אחרי כחודשיים של לימודים מרחוק, הרשויות המקומיות שבהן התחלואה הנמוכה הורשו לחזור היום (ראשון) לשגרה מלאה, אך במרבית היישובים כיתות ד'-י"ב ייפתחו מחר או בשלישי. בהתאם להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו, כל רשות מקומית רשאית להחליט אם ומתי לשוב לשגרה. ברקע החזרה לגנים ולבתי הספר בצל הנחיות ריחוק לא ישימות, במשרד החינוך דרשו לבטל את המסכות בשיעורים, אך במשרד הבריאות סירבו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בעקבות ההנחיות המחמירות שניתנו לתלמידים שחוזרים לבתי הספר - הורים רבים מסרבים לשלוח את ילדיהם ומבקרים בחריפות את המתווה, "הבלתי אפשרי" לטענתם, של משרד החינוך. לטענת ההורים, לא ניתן ליישם את החובה לעטות מסכות בשיעורים ובהפסקות, ולא ניתן להקפיד על מרחק של שני מטרים בכיתות צפופות של 40-35 תלמידים.

קורונה בבתי ספר, ישראל
חוזרים ללימודים | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

גם הנהגת ההורים הארצית מתנגדת למתווה ובמשרד החינוך ביקשו ממשרד הבריאות לבטל את ההנחיה שמחייבת את תלמידי כיתות ד'-י"ב לעטות מסכות בשיעורים. במשרד הבריאות סירבו ולכן במשרד החינוך פנו למל"ל.

במקביל, במרבית הרשויות הצהרונים כלל לא נפתחו בגלל קשיים תקציביים בין הרשויות למפעילים, מה שמהווה בעיה גדולה להורים העובדים. גם הצהרונים הפרטיים לא נפתחים מכיוון שלא קיבלו צו בריאות ואין אישור ממשרד הבריאות לפתיחתם. מערכת החינוך אמנם נפתחת, אך המשק לא יכול להיפתח כשההורים צריכים לאסוף את הילדים כבר בשתיים בצהריים.

ילדים חוזרים לבית הספר קורונה
חוזרים לבית הספר | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

על פי המתווה שאושר, מערכת החינוך תפתח באופן מלא לכל הגילים, למעט ביישובים שהיו מוגבלים לתנועה בחודשיים האחרונים ומוקדי תחלואה נוספים. כל תלמיד יציג הצהרת בריאות בכניסה לבית הספר, ותהיה הקפדה על עטיית מסכה בהפסקות. כיתות ד' ומעלה יעטו מסכות גם בשיעורים. בהפסקת האוכל תהיה הקפדה על מרחק של שני מטרים והמוסדות יתבקשו להעביר את מרבית הפעילויות למקומות המאפשרים ריחוק חברתי.

הרשויות שיפתחו מחר את מוסדות החינוך: אבו סנאן, אל-בטוף, אעבלין, בוסתאן אל-מרג, בסמת טבעון, גדיידה-מכר, ג'וליס, גוש חלב, דיר חנא, הגלבוע, הגליל התחתון, טורעאן, יבנאל, יפיע, יקנעם עילית, ירכא, כאבול, כפר יאסיף, כפר מנדא, כפר תבור, מבואות החרמון, מגאר, מגדל שמס, מגידו, מעלה יוסף, מעלות, מרום הגליל, משהד, נהריה, נצרת, סחנין, עילבון, עכו, עמק הירדן, עפולה.

עראבה, פסוטה, פקיעין, צפת, ראמה, ראש פינה, ריינה, שלומי, שפרעם, פרדס חנה, קרית ים, מ.א מנשה, מ.א חוף כרמל, חריש, כפר קרע, גיסר אל זרקא, רכסים, פרדיס, עמנואל, אלעד, קרני שומרון, גן יבנה, גדרה, גזר, קרית עקרון, יהוד, ברנר, שדות דן, עמק חפר, הוד השרון, אלפי מנשה, גן רווה, חבל מודיעין, גדרות, זמר, ג'לג'וליה, דרום השרון, בית דגן, גזר, חבל יבנה, אפרת.

בית שמש, בקעת הירדן, גבעת זאב, גוש עציון, מגילות, מטה בנימין, מטה יהודה, אור יהודה, אזור, כפר שמריהו, פתח תקווה (רוב המוסדות), חוף אשקלון, דימונה, ירוחם, מרחבים, שדרות, שפיר, אילת, ערד, תמר, שער הנגב, אשקלון, בני שמעון, אשכול, קריית גת, קריית מלאכי, לכיש, באר טוביה, יואב, להבים, מצפה רמון, מיתר, עומר, ערבה תיכונה, נתיבות, אופקים, שדות נגב, מ.א אלונה.

הרשויות שיפתחו מחר רק את כיתות ד': לוד, רמלה ודרום הר חברון

הרשויות שיפתחו מחר את כיתות ד'-ו': בית אל