כשדורוטייה רדאי ובולדיזר נאגי פרסמו את ספר הילדים החדש שלהם בסוף ספטמבר, הם לא ציפו ש-1,500 העותקים הראשונים שיצאו ייחטפו מהמדפים בתוך שבועיים. "סיפורי אגדות לכול" הוא שכתוב אגדות מסורתיות לכאלה שמעודדות גיוון, ומשלב גם דמויות להט"ביות. נראה כי אחת מהסיבות לכך שהספר זכה להצלחה כה גדולה היא דווקא העובדה שפוליטיקאים רבים מהימין הקיצוני בהונגריה יצאו בקמפיין דה-לגיטימציה לספר. אחד מהם כינה את הספר "תעמולה הומוסקסואלית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בין הגיבורים החדשים באגדות הללו נמצאת גם רומא סינדרלה, מלכת שלג לסבית ואייל שאינו מגדיר את עצמו מגדרית. "המטרה שלנו היא להפוך את ספרות הילדים בהונגריה למגוונת יותר ולהראות לילדים כמה צבעוניים ונפלאים החיים", סיפר נאגי, עורך הספר. "רצינו סיפורים שיבטאו ויכבדו את חייהם של כל הצעירים באשר הם". הפצה שנייה של 15,000 עותקים תצא לחנויות בשבוע הבא, כמות גדולה במיוחד עבור ספר ילדים שמופץ בשוק קטן יחסית.

הספר כולל 17 סיפורים שמציגים דמויות מגוונות מגדרית וממוצא אתני, דתי וחברתי-כלכלי שלא מיוצגות לעיתים קרובות בסיפורי ילדים. הסיפורים עוסקים במספר נושאים, בהם גם מוגבלות ועוני, ונכתבו על ידי סופרים מתחילים ומקצועיים. נאגי אומר שזהו ספר הילדים הראשון על הקהילה הגאה בשפה ההונגרית. "רצינו לתת קול לאלה שלרוב לא נשמעים", אמר.

פוליטיקאים מימין תקפו: "עזבו את ילדינו בשקט"

מיד לאחר שהופץ לראשונה, "סיפורי אגדות לכול" הפך מטרה למתקפות של פוליטיקאים מהימין הקיצוני, בהם גם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, והתמודד עם חרם צרכנים שהוכרז נגדו. ארבעה ימים לאחר שיצא לחנויות, סגן מנהיג מפלגת הימין הקיצוני בהונגריה, מי הזנק, קרע את דפי הספר, בזה אחר זה במהלך מסיבת עיתונאים, וכינה אותו "תעמולה הומוסקסואלית". המהלך גונה במהירות בידי פעילי זכויות אדם ועמותת המו"לים והמוכרים בהונגריה, שאמרו שמעשיו מזכירים את שרפת הספרים בידי הנאצים.

"נראה שהספר הופך לסמל להתנגדות לדיכוי ואפליה"

בולדיזר נאגי, עורך הספר

כשנשאל על הספר במהלך ראיון ברדיו ב-4 באוקטובר, אמר אורבן כי "הונגריה היא מדינה סבלנית וסובלנית ביחס להומוסקסואליות. אבל יש קו אדום שלא ניתן לעבור, וכך הייתי מסכם את דעתי: 'עזבו את ילדינו בשקט'". כעת, עצומה וקמפיין מתואם שערכה קבוצת הקמפיינים האולטרה-שמרנית CitizenGO, דורשת את הוצאת הספר מחנויות הספרים. היא זכתה עד כה לפחות ל-85,000 חתימות.

אף על פי כן, נראה כי "סיפורי אגדות לכול" זכתה לתמיכה ציבורית משמעותית מצד הורים, מורים וסוחרי ספרים ברחבי הונגריה - שאולי רואים בספר סימן קטן לתקווה על רקע מצב זכויות קהילת הלהט"ב במדינה. רדאי ונאגי אומרים שהם הוצפו בתגובות ובקשות, כולל הצעות להתאמת הספר לספר שמע, ספר אלקטרוני, משחק לוח ותרגומים אחרים. "נראה שהספר הופך לסמל התנגדות לדיכוי ואפליה", אמר נאגי. "הרבה אנשים הבינו שזה חשוב שספר מסוג כזה יהיה קיים".