משרד החינוך סיכם היום (שישי) עם משרד הבריאות, כי ההסעות של התלמידים אל מוסדות החינוך תתבצענה במתכונת מלאה, תוך שמירה על כללי הזהירות וההיגיינה. מערך ההסעות יחל לפעול החל מיום ראשון הקרוב והחזרה תיעשה באופן הדרגתי בהתאם להיערכות של כל רשות. בנוסף, משרד החינוך פרסם את הכללים שנקבעו. 

המתווה המלא - איך חוזרים ללמוד בשבוע הבא

הכללים להפעלת ההסעות:

1. שמירה על קבוצות קבועות ולא משתנות: התלמידים ישתייכו לאותה קבוצה ולא יתערבבו עם קבוצה אחרת.

2. מלווה בעלייה להסעה בשעות הבוקר: המלווה יוודא שאין התקהלות וצפיפות של תלמידים בעליה לאוטובוס. כמו-כן, הוא יוודא כי התלמידים עוטים מסיכות.

3. המושב שליד הנהג יישאר פנוי: לא יישבו בו תלמידים.

4. רישום תלמידים בעלייה להסעה: בעת העלייה להסעות יתבצע רישום של התלמידים לוודא שנשמר הרכב הקבוצות.

רפי פרץ (צילום: נועם רבקין פלאש 90)
שר החינוך, רפי פרץ | צילום: נועם רבקין פלאש 90

שר החינוך, רפי פרץ מסר בתגובה: "אנחנו משלימים מהלך מורכב וחשוב של חזרה לשגרה. כנגד כל הביקורת מערכת החינוך חוזרת למסלול, ובכלל זה פתרון לסוגיית ההסעות. הקפדה על ההנחיות והעקרונות שקבענו תשמור על בריאות הילדים וצוותי ההוראה. בהצלחה".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "מערכת החינוך משלימה עוד מהלך בחזרה לשגרה. הפעלת ההסעות תעשה באופן הדרגתי, תוך הקפדה על כללי הזהירות והמניעה.  כמו כן, נאפשר לכל מועצה להיערך בהתאם ליכולתה".

חוזרים ללימודים (צילום: flash90, פלאש 90)
צילום: flash90, פלאש 90

ראש הממשלה נתניהו אישר אתמול את החזרה המלאה ללימודים בכל כיתות הלימוד וללא קפסולות, אבל לא בכל רשות ייענו להחלטה. בתום דיון של ראשי המועצות האזוריות שהתקיים מוקדם יותר הבוקר הוחלט כי הלימודים ביום ראשון, 17 במאי, לא ייפתחו לכיתות ד'-י' בשל ההגבלה על מספר התלמידים בנוסעים באוטובוס ל-25, ואין מערך היסעים מותאם בארץ. לדברי ראשי המועצות, המשמעות היא הכפלה ויותר של מספר האוטובוסים, דבר שהם לא יכולים לעמוד בו. עם זאת, לאחר כמה שעות נודע ל-N12 כי הושג הסכם וכי ממתינים לנייר כתוב.

בהתאם להחלטתם, הלימודים ביום ראשון ימשיכו להתקיים עבור הפעוטונים, גני הילדים ותלמידי כיתות א'-ג' ובכיתות יא'-יב'. הלימודים בכיתות ד'-י' לא ייפתחו עד שיאושר מתווה ההסעות, שכאמור ככל הנראה אושר. 

חוזרים ללימודים (עיבוד: פלאש 90)
חוזרים ללימודים | עיבוד: פלאש 90

במקביל, מרכז המועצות האזוריות יבחן את המשמעויות בכל תרחיש ומתווה שיושגו לגבי ההסעות וייערכו בכל מצב להכנת הכיתות. עם זאת, המועצות יצטרכו 24 שעות להיערכות, חידוש הסכמים עם קבלנים ועוד. 

חוזרים ללימודים (עיבוד: פיטוסי , פלאש 90)
חוזרים ללימודים | עיבוד: פיטוסי , פלאש 90
חג'ג' (צילום: חדשות)
שי חג'ג' | צילום: חדשות

ראש המועצות האזוריות שי חג'ג' אמר ל-N12: "סוכם מתווה, מחכים לנייר כתוב. המתווה הוא קבוצות קבועות בהסעות בבוקר ובערב ומסכות, מבחינתנו הנהג מבוגר אחראי בהסעות. ברגע שיאושר המתווה נוכל לחדש לימודים בימים שני ושלישי". 

איפה חוזרים ללמוד? 

ירושלים - בשני יחזרו כיתות ד'-י'

אשקלון - ביום שני

אשדוד - ביום שלישי 

רחובות - באופן מדורג. רק ביום שלישי יחזרו תלמידי כיתות ד'-י'

חיפה - תחזור לשגרה ביום שלישי 

כפר סבא - ביום ראשון 

פתח תקווה - תלמידי ד'-י' יחזרו ביום שני אחרי היערכות בבתי הספר 

ראשון לציון - רק ביום שלישי יחזרו תלמידי ד'-י'

חולון - החל מיום שלישי

מטה יהודה - החל מיום שני 

במועצות האזוריות - עשויים לחזור ביום שני בהתאם להתפתחות בהשגת המתווה 

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות