כאוס בקבלת ההחלטות: כשקבינט הקורונה דחה אמש (שלישי) את ההחלטה על הקלות ראשונות בסגר למחר, הוא למעשה צמצם את פרק הזמן שיש לרשויות ברחבי הארץ להיערך להקלות. השרים צפויים להחליט על פתיחת הגנים אם תמונת התחלואה תישאר מעודדת, אבל עדיין טרם ברור באיזה מתווה - כמה קפסולות ואיך ידרשו להפריד ביניהן. ראשי רשויות ששוחחו עם N12 מחו על העיכוב בקבלת ההחלטות ומזהירים: לא נהיה ערוכים לפתוח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אין ספק שיש כישלון טוטאלי בהתנהלות קבינט הקורונה", אמר דוד אלחייני, ראש המועצה האזורית ערבות הירדן ויו"ר מועצת יש"ע. "אנחנו לא מחזיקים פה מלאים של מחציות וחומרי חיטוי, אין קורלציה בין ההנחיות ופרק הזמן שנותנים להיערך, ויתכן מאוד שלא נהיה ערוכים בזמן".

חיטוי גני ילדים (צילום: יוסי זליגר, פלאש/90 )
חיטוי גן ילדים | צילום: יוסי זליגר, פלאש/90

"כבר שבעה חודשים שהם לא מפיקים לקחים וחוזרים על אותן טעויות", המשיך אלחייני בביקורת על השרים. "עדיף שיגידו שאנחנו פותחים שבוע הבא את הגנים, נותנים להם שלושה ימים להיערך ואז תפתחו ביום רביעי. יוצרים לנו קושי מול ההורים שידרשו פתיחה כבר ביום שני כמו שהבטיחה להם הממשלה. אנחנו ננסה להסביר שצריך להיערך וכמו תמיד נספוג את האש על ההתנהלות הכושלת של השלטון המרכזי".

באום אל-פחם הלימודים נפתחו בתחילת השנה רק בחינוך המיוחד, אלא שכעת מצב התחלואה בעיר האדומה לשעבר השתפר, והתושבים כבר מחכים לפתיחת מערכת החינוך. "מצדי שיחליטו למחר, אני רוצה כמה שיותר מהר שהילדים שלי יחזרו", אמר ראש העיר, ד"ר סמיר מחאמיד. 

קורונה בישראל - בית ספר במבשרת ציון חוזר לשגרה (צילום: EMMANUEL DUNAND, AFP)
קורונה בישראל - בית ספר במבשרת ציון חוזר לשגרה | צילום: EMMANUEL DUNAND, AFP

"אבל יש קושי לי ולחברי ראשי הרשויות", הוא הדגיש. "אין צל של ספק שיש בעיה בקבלת ההחלטות בממשלה, הרבה גמגומים, ומתווים וכוונות שמשתנים כל ראשון וחמישי. התחילו לדבר על חתונות, אנשים אצלי כבר מוציאים הזמנות. כל יום הוראה אחרת שסותרת את קודמתה, לא נותנים לנו להתכונן ומבלבלים את האנשים. במקום שיהיו הוראות ברורות, כל מיני גופים ואנשים נותנים מסה של הנחיות שונות".

"נמאס כבר, זה הזוי"

"נמאס כבר", סיפר ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת נגב בפתח השיחה. "הקושי הוא שאין החלטה ואני לא יכול להתחיל היערכות. לפני חצי שעה נפגשתי עם המנכ"לית שלי ומנהלת אגף החינוך והן הכינו ארבעה תרחישים שונים כי יהיו לנו רק יומיים להתכונן ברגע שתתקבל החלטה. זה הזוי ואי אפשר להמשיך ככה. לא סביר שכל ההחלטות יהיו ברגע האחרון".

"יש לי שישה חולים בשני יישובים, מתוך 8,500 תושבים במועצה", ציין דורון. "אנחנו ירוק כהה, אני מדבר עם משרד הבריאות ובכל זאת לא יודעים לתת לי שם הוראות לפתיחה. יש לי מספיק עובדים בתוך הרשות כדי לפתוח מחר, צריך לעבור למדיניות שבה מעניקים סמכויות לפתיחת מערכות החינוך והתרבות לרשויות המקומיות".