השבוע צפויים לחזור ללימודים תלמידי כיתות ה'-ו', כמו גם חלק מתלמידי התיכון: מדובר במהלך שייצא לפועל ביום שלישי, למרות ששר הבריאות התנגד לו והצביע נגד בקבינט. הערב (שבת) פורסמה בחדשות סוף השבוע ידיעה שמסתמנת כבשורה אמיתית להורים ולתלמידים: שינוי משמעותי בעמדת משרד הבריאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ביום שני בערב תתקיים עוד ישיבה של קבינט הקורונה כדי לדון בדרישת ראש הממשלה להגבלות נוספות: על מנת שהשרים אלקין ויזהר שי ישלימו את עבודתם בנושא האמצעים הדיגיטליים, כולל ההיבטים המשפטיים הקשורים לנושא, קבינט הקורונה יידחה ליום שני. כפי שנחשף הערב, חל מהפך בעמדת משרד הבריאות: בכירי המשרד תומכים בפתיחת הלימודים לכל הכיתות בערים הירוקות. בסוף השבוע האחרון דנו במשרד הבריאות על החזרת "תוכנית הרמזור".

השינויים ששוקלים במשרד הבריאות הם: שינוי ציוני הערים האדומות כך שיותר ערים יהפכו לאדומות - וגם פתיחת מערכת החינוך במלואה בערים הירוקות. להבנתנו, בכירי משרד הבריאות בהם יולי אדלשטיין מקדמים תכנית זו מכיוון שמרבית התלמידים הלומדים בבתי ספר בערים ירוקות מתגוררים בערים אלה ואין חשש שיהיה ערבוב בין ערים אדומות לירוקות.

זאת ועוד, לחדשות סוף השבוע נודע שסגן שר הבריאות יואב קיש מקדם פיילוט להשארת בתי ספר פתוחים גם בערים אדומות. בשבועות הקרובים צפויים לקדם פיילוט שיורחב לערים מרכזיות ברחבי הארץ כמו תל אביב, ירושלים ובני ברק. במסגרת הפיילוט התלמידים והמורים יידרשו לעבור בדיקות - כך שגם אם התחלואה תעלה והערים יהפכו מירוקות לאדומות, בתי הספר ישארו פתוחים.

חוזרים לבית הספר בצל הקורונה (צילום: חן לאופולד, פלאש 90)
עוד כיתות יחזרו לספסל הלימודים? | צילום: חן לאופולד, פלאש 90

שר החינוך גלנט מביע תמיכה ברעיון הזה וקורא להחזיר את התלמידים באופן מיידי לבתי הספר. הוא קיים התייעצות עם שר המדע יזהר שי ובכירים במשרד הבריאות כדי להוביל את המהלך בהקדם. בהתייעצות עלתה הטענה הבאה: משרד הבריאות הפך את מערכת החינוך לאמצעי כדי לאזן את ההפרות שעליהן אינם מצליחים להשתלט. בדיון נטען כי התלמידים "הפכו לבני ערובה של חוסר שליטה במפירי החוק", והדרישה העולה מכל המומחים היא: החזירו מיידית את כל התלמידים לבתי הספר.

יולי אדלשטיין
שינוי עמדה במשרד הבריאות

למרות שמקדם ההדבקה עומד על 1.05 - גבוה מהרף שבו צפויות להתאפשר הקלות נוספות - שר החינוך דורש להחזיר את מערכת החינוך בהיקף נרחב. "אסור לנו לשכוח את דור העתיד של מדינת ישראל", כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר צאת השבת. 

"מיליוני תלמידים צריכים לחזור באופן מיידי לבתי הספר", הצהיר גלנט. "בחודשים הארוכים של הסגר הממושך הם צוברים פערים חינוכיים גדולים וסובלים מבדידות חברתית. ההשלכות של נזקי הסגר הממושך ילוו את הילדים זמן ארוך".

עוד הוסיף גלנט: "אני קורא לצמרת משרד הבריאות לחשוב באופן ממלכתי, להצטרף למשרד החינוך ולהוביל יחד את חזרתם של כל התלמידים לבתי הספר. נתוני התחלואה במערכת החינוך נמוכים. הם משקפים את הקורה בסביבתם ושמירה קפדנית על ההנחיות. הילדים שלנו בטוחים ומוגנים בבתי הספר. הגיע הזמן שיחזרו למקומם הטבעי".