חוזרים לכיתות - לפחות באופן חלקי: ביום ראשון יתחדשו הלימודים ברשויות נוספות, לאחר שמודל הרמזור עודכן. לפי ההערכות, יותר מ-1.1 מיליון תלמידים יחזרו למסגרות ביישובים ירוקים, צהובים וכתומים שבהם כמות המתחסנים גבוהה. לקראת השינויים, משרד החינוך פרסם היום (שישי) הוראות חדשות. מנגד, בהנהגת ההורים הארצית קוראים לשר החינוך לקצר את חופשת פורים ולשנות את ההנחיות לחגיגות בגנים.

הערים והיישובים הכתומים שבהם יחזרו ללימודים

מפת רמזור החינוך המעודכנת לפי רשויות, מועצות ושכונות

השינויים המרכזיים במתווה הם אפשרות לטיול חד יומי בשטח פתוח, ללא לינה  - והשתתפות בהכנה לצה"ל. "ניתן לקיים טיול חד יומי בשטח פתוח, ללא לינה, באותן הקבוצות הקבועות שבהן לומדים התלמידים בשגרה במסגרת הפעילות, עם אנשי צוות קבועים, בלא תחלופה של אנשי הצוות או של תלמידים בין הקבוצות. לפעילות יהיו רשאים להתלוות מדריך טיולים וכן מאבטח ומלווה רפואי ככל הנדרש".

עוד הנחה משרד החינוך על הפרדה במהלך הנסיעה: "בכל אוטובוס ייסעו שתי קבוצות קבועות לכל היותר לכל אורך יום הטיול; כל קבוצה קבועה תשב בנפרד ותתבצע הפרדה באמצעות השארת שתי שורות מושבים ריקות לפחות בין החלק הקדמי של ההסעה לבין חלקה האחורי". כמו כן ניתן לקיים סיור רגלי בשטח פתוח באזור בית הספר, תוך שמירת מרחקים בין הקבוצות.

גם ההכנה לצה"ל תתאפשר לפי אותם כללים - ללא לינה בשטח. "ההכנה תתאפשר, כולל פעילות של
היכרות עם יחידות בצה"ל למיועדים לשירות ביטחון לצורך הגברת הנכונות והמוכנות לשירות קרבי ומשמעותי
בצה"ל. בהתאם, יתאפשר מפגש עם נציגי צה"ל לצורך הפעילות, בין השאר בכפוף לכך שהנציגים שומרים על
מרחק של שני מטרים לפחות מהתלמידים ועוטים מסכה בכל עת".

המתווה המעודכן עדיין דורש אישור של התקנות - צעד שצפוי להתרחש בסוף השבוע. במשרד החינוך הדגישו כי באזורים אדומים וכתומים גני הילדים והצהרונים לא יחזרו לפעול. "כיתות א'-י"ב ילמדו מהבית", ציינו - אך בחינות הבגרות יימשכו.

אפשרות גם להרחבת קפסולות

הקלה נוספת היא הרחבת הקפסולות: :תתאפשר הגדלת מספר התלמידים בקבוצה מעבר ל- 20 תלמידים במקרים חריגים ובלבד שמספרן הכולל של הקבוצות המוגדלות לא יכלול יותר מ- 10% מהכיתות הקיימות טרם ההחלטה על הגדלה". חריגה בגודל הקבוצה עד 22 תלמידים תאושר על ידי מנכ"ל משרד החינוך, ושר החינוך יואב גלנט בעצמו יידרש לאשר חריגה ל-22 עד 24 תלמידים.

פעילות בשטח פתוח תותר ל-20 משתתפים לכל היותר, לאחר שהממשלה הקלה קצת בהגבלות על התקהלות. המשמעות: איש חינוך, בכל יישוב שהוא, יוכל להיפגש עם עד 19 תלמידים בשטח פתוח. 

הנהגת ההורים הארצית פנתה היום לשר החינוך יואב גלנט בדרישה לבטל את "נוהג היום המקוצר" בחגיגות הפורים בגן - יום שנגמר ב-12:00. עוד דרשו לבטל את החופש ב-28,2, שנועד במקור לערים מוקפות חומה כגון ירושלים ועכו. "המשמעות היא יום חופש נוסף להורים העובדים, שישבו ימים רבים בסגר עד לפני שבוע, חלקם עדיין בסגר", ציינו במכתבם. "בסה"כ חופשת פורים עבור ההורים עומדת על 5 ימים, מתוכם 4 ימי עבודה".

תזכורת: עיקרי מתווה החזרה ללימודים

ברשויות ירוקות, צהובות ו"כתומות בהירות" - שבהן שיעור המתחסנים גבוה

גני ילדים יפעלו שישה ימים בשבוע, צהרונים - חמישה ימים בשבוע. הצהרונים יכללו קבוצות משלוש כיתות בלבד, כל עוד מספר התלמידים לא גדול יותר מ-28.

בכיתות א' -ב' - למידה בכיתות מלאות במשך חמישה ימים, למשך חמש שעות ביום. גם הצהרונים יפעלו חמישה ימים בשבוע. 

כיתות ג'-ד' - קפסולות של עד 20 תלמידים, חמישה ימים בשבוע, חמש שעות ביום. מורה יוכל לעבור בין ארבע קבוצות לכל היותר.

כיתות ה'-ו-' - קפסולות של עד 20 תלמידים, לפחות שלושה ימים בשבוע. מורה יוכל לעבור בין ארבע קבוצות לכל היותר.

ז'-י' - למידה מרחוק כל השבוע

י"א-י"ב - למידה בקבוצות קבועות של עד 20 תלמידים בקבוצה, לפחות יומיים בשבוע. מורה יוכל לעבור בין ארבע קבוצות לכל היותר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות