אמש (חמישי) בשעות הערב כבר היה ברור שהגנים ייפתחו ביום ראשון הקרוב, ובכל זאת הכאוס לא נגמר: ההנחיות המבולבלות שיצאו ממשרד הבריאות הותירו את הגננות, ההורים והילדים חסרי אונים אל מול פתיחתה המחודשת של מערכת החינוך. הלילה התקיים דיון נוסף בין גורמים שונים במשרדים הרלוונטיים, בניסיון להפוך את ההנחיות לבהירות וישימות יותר.

המוקשים בדרך לפתיחת הגנים, רשימה חלקית:

  1. פתיחת הצהרונים – משרד הבריאות הנחה שלא לערבב ילדים מגנים שונים בצהרון אחד. עם זאת, מרבית הצהרונים משרתים ילדים מגנים שונים וכלל לא ניתן לפתוח אותם על בסיס ילדים מגן אחד בלבד. לכן, על אף שכביכול הותר לצהרונים לפעול, רובם יישארו סגורים.  בנוסף, במשרד הבריאות הציגו דרישה להגביל את מספר הילדים בכל צהרון, אך לא נקבו במספר.
  2. איסור על עבודתן של גננות משלימות - גננות משלימות מחליפות את גננות האם המרכזיות בין יום ליומיים בשבוע. ללא גננת משלימה הגן יוכל לפעול במתכונת חלקית בלבד, רק 4 או חמישה ימים בשבוע.
    בית ספר קורונה מסכה הורים לימודים (צילום: מרים אלסטר פלאש 90, פלאש/90 )
    האם הורים יוכלו ללוות את ילדיהם? ארכיון | צילום: מרים אלסטר פלאש 90, פלאש/90
  3. מסיכות – צוותי הגנים לא קיבלו הנחיות ברורות לגבי עטית מסיכות במהלך שעות העבודה. האם גננות צריכות לעטות מסיכה בתוך הגן, ומה לגבי הפעילות באוויר הפתוח, בחצר הגן? בינתיים אין תשובות.
  4. ליווי הורי – לאחר שלושה שבועות ללא פעילות של הגנים, ילדים רבים חווים קשיי קליטה מחודשים. לרוב ההורים מלווים את ילדיהם בבוקר ומסייעים בכך לגננות ולילדים. משרד הבריאות לא פרסם הנחיות בנושא ולכן לא ברור אם הדבר יתאפשר גם הפעם.
גן ילדים בחיפה (צילום: Luciano Santandreu, shutterstock)
גן ילדים בחיפה סגור. ארכיון | צילום: Luciano Santandreu, shutterstock

גורמים ממשרד החינוך וממשרד הבריאות דנו הלילה שוב בהנחיות שהתפרסמו במטרה להדק אותן. ישנה תקווה שבמהלך סוף השבוע יתפרסם מתווה ברור יותר שיקל על החזרה לגנים.

אמש פורסם כי בשל המתווה המבולבל מעונות היום המפוקחים כבר הודיעו שלא יוכלו לפתוח לפני יום שני ואפילו שלישי. גם בהסתדרות המורים הזהירו שיהיו קשיים בפתיחת הגנים.

מוסד חינוך חרדי בזמן הקורונה‎ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ידרשו פתיחה מהירה של בתי הספר. ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במקביל לשיח בנוגע לחזרת פעילותם של גני הילדים, גם חזרתה של שאר מערכת החינוך מדירה שינה מעיני רבים. בחדרים סגורים כבר מדברים על כך שפתיחתה המחודשת של שנת הלימודים בבתי הספר הממלכתיים תוקדם בשל החיבור שלה לבתי הספר החרדיים. מכיוון שלא ייתכן שמערכת חינוך אחת תיפתח בעוד השנייה תישאר סגורה, ומשום שברור שהחרדים לא יחכו זמן רב לחזרתם ללימודים - גם מערכת החינוך הממלכתית כנראה תיפתח מוקדם מהמתוכנן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות