שר החינוך יואב גלנט הודיע היום (חמישי) כי אימץ את מסקנות הביניים של ועדת תירוש וכי התלמידים הנבחנים לבגרויות יזכו להקלות משמעותיות, על רקע הפערים שצברו התלמידים בשל הסגרים הממושכים. בין ההקלות: המשך בחינה על 5 מקצועות חיצוניים בלבד גם בשנה הבאה, תוספת זמן של 25% במבחנים לבגרות וצמצום שעות המעורבות החברתית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההחלטה על ההתאמות וההקלות החדשות הגיעו בעקבות אימוץ מסקנות הביניים שהגישה ועדת תירוש לשר גלנט. במשרד החינוך ציינו כי "ההקלות וההתאמות נועדו, בין היתר, לתת מענה לפערים שצברו התלמידים בשל הסגרים הממושכים עקב התפרצות נגיף הקורונה, ומהווים חלק מתהליך הפקת לקחים שקיים המשרד על בגרויות תש"ף ומתובנות שאסף מנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי, במסגרת המפגשים אותם קיים עם מנהלים, רכזי מקצוע ובגרויות, מורים ותלמידים".

בחינת בגרות בבית ספר תיכון בראשון לציון (צילום: פלאש 90)
בחינת בגרות | צילום: פלאש 90

רשימת ההתאמות וההקלות המלאה:

• גם בשנת הלימודים הבאה, תשפ"ב, תלמידי כיתות יא' היום, ייבחנו ב- 5 מקצועות חיצוניים בהתאם למתווה בגרויות תשפ"א.

• תוספת זמן בכל המבחנים.

התלמידים הנבחנים בכל המקצועות יקבלו תוספת זמן של 25%.

• מועד חורף אפריל יהיה גם מועד לשיפור הציון.

התלמידים יוכלו להיבחן בשני מועדי החורף באותו השאלון, כך שמועד פברואר יהווה מועד א' ומועד אפריל יהווה מועד ב' לשיפור ציון. הציון הגבוה מבין השניים הוא זה שיובא בחשבון. אפשרות זו פתוחה לבחירה לכל בתי הספר והתלמידי.

• יינתנו מועדים נוספים לבחינה בעל פה באנגלית, חורף תשפ"א.

לצד המועד המקורי של הבחינה הצפוי להתקיים בין התאריכים 24.1.2021 ל-28.1.2021, יעמדו לרשות בתי הספר מועדים נוספים:

מ-15.2.2021 ועד 18.2.2021 (ימים ב'-ה')

מ-14.3.2020 ועד 18.3.2021 (ימים א'-ה')

• ביטול מנגנון שק"ד קורונה והמרתו בתהליכי בקרה, ליווי מקצועי והדרכה לבתי הספר.

במסגרת מתווה ההיבחנות לשנת הלימודים תשפ"א (2021), ניתנת בידי בתי הספר האפשרות לדווח ציוני הערכה בית ספריים ממירי בגרות חיצונית. ציוני התלמידים צריכים לשקף את הישגיהם בבחינות ובמטלות לאורך השנה ואת רמת הידע שלהם.

• צמצום היקף המעורבות החברתית.

בשל המגבלות שהוטלו בעקבות נגיף הקורונה יידרשו 90 שעות מעורבות חברתית במקום 146 שעות לצורך זכאות לתעודת בגרות.

• הקלות בשפת אם לכל המגזרים בגרות חורף תשפ"א וקיץ תשפ"א.

דוברי עברית: בפרק הבעה והבנה - התלמיד יידרש למזג שני טקסטים במקום שלושה. בפרק תחביר או תורת הצורות - תתאפשר צבירה של נקודות והגדלת הניקוד של הפרק.

במגזר הדרוזי: התאמות של חוקי המענה, תוספת בחירה לתלמידים, וצבירה של נקודות בחלק ההבנה.

במגזר הערבי: התאמות של חוקי המענה, תוספת בחירה לתלמידים וצבירה בחלק של דקדוק והבנה.

• החרגת בחינות מתכונת ובגרות של תלמידי כיתות י"א-י"ב בתקנות הסגר.

כדי לאפשר את קיומן של הבחינות, הוחרגו מבחני המתכונת והבגרות בתקנות הסגר - התלמידים הנבחנים יוכלו להגיע אל בתי הספר כדי להיבחן.

• מתמטיקה, המקצועות המדעיים והטכנולוגיים - בגרות קיץ תשפ"א.

אשר לבחינות הבגרות בקיץ במקצועות המתמטיקה והמדעים (בהם: פיסיקה, כימיה, ביולוגיה ומדעי המחשב) והמקצועות הטכנולוגיים, משרד החינוך עוד יוציא עדכון אודות ההתאמות עם חזרתם של בתי הספר ללימודים פיזיים.

במשרד החינוך ציינו כי ההחלטה התקבלה לאור בקשת מורי המקצוע ורכזי המקצוע, לפיה עם שובם של התלמידים אל בתי הספר הם יוכלו לבצע ניטור של הפערים הלימודיים. בהתאם לניטור זה תתקבל ההחלטה על אופי ההתאמות שיינתנו במקצועות אלה לקראת בגרויות קיץ תשפ"א.

• החזרת מנגנון הפיצוי (הקומפנסציה).

הוחלט להחיל רטרואקטיבית את כללי הפיצוי על בוגרי תש"ף (2020) וכן על בוגרי תשפ"א (2021). בהתאמה לכך, 867 תלמידים נוספים יהיו זכאים לתעודת בגרות. זכאותם של התלמידים הרלוונטיים תעודכן במערכות המשרד ובמערכות בתי הספר.