בעקבות העלייה התלולה בתחלואה, משרד הבריאות ממליץ על סגירת מערכת החינוך כולה, אולם מוכן לקבל גם את מתווה הפשרה שלפיו כיתות ה'-י' ייסגרו בכל הארץ, כיתות י"א-י"ב יישארו ללמוד לקראת הבגרויות והגיל הרך וכיתות א'-ד' ימשיכו ללמוד כרגיל. בפועל, עוד לפני שתתקבל הכרעה בקבינט, מערכת החינוך לא לגמרי פועלת כשכיתות וגנים פשוט לא מתפקדים. אם בגלל התחלואה של אנשי הצוות או בגלל כניסת אנשי צוות לבידוד בעקבות הידבקות של בני משפחה בנגיף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כ-60 אלף תלמידים ואנשי צוות נמצאים כעת בבידוד, וכ-2,000 אלף אנשי הוראה חולים בקורונה. במקרים רבים, ילדים של מורות או גננות נכנסים לבידוד ובעקבות כך - הן נדרשות להישאר בבית כדי לשמור עליו ולא יכולות לנהל את הגן או הכיתה. 

על אף המספר הגבוה של התלמידים ואנשי הצוות שנכנסו לבידוד, מספר החולים במערכת החינוך נותר יחסית נמוך. על פי הנתונים שהתפרסמו ביום חמישי האחרון, מתוך כחצי מיליון ילדי הגנים - 1,534 נמצאו חולים. מדובר ב-3.97% מכלל החולים באוכלוסייה, בעוד שחלקם באוכלוסייה הכללית הוא 5.61%.

בחינוך היסודי: מתוך 1,072,301 תלמידים, 4,771 תלמידים נמצאו חולים. מדובר ב-12.36% מכלל החולים באוכלוסייה, בעוד שחלקם באוכלוסייה הכללית הוא 11.74%. בחינוך העל יסודי: מתוך כ-800 אלף תלמידים, 4,076 תלמידים נמצאו חולים. מדובר ב-10.56% מכלל החולים באוכלוסייה הכללית, בעוד שחלקם באוכלוסייה הוא 8.82%.

בגני ילדים של החינוך המיוחד נמצאו 59 חולים בלבד מתוך 21,127 תלמידים. מדובר ב- 0.15% מכלל החולים באוכלוסייה הכללית, בעוד שחלקם באוכלוסייה הוא 0.23%. בבתי הספר של החינוך המיוחד נמצאו 168 חולים בלבד מתוך 31,523 תלמידים. מדובר ב- 0.44% מכלל החולים באוכלוסייה הכללית, בעוד שחלקם באוכלוסייה הוא 0.35%.

בסך הכל, מדובר ב-10,381 תלמידים חולים בכל מערכת החינוך. חשוב להדגיש כי נתוני החולים במערכת החינוך לא מעידים בהכרח על כך שהתלמידים נדבקו במסגרות. 

ילד כיתה תלמיד בית ספר
עשרות אלפים ממערכת החינוך בבידוד | צילום:

מירום שיף, יו"ר הנהגת ההורים הארצית זעם על הכוונה לסגור את מערכת החינוך. "הצהרת כוונות משרד הבריאות כי ימליץ להשבית מחדש את מערכת החינוך עלולה להיות ההחלטה הגרועה הראשונה של 2021 של קבינט הקורונה", כתב.

"מערכת החינוך משלמת את מחיר אי יכולת האכיפה של מגבלות הסגר. ממשלת ישראל מעדיפה יבוא חולי קורונה על חינוך ומעבירה את המסר ששמים פתוחים עדיפים על חינוך והשכלה. אני קורא לחברי הקבינט הקורונה שמתכנסים בראשון הקרוב להורות על חיסון לכל הצוותים החינוכיים, להחריג את מערכת החינוך ולהוציא אותם מהמשוואה. תפסיקו לשגע את הילדים, את ההורים, את המורים ואת כל המערכת. ההחלטה לסגור את הכל – אולי הכי קלה לכם, אבל היא ההחלטה הקשה והאיומה ביותר למיליוני תלמידים והורים במדינה.

חלק מראשי הערים כבר הנחו: הימנעו מלשלוח את הילדים למסגרות

בעיר בת ים, המוגדרת צהובה, הנחה ראש העיר צביקה ברוט לסגור את כיתות ה'-י' ולהעביר את התלמידים ללמידה מרחוק החל ממחר בבוקר. "אנחנו עובדים כל הזמן מסביב לשעון כדי להוריד את התחלואה בעיר, ועד היום הצלחנו בעזרת המודל שלנו לשמור על התושבים בכל גלי הקורונה", ציין ברוט, "כיום יש מאות תלמידים חולים או שנמצאים בבידוד. דווקא עכשיו, כשבת-ים היא מהערים המובילות במספר המתחסנים, חשוב שנמשיך לעשות הכל לשמור על החיים ולמנוע תחלואה הן בקרב הילדים והן בקרב ציבור המבוגרים בעיר בת-ים". 

ראש העיר כרמל שאמה הכהן, ארכיון (צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות)
ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן | צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות

גם ברמת גן החליט ראש העיר, כרמל שאמה-הכהן, לסגור את מערכת החינוך בכיתות ה'-ז' וט'-י', כשהגיל הרך, כיתות ח' והתלמידים ביא'-יב' ימשיכו ללמוד באופן פרונטלי. שאמה הכהן ציין כי הסיבה לכך טמונה ב"התפרצות חסרת תקדים במערכת החינוך", והנחה שהלימודים יתקיימו בזום בכיתות שייסגרו בבתי הספר.