שרת החינוך החדשה יפעת שאשא ביטון חלמה במשך שנים להגיע לתפקיד הזה. אמש (שני) היא עשתה את צעדיה הראשונים בתור שרה, כשהיא מצוידת בתוכניות שאפתניות רבות, בהן צמצום הבגרויות וקיצור ימי הלימוד: "הגיע הזמן לעשות שינויים אחרי כל כך הרבה שנים. עם קצת איזון אפשר למצוא את הדרך".

שאשא ביטון היא ד"ר לחינוך, הייתה מחנכת, מורה לספרות וניהלה את החינוך בקריית שמונה ובכפר ורדים. בשנת 2015 נבחרה לכנסת מטעם מפלגת כולנו. היא עמדה בראש הוועדה לזכויות הילד, ושם חוקקה את החוק לפיקוח על מעונות היום וחוק המצלמות.

יפעת שאשא - ביטון (צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן)
יפעת שאשא ביטון בכנסת בזמן הקורונה | צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן

את תשומת הלב הציבורית קיבלה כיו"ר ועדת קורונה, בין השאר, כאשר קיבלה בוועדה החלטות בניגוד לעמדתו של ראש הממשלה. לאחר שרצה בבחירות האחרונות ברשימת מפלגת תקווה חדשה, קיבלה את תיק החינוך. "הגיע הזמן לעשות שינויים אחרי כל כך הרבה שנים", אמרה היום לפני שיצאה לראשונה לעבודה בתור שרה. "עם קצת איזון אפשר למצוא את הדרך. לא צריך לפחד מאף אחד, צריך לשתף פעולה עם כולם".

שאשא ביטון חלמה במשך שנים להיות שרת חינוך. "התחושה שלי שכל מה שחוויתי כל החיים, הכין אותי לרגע הזה. ככה אני נכנסת למשרד", אמרה. בנאום בטקס החלפת השרים שאשא ביטון גם הודתה לבעלה אילן ביטון: "בנימה אישית אני רוצה לומר שהבעל היקר שלי שלפני 32 שנה סימן את הנקודה הזו והיה לצידי לאורך כל הדרך. כולנו מדברים על פמיניזם על חלוקת תפקידים - אצלנו זה קורה בבית. אז תודה רבה על כל מה שהיית".

יפעת ששא ביטון ובעלה אילן ביטון (צילום: החדשות 12, החדשות12)
יפעת ששא ביטון ובעלה אילן ביטון | צילום: החדשות 12, החדשות12

גם בעלה התרגש מאוד מההישג, ואפילו הזיל דמעה במהלך טקס החלפת השרים. "יעד הזה שהגענו אליו, שהיא הציבה לעצמה, לפי דעתי 15 שנה היא מכוונת למשרד הזה, זה כיף", אמר ביטון. "זה עושה הקלה שאתה אומר: הינה, התאמצתי, הגעתי בסוף".

שאשא ביטון מתכוונת לצמצמם את מספר הבגרויות, לשנות את המבחנים עצמם, לחלק את שעות ההוראה הקיימות על פני 5 ימים בלבד, להקדיש את היום השישי לפעילות העשרה וחברה - ולשנות את לוח החופשות. כולם יודעים שבדרכה יעמדו ארגוני המורים, ואולי גם שר אוצר חדש. יעד אחד היא כבר השיגה כשהחפיפה את מעונות היום מגיל לידה למשרד החינוך. כעת ניצבים בפניה יתר היעדים.