נתניהו הבטיח להאריך את שנת הלימודים בחודש נוסף, אבל האם יש לכך היתכנות? ראש הממשלה, שר החינוך ושר האוצר, הצהירו הערב (ראשון) על המתווה לחידוש הלימודים לכלל השכבות - מתווה שכולל את החזרת תלמידי כיתות ז'-י' לבתי הספר השבוע - וגם את הארכת שנת הלימודים בחודש, עד לסוף חודש יולי. אבל האם המתווה שהציגו בכלל ריאלי או שמדובר בלא יותר מהבטחת בחירות? נכון לעכשיו, יש כמה קשיים בדרך ליישום התוכנית. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קושי ראשון טמון בתקציב: כדי לאפשר את הארכת הלימודים בחודש נוסף, יש להעביר 2.3 מיליארד שקלים תוספת לתקציב החינוך – סכום גדול שלא יהיה פשוט להעביר, בטח לא בתקופת בחירות וכשמכהנת בישראל ממשלת מעבר.

התכנון של נתניהו וכ"ץ הוא ככל הנראה להעביר את הכסף באמצעות "קופסה תקציבית" נפרדת, אלא שחוץ מזה שמדובר בממשלת מעבר, בכלל לא בטוח אם היועץ המשפטי לממשלה ואנשי המקצוע באוצר יסכימו לכך, ולא ברור האם מהלך כזה מצריך חקיקה של הכנסת. מדובר בצעד שלוקח זמן וספק אם בכלל יצליחו להעביר את התקציב הדרוש עד לבחירות בעוד 23 ימים.  

אנשי משרד האוצר בכלל לא היו שותפים לגיבוש התוכנית – בדומה לאנשי משרד הבריאות. הם שמעו מאמצעי התקשורת שבכוונת נתניהו, גלנט וכ"ץ להחזיר את תלמידי כיתות ז'-י' לכיתות כבר באמצע השבוע הזה – למרות שלפי התוכנית המקורית, הם אמורים לחזור ללימודים רק בשבוע הבא. עקב החשש ממקדם ההדבקה שהולך ומטפס, במשרד הבריאות אף שוקלים לבקש לדחות בשבוע נוסף את חזרת התלמידים הללו למוסדות החינוך.

יפה בן דויד, יואב גלנט (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
תסכים גם כן למתווה? מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד והשר גלנט | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

"יש עכשיו שיח עם משרד החינוך והבריאות, אני לא שלם עם התוכנית", אמר מוקדם יותר היום מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, "אנחנו תומכים בסך הכול בפתיחת בתי הספר ומתן עדיפות להוציא את הילדים מהבתים, אבל אמרנו שאנחנו צריכים עוד קצת זמן מהפעימה הקודמת".

הצהרת מנכ"ל משרד הבריאות (צילום: לע"מ)
המתווה לא תואם עם משרד הבריאות. פרופ' חזי לוי | צילום: לע"מ

קושי נוסף בהעברת התוכנית נוגע למורים: מי הבטיח שהמורים, שאמורים להיות בחופש בחודשי הקיץ, בכלל יגיעו ללמד? יו"ר ארגון המורים, רן ארז, אמר שמבחינתו, מ-20 ביוני, רק מורים שירצו יוכלו לבוא לעבוד – וכבר יש מורים שאומרים שאם לא יכפו עליהם, הם לא יגיעו ללמד – גם לא תמורת תוספת שכר. מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, אומרת מצדה שהיא מסכימה להפעיל את בתי הספר של החופש הגדול – מגיל הגן ועד כיתה ג', אבל למידה רציפה עד כיתה ט' איננה מקובלת עליה.

התוכנית השאפתנית: הארכת שנת הלימודים בחודש נוסף 

לפי התוכנית עליה הכריזו הערב ראש הממשלה נתניהו, שר החינוך גלנט ושר האוצר כ"ץ, עוד השבוע יחזרו ללימודים תלמידי כיתות ז'-י' בערים ירוקות וצהובות, וילמדו במשך שלושה ימים בשבוע בקפסולות. בערים שנחשבות "כתומות בהירות" לפי מדד הרמזור, כיתות ז'-י' ייפתחו ביום ראשון הבא. בערים האדומות, לעומת זאת, יישארו בבית. 

עוד לפי התוכנית, הלימודים בגני הילדים עד כיתה י"א יימשכו עד סוף חודש יולי - ובכך, למעשה, שנת הלימודים תוארך בחודש נוסף מתוך כוונה לפצות על ימי הלימוד הרבים שהתלמידים הפסידו במהלך הסגרים שהוטלו. מורים לא יחויבו ללמד בתקופה הזו - ומי מהם שיבחר כן להגיע ולעבוד, יקבל תוספת שכר. 

"יש צורך להשלים את פערי החינוך שנוצרו במהלך השנה הקשה הזו, ולכן שר החינוך ואני מביאים מתווה להארכת שנת הלימודים גם לחודש יולי", אמר היום נתניהו. "אנחנו נותנים לכל ילד וילדה בישראל להשלים את מה שהם החסירו. אנחנו נשמור בקפדנות על זכויות המורים ונדאג לפיצוי מלא עבורם". 

שר החינוך, יואב גלנט, אמר: "אין בית בישראל שלא מסתכל בדאגה על הילדים ושואל 'איך מחזירים להם את הפער של השנה האחרונה', וזו בדיוק המשימה שלי בחודשים הקרובים, ואני נחוש לעמוד בה ולקיים אותה למען הילדים שלנו ולמען כולנו. כל ילד בישראל הוא עולם ומלואו - ואנחנו מצווים לשלוח אותם לחיים במלוא המטען שאנחנו יכולים להעניק להם, אחרי שהם חוו פגיעה מהסגרים. אנחנו צריכים להשלים את הדברים. זו הייתה שנה מורכבת מאוד ואנחנו נידרש להשלמות". 

בריאיון ל"תוכנית חיסכון" אמר יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס: "אני לא יודע אם במשרד הבריאות עודכנו או לא, מה שאני כן יודע זה שבסוף השבוע האחרון, ניהלתי שיחות ארוכות עם ראש הממשלה והצוותים והיינו 'על זה' כדי להחזיר את כיתות ז'-י'. משרד הבריאות בעצמו אמר שאם צריך לעצור חלק מהפתיחה - זה לא יכלול את החינוך". לדברי ביבס, "התוכנית מתוקצבת והיא תובא מחר לאישור הממשלה". 

בתגובה להבטחות נתניהו והשרים, אמר יו"ר כחול לבן, השר בני גנץ: "חודשים שאנחנו דוחפים את השלמת ימי לימודים ובסוף נעשה מהלך שהוא קמפיין בחירות בלי שום וכלום מאחוריו. נתניהו, אתה משחק משחק ציני בילדי ישראל. נדרוש ונביא תוכנית אמיתית, מתוקצבת ומתואמת ולא עוד פייק תוכנית מאולתרת ומביכה".