לקראת פתיחת הלימודים: קבינט הקורונה מתכנס הערב (שלישי) לדון הן במתווה פתיחת מערכת החינוך והן בפתיחת המשק לפי התו הירוק בהתאם לדרישת כחול לבן. ביום חמישי הלימודים ייפתחו בערים ירוקות וצהובות בגני הילדים ובכיתות א'-ד'. תלמידי כיתות י"א-י"ב לא ישובו בסופו של דבר בחמישי הקרוב. כמה ערים כתומות שעומדות בתנאים צפויות לפתוח את הכיתות גם. נתניהו, גנץ ואדלשטיין נפגשו הערב כדי לגבש סיכומים בנושאים לפני הקבינט. 

לרשימה המלאה של הערים הירוקות והצהובות שחוזרות ללמוד - לחצו כאן

היום פירסמנו שהממשלה צפויה להחליט כי ערים כתומות בציון 6 וחצי ומטה שבה 70% מעל גיל 50 התחסנו, יהיו רשאיות לפתוח את בתי הספר כמו הערים הירוקות והצהובות. נכון לכרגע מדובר ברשימה מצומצמת מאוד:

  • קריית מוצקין
  • כפר יונה
  • רעננה
  • מבשרת ציון
  • סביון
  • גבעת שמואל
  • נס ציונה
  • טירת כרמל
  • כרמיאל
  • רמת גן

בין היישובים הירוקים שבהם צפויים להיפתח הלימודים נמצאים בין היתר אשכול, ברטעה, המועצה האזורית ברנר, ג'סר א-זרקא, גדרות, גן רווה, דרום השרון, הגלבוע, הגליל העליון, הגליל התחתון, יסוד המעלה, כפר כמא, כפר שמריהו, לב השרון, לקיה, מבואות החרמון, מג'דל שמס, משגב, עמק חפר, עמק יזרעאל, ערערה-בנגב, פוריידיס, פתח תקווה, קריית טבעון, רמת נגב, שגב-שלום, תל מונד, תל שבע, תמר.

בין היישובים הצהובים שבהם צפויים להיפתח הלימודים ניתן למצוא את אורנית, אלפי מנשה, בית דגן, בנימינה-גבעת עדה, גבעתיים, גזר, דייר אל-אסד, הר אדר, הרצליה, חבל מודיעין, חוף אשקלון, חוף הכרמל, שכונות מסוימות בחיפה, טירה, יהוד, ירוחם, שכונות מסוימות בירושלים, כוכב יאיר, כפר סבא, להבים, לכיש, מגדל, מצפה רמון, נוף הגליל, נשר, ערד, פרדסיה, קריית אונו, רהט, רמת השרון ושכונות מסוימות בתל אביב.

הקבינט צפוי להחליט כי בערים כתומות (עם ציון רמזור של 6.5 ומעלה) ובערים אדומות - לא תיפתח בכלל מערכת החינוך. במקביל - משרד הבריאות החליט להכניס את שיעור המתחסנים לציון הרמזור המשוקלל.

כיתות א' חוזרים ללימודים (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
לקראת החזרה ללימודים | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בעוד הממשלה דנה על הדרך שבה ייפתחו בתי הספר, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד מבהירה למקבלי ההחלטות שלא ניתן להחליט על צעד כזה באופן מיידי. "אי אפשר בתוך 48 שעות לפתוח את מערכת החינוך, דרוש זמן היערכות של לפחות 3 ימים", אמרה היום בן דוד לרפי רשף.

לפי המתווה שעליו דנים בקבינט, פתיחת הלימודים לכיתות ג'-ד' תהיה בקפסולות, כפי שהיה בשגרת הקורונה בטרם כניסתו לתוקף של הסגר השלישי. לגבי כיתות א'-ב' עדיין לא ברור באופן סופי. נוסף על כך, הרעיון של פתיחת המוסדות בשכונות ירוקות וצהובות בערים בעלות 200 אלף תושבים ומעלה שהוגדרו כתומות ואדומות - עדיין נשקל.

ציון הרמזור של הערים השונות ניתן עד כה על פי חישוב של שלושה גורמים: כמות החולים החדשים כפול שיעור הבדיקות החיוביות, כפול קצב גידול התחלואה. ואולם, כעת החליטו במשרד הבריאות לשלב בציון הזה גם את שיעור המתחסנים. המספר שניתן נע בין 0 ל-10: 10 הוא הציון הגרוע ביותר וניתן לעיר האדומה ביותר ו-0 הוא הציון הטוב ביותר שניתן לעיר הירוקה בישראל. בציונים שנעים בין 4.5 ל-6 נמצאות הערים שמוגדרות צהובות, בציונים שנעים בין 6 ל-7.5 נמצאות הערים המוגדרות ככתומות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משרד הבריאות מתנגד לפתיחה מיידית של המסחר על פי התו הירוק - הנושא יידון בקבינט

על פי בעלי העסקים, המסחר יתחדש כבר ביום חמישי. בממשלה הביעו התנגדות חריפה למהלך. "נציע לפתוח את המסחר תחת תו ירוק - רק ביום שלישי בעוד שבועיים", אמר סגן השר יואב קיש בריאיון לאורן וייגנפלד במהדורה ראשונה. "אני שומע את כל האמירות 'נפתח עם תו ירוק בחמישי' - אי אפשר לעשות את זה, מאוד היינו רוצים אבל זה 'ביס' גדול מדי. אנחנו ברמת תחלואה גבוהה, פותחים את החינוך בחמישי וחייבים לחכות לשבועיים ולראות שזה לא כדור שלג שהולך ומתגלגל. נפתח אם נראה שה-R (מקדם ההדבקה) נשאר 1".