מסתמן כי הוויכוחים סביב המתווה של פתיחת מערכת החינוך בישראל הגיעו לסיומם: גני ילדים, כיתות א'-ד' וי"א-י"ב ייפתחו מחדש בערים הצהובות והירוקות. נוסף על כך, בערים כתומות מתחת לציון רמזור של 6.5 ועם 70% לפחות של מחוסנים במנה שנייה מקרב אוכלוסיות הבני 50 ומעלה - גם כן תיפתח מערכת החינוך. מנגד, בערים כתומות (עם ציון רמזור של 6.5 ומעלה) ובערים אדומות - לא תיפתח בכלל מערכת החינוך. במקביל - משרד הבריאות החליט להכניס את שיעור המתחסנים לציון הרמזור המשוקלל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות ב-N12:

לפי המתווה שעליו סוכם לפני זמן קצר ואותו צריכה עוד הממשלה לאשר מאוחר יותר היום, הוחלט להכניס חזרה את כיתות י"א-י"ב שעד כה ביקשו להשאירם מחוץ למתווה בשל החשש מהתפשטות הנגיף בקרבם. כמו כן, הערים שמוגדרות כתומות עם ציון 6.5 ובהן שיעור מחוסנים של 70% ומעלה בקרב בני ה-50 ומעלה - יוכלו לפתוח את שעריהן גם כן. ואולם, עדיין לא ברור כמה יישובים כאלה קיימים, אם בכלל. עם זאת, בשלב זה משרד הבריאות לא מפרסם את שיעור המתחסנים בכל עיר מעל גיל 50.

כלל כיתות ג'-ד' יחזרו ללמוד בקפסולות, כפי שהיה בשגרת הקורונה בטרם כניסתו לתוקף של הסגר השלישי. לגבי כיתות א'-ב' עדיין לא ברור באופן סופי. נוסף על כך, הרעיון של פתיחת המוסדות בשכונות ירוקות וצהובות בערים בעלות 200 אלף תושבים ומעלה שהוגדרו כתומות ואדומות - עדיין נשקל.

ציון הרמזור של הערים השונות ניתן עד כה על פי חישוב של שלושה גורמים: כמות החולים החדשים כפול שיעור הבדיקות החיוביות, כפול קצב גידול התחלואה. ואולם, כעת החליטו במשרד הבריאות לשלב בציון הזה גם את שיעור המתחסנים. המספר שניתן נע בין 0 ל-10: 10 הוא הציון הגרוע ביותר וניתן לעיר האדומה ביותר ו-0 הוא הציון הטוב ביותר שניתן לעיר הירוקה בישראל. בציונים שנעים בין 4.5 ל-6 נמצאות הערים שמוגדרות צהובות, בציונים שנעים בין 6 ל-7.5 נמצאות הערים המוגדרות ככתומות.

חיפה וירוחם למשל קיבלו במתווה הקודם את ציון הרמזור 6 ומגמות התחלואה בהן מעידות על היחלשות, לפחות מאתמול להיום. בנוסף, גם שוהם, נוף הגליל וקריית אונו קיבלו ציונים שקרובים מאוד ל-6 והוגדרו צהובות. מנגד, בנעלה, פרדסיה, גבעתיים וחורה ניתנו ציונים הקרובים גם הם ל-6 אך השינויים בימים האחרונים שם מעידים על עלייה בתחלואה ועל כן ייתכן ויהפכו מחר מצהובות לכתומות.

גם ערים ויישובים שהוגדרו עד כה ככתומים נמצאים חלקם במצב בעייתי ולא ברור. למשל היישוב כפר יונה היה מוגדר כתום עד היום, אך הבוקר עדכן משרד הבריאות כי שיעור שינוי המאומתים קטן ב-17% ביממה האחרונה, כך שלא ברור אם זה מספיק כדי שיחצה את הציון 6 ויהפוך לצהוב. המצב דומה גם באום אל-פחם, גבעת שמואל, קריית מוצקין וסלמה. מנגד, המצב נראה פחות מבטיח לגבי יישובים כמו רמת ישי, זרזיר, קצרין, עפולה ובני עי"ש.

מוקדם יותר היום, נודע כי השר אריה דרעי מפעיל לחצים גדולים על שרי קבינט הקורונה לאשר את הפתיחה המוקדמת של מוסדות הלימוד של הציבור החרדי. אמש דרעי הצביע 'נגד' במשאל הטלפוני להאריך את התקנות שסוגרות את מוסדות החינוך עד ליום חמישי. הזעם בקרבו עולה בעקבות החזרה של משרד הבריאות מההסכם שנרקם בזמנו עם החרדים בנוגע לפתיחת מוסדות הלימוד המחודשת, זאת על רקע המשך התפשטות המגפה בישראל.