מחר, יתקיימו דיונים של משרד הבריאות והאוצר בהם יחליטו על פרטים קטנים ונקודתיים יותר, ויבהירו את ההנחיות. לדוגמא, טרם הוחלט האם הילדים והמורים יידרשו ללבוש כפפות לאורך כל היום, או לעטות מסכות, כיצד בדיוק יתבצע תהליך החיטוי במסגרות השונות, ועוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ביום שישי הקרוב יתקיים הדיון במחקר של מכון גרטנר לבריאות הציבור, שבדק את ההדבקה בקרב ילדים בבני ברק. תוצאותיו, עשויות להשפיע על ההחלטה לפתוח את המסגרות – לכאן או לכאן. נקודה נוספת שיש לשים לב אליה היא התחלואה בישראל, שאם תחמיר תשפיע גם היא על צעדי החזרה לשגרה.

שאלות ותשובות – החזרה לשגרה במערכת החינוך:

מי חוזר ללימודים ביום ראשון?

ככלל, על פי החלטת הממשלה ביום ראשון הקרוב יחזרו ללימודים גילאי לידה עד 3, פעוטונים, מעונות יום מפוקחים, וגנים פרטיים – בקבוצות של עד 15 ילדים.

איך זה אמור להתבצע בגנים?

גני הילדים הציבוריים יפתחו בחלוקה של קבוצות של עד 19 ילדים. גנים של 35 ילדים יחולקו לשתי קבוצות; האחת בת 17 ילדים והשנייה 18. קבוצה אחת תגיע לגן בימים ראשון עד שלישי, והשנייה ברביעי עד שישי.

חזרה ללימודים (אינפוגרפיקה: החדשות )
אינפוגרפיקה: החדשות

איך זה אמור להתבצע בכיתות?

כיתות א'-ג' ילמדו בקבוצות של עד 19 ילדים, עם שני מורים. הראשון הוא מחנך הכיתה, והשני מתכניות שונות כמו פרחי הוראה, בנות שירות לאומי או גמלאי מערכת החינוך – העדיפות תינתן לסטודנטים.

תלמידי כיתות ד'-י' יישארו בבית ללמידה מרחוק לתקופת זמן של שבועיים, אחריה תתקבל החלטה מחדש. זאת, בהתאם למצב התחלואה במדינה – אם נראה התפרצות נוספת של הנגיף בתקופה הקרובה ייתכן ולא יחזרו ללימודים כעבור שבועיים.

תלמידי יא'-יב' יגיעו לבית הספר על מנת להיבחן במבחני הבגרות, וייתכן כי תתאפשר גם מרתונים לימודיים לקראת המבחנים.

תלמידי החינוך המיוחד ימשיכו לפעול באותו מתווה כמו בשבוע שעבר, ועל פי אותן ההנחיות.

חזרה ללימודים (אינפוגרפיקה: החדשות )
אינפוגרפיקה: החדשות

האם מדובר בהחלטה ודאית?

חשוב לומר, שהכול תלוי במצב התחלואה בישראל. במידה ונראה התפרצות מחודשת של הנגיף ועלייה ניכרת במספר החולים, מתווה החזרה כולו עשוי לקרוס – וההחלטות יתקבלו מחדש בהתאם למצב.

נקודה חשובה נוספת שיכולה להשפיע על ההחלטה, היא הדיון של מכון גרטנר לבריאות הציבור שייערך ביום שישי הקרוב. בשבועות האחרונים המכון ערך מחקר בקרב 800 משפחות מבני ברק, ובדק הידבקויות בקרב הילדים. אם התוצאות לא יהיו טובות, בכוחן להשפיע על החזרה לשגרה במערכת החינוך וייתכן כי פתיחת המסגרות תידחה.

חזרה ללימודים (אינפוגרפיקה: החדשות )
אינפוגרפיקה: החדשות

איך יחטאו את הגנים ובתי הספר?

על פי הנחיות משרד הבריאות, אקונומיקה לחיטוי זה מספיק. ההיגיון העומד מאחורי ההחלטה היא שאם ילד נדבק הוא ככל הנראה ידביק את חברי קבוצתו – לכן אין טעם לחטא את כל הכיתה שוב ושוב. כך, במקרה שיתגלו חולים במסגרות השונות הגן או בית הספר ככל הנראה ייסגר. בדיוני הממשלה שיתקיימו מחר, יפרטו את ההנחיות לחיטוי הכיתות והגנים.

חזרה ללימודים (אינפוגרפיקה: החדשות )
אינפוגרפיקה: החדשות

מה לגבי ילדים בקבוצות סיכון?

ילדים בקבוצות סיכון ובעלי מחלות רקע לא יחזרו ללימודים, כך גם לגבי גננות, מורים ואנשי צוות המוגדרים כקבוצת סיכון.

למה במעונות היום קוראים שלא לפתוח אותם?

בקרב גני הילדים הפרטיים, מספר ארגונים קוראים שלא לפתוח את מעונות היום. זאת, לאור דרישתם להסדיר תחילה את העניינים הכלכליים מול משרד האוצר. החשש, הוא שהגנים יפתחו מחדש, הצוותים יחזרו לעבודה, וברגע שתהייה תחלואה יאלצו לסגור שוב.