כך תיראה שנת הלימודים החדשה תחת מגבלות הקורונה: שר החינוך, יואב גלנט, ומנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי, הציגו היום (חמישי) את המתווה שגיבשו לפתיחת שנת הלימודים תשפ"א, שצפויה לצאת לדרכה ב-1 בספטמבר - תחת מגבלות המותאמות לעידן הקורונה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות


לפי המתווה שפירט גלנט, כך תפעל מערכת החינוך: 

• גני ילדים וכיתות א'-ב' לא יפוצלו וילמדו כרגיל 

• כיתות ג'-ד' ילמדו בקפסולות (כמות המורים והמדריכים הוכפלה)

• כיתות ה' -ו' ילמדו במתווה משולב שיכלול למידה מרחוק ולפחות שני ימי למידה בבתי הספר 

• כיתות ז'-י"ב ילמדו בלמידה מרחוק ולפחות עוד יומיים בבית הספר בקפסולות 


(עלות התוכנית נאמדת ב-4.2 מיליארד שקל)


"אנחנו פועלים משלושה שיקולים: אנחנו נשמור על בריאות התלמידים, נקנה להם חינוך ולבסוף נקנה להם השכלה", אמר השר גלנט בפתח דבריו, "
אני מזכיר את המובן מאליו המטרה החשובה ביותר והנכס החשוב ביותר לכל משפחה ולציבור כולו הם הילדים שלנו, ולכן בכוונתי לדאוג לכל הילדים מכל המקומות ומכל הדתות כאילו הם ילדיי שלי. את הקשיים נותיר למבוגרים, לילדים נותיר כניסה חלקה". 

"מערכת החינוך פועלת במלוא המרץ כדי להגיע למצב בו נהיה מוכנים ב-1 בספטמבר לפתיחה", הצהיר גלנט. "זו תהיה פתיחה שונה משנים אחרות אבל ברור לגמרי שאנחנו חייבים להחזיר את הלימודים למסלול. זמן ההיערכות קצר, המשימה מרכבת מאוד. פתיחת שנת הלימודים תהיה מלווה בקשיים, אנחנו נתמודד עם כל קושי ואנחנו נחושים לפתוח את שנת הלימודים בעוד 25 יום". 

כיתה בקורונה (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
הגנים וכיתות א'-ב' ילמדו כרגיל | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

"אני מציין שלא הכל יהיה מושלם", הדגיש השר והוסיף: "אי אפשר בשנה של קורונה לאפשר לימודים שלמים לכולם. לא כל התהליכים יהיו מלאים אבל הם יתקיימו. סיכמנו עם משרד הבריאות שהלמידה תהיה משולבת בשני מגעים עם שתי אפשרויות: אחת - למידה מרחוק, השנייה עם חצאי כיתות שלא עולות על 18 תלמידים. יהיו פתרונות דיפרנציאליים בין ערים". 

"אנחנו קבענו עקרונות אבל אנחנו רוצים שהתהליך הזה יהיה גמיש ככל הניתן ויאפשר את הלמידה", הבהיר השר. "אנחנו נפעיל בשיטה הזאת את מערכת החינוך לאורך כל השנה או עד שימצא חיסון לקורונה".

מחאת ההורים: "ילדים בני 10 יישארו לבד בבית שנה שלמה" 

מחוץ למשרדי משרד החינוך ברחוב השלושה בתל-אביב ניצבת משמרת מחאה של הנהגת ההורים הארצית. הורי ישראל מוחים בתוקף על הכוונה במתווה המתוכנן להשאיר ילדים בני 10 בבית לבדם במשך שנה שלמה. ״מעולם לא הסכמנו לכך ולעולם לא נסכים לכך״, אומר מירום שיף, יו״ר הנהגת ההורים הארצית.

אתמול (רביעי) התכנסה ועדת החינוך של הכנסת לדיון קריטי במתווה פתיחת שנת הלימודים בשנה הבאה בצל משבר הקורונה. 15 נציגים ממשרד החינוך אישרו את השתתפותם, אך בהוראת שר החינוך יואב גלנט - איש מהם לא הגיע בסופו של דבר.

קורונה בישראל - בית ספר במבשרת ציון חוזר לשגרה (צילום: EMMANUEL DUNAND, AFP)
איך תיראה שנת הלימודים הבאה תחת מגבלות הקורונה? | צילום: EMMANUEL DUNAND, AFP

במכתב ששלח ליו"ר הכנסת יריב לוין וליו"ר הוועדה, ח"כ רם שפע, הוא ביקש לדחות את הדיון והסביר כי כלל הגורמים במשרד עמלים על התכנית לפתיחת שנת הלימודים שתקציבה עתיד להיות מאושר בימים הקרובים. זמן קצר לאחר סיום הדיון, פרסם גלנט תגובה בחשבון הטוויטר וכתב: "אנו עוסקים במלוא המרץ והעוצמה בהיערכות וביישום התכנית".

נוכח חילוקי הדעות שהתגלעו בין שר החינוך ומשרד החינוך לוועדת החינוך של הכנסת, יכנס יו״ר הכנסת יריב לוין ביום שני הקרוב פגישה בלשכתו בהשתתפות שר החינוך גלנט ויו״ר ועדת החינוך התרבות והספורט של הכנסת, ח״כ רם שפע. יו״ר הכנסת הביע תקווה כי בעקבות הפגישה יוסדרו חילוקי הדעות באשר לאופן העבודה המשותפת של משרד החינוך וועדת החינוך, בדרך שתאפשר את הפיקוח הפרלמנטרי תוך כבוד ותיאום הדדי כנדרש בין המשרד והוועדה.