר".

עמית אדרי, מנכ"ל משרד החינוך המיועד
מנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי

מנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי: " כדי להבטיח מערכת חינוך צומחת, משגשגת ומניבה הישגים, מחובתנו לתת בידי המנהלים את מיר ב הסמכויות, הכלים והאמצעים. מחובתנו לייעל את עבודתם ולהפחית מעליהם את עומס הרגולציה. מערכת המשאבים הדיגיטלית תאפשר להם לקבל שורה רחבה של שירותים במקום אחד באופן מונגש וידידותי. היא תאפשר להם לבצע תכנון מושכל של תכנית העבודה ושימוש יעיל במשאבים העומדים לרשותם".