בעוד שוועדת החינוך קבעה אמש (ראשון) כי תלמידי כיתות ה'-ו' ישובו ללמוד בניגוד להמלצת משרד הבריאות, מחר צפויים להתעדכן צבעי הערים והיישובים במסגרת תוכנית הרמזור, מצב שיוצר בלבול גדול בקרב ההורים ומערכות החינוך בישראל שלא יודעים - הלימודים מתקיימים או לא?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

העדכון השבועי של תוכנית הרמזור יוצר מצב שבו גם אם משרד הבריאות הגדיר את היישוב או העיר כצהובים ובפועל הם הפכו לכתומים, עדיין לא מוכלות על אותה עיר או יישוב ההגבלות עד לאותו יום שהן נכנסות לתוקף. מתווספים לזה הדיונים של ועדת החינוך עם משרד הבריאות שמתנגד לחזרתם של חלק מהתלמידים לשגרה, והתוצאה היא בלבול גדול בקרב ההורים, המורים והתלמידים.

במסגרת תוכנית הרמזור, ההגבלות על הערים השונות נקבעות לפי צבען שמתעדכן פעם בשבוע על פי החלטת ממשלה. העיר תל אביב למשל, הייתה ירוקה על פי החלטת הממשלה האחרונה, אולם נכון לבוקר זה, ציון הרמזור שלה עומד על 6 ובכך היא בעצם הופכת לצהובה, אך ההגבלות עליה ייכנסו לתוקף רק ממחר. התוצאה בפועל היא שלמרות העלייה בתחלואה, הלימודים מתקיימים עדיין כרגיל וזה המידע שמעניין את ההורים בפועל.

הורים רבים מירושלים, שעל פי החלטת הממשלה האחרונה הייתה צהובה, עם שכונות מסוימות בצבע כתום ואדום, קיבלו אמש הודעה כי הלימודים בבית ספרם לא יתקיימו לכיתות ה' כי אותה שכונה הוגדרה ככתומה. אולם, שעה לאחר מכן, ההורים המבולבלים קיבלו הודעה נוספת בה נאמר כי יש לימודים לכיתות ה'. הסיבה לכך היא שלפני שבוע, כשהתקבלה החלטת הממשלה, השכונה הייתה צהובה.

ההחלטה של ועדת החינוך לבטל את התקנה שמשאירה את תלמידי כיתות ה'-ו' בבתים החזירה שוב את הרלוונטיות של תוכנית הרמזור החינוכית. בתוך כך, הממשלה החליטה היום על הצבעים העדכניים של כלל היישובים במטרה לעשות סדר בנוגע לשאלה איפה יתקיימו הלימודים ואיפה לא. החלטה תיכנס לתוקפה החל ממחר בבוקר ובכפוך לאישור הקבינט.

אחרי העדכון, נודע כי 4.5 מיליון ישראלים חיים בערים כתומות ואדומות, רבים מהם בערים הגדולות בישראל - חיפה, ירושלים ואשדוד. לאור ההחלטה של ועדת החינוך והשינוי בלוחות הזמנים, ההחלטה תיכנס לתוקפה מחר, אולם בהמשך השבוע יתבצע עדכון נוסף של הצבעים, עדכון שיהיה רלוונטי לשבוע הבא. 

על פי נתוני משרד הבריאות ניתן לראות מגמה מובהקת של החמרה בצבעי היישובים והערים, כך שרובם הפכו מירוקות וצהובות לכתומות ואדומות. ביתר עילית בהחלטת הממשלה האחרונה הייתה ירוקה, אולם הבוקר היא כבר אדומה עם שינוי של 175% בשיעור המאומתים. בני ברק ואלעד הפכו מצהובות לאדומות, טבריה הפכה מירוקה לאדומה וירושלים הפכה מכתומה לאדומה. נוסף על כך, אחוז המאומתים בקרב אנשי ההוראה הוא הגבוה ביותר מבין המגזרים שביצעו בדיקות מתחילת נובמבר, אחוז שעומד על 5.4% חיוביים.