היום (ראשון) חזרו ללימודים ברשויות ובערים רבות ברחבי הארץ, בעקבות אישור הממשלה, תלמידי כיתות א' עד ג', י"א ו-י"ב. עם זאת, לנוכח הקריאה של ערים מסוימות ברחבי הארץ כי הן עדיין לא מוכנות לעשות זאת בכפוף להנחיות ולתנאים הבריאותיים – נראה כי הן משלימות את ההכנות הדרושות לקראת הפתיחה המחודשת של המערכת. המשמעות: רוב הערים שטרם חזרו לפעילות החינוך – צפויות לעשות זאת עד יום שלישי. במקביל, גם במוסדות האקדמיים גיבשו מתווה שיאפשר חזרה ללימודים בקמפוסים, תחת ההגבלות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בערים שהחליטו שלא לחזור כבר היום ללימודים מתרכזים כעת בהכנות קדחתניות כדי לחזור גם הן ללימודים תחת כללי השגרה החדשה, הכוללים ריחוק חברתי בכיתות, פיצול התלמידים לקבוצות קטנות, שמירה על היגיינה והקפדה יתרה על הנחיות משרד הבריאות. חלק מאותן ערים ורשויות הודיעו על החזרה לפעילות של מערכת החינוך כבר במהלך השבוע הקרוב. 

כיתה ריקה
הערים שלא חזרו עדיין ללימודים - צפויות לעשות זאת עד יום שלישי. אילוסטרציה | אילוסטרציה: kateafter | Shutterstock.com

כך צפויה להיראות החזרה ללימודים בערים שטרם עשו זאת - עבור שכבות א'-ג', י"א ו-י"ב:

הערים והיישובים שיפתחו את מערכת החינוך החל ממחר: תל אביב (חלק ניכר מהמוסדות), מועצה אזורית אשכול, אשקלון, מצפה רמון, רמת נגב, עכו, אזור, קריית מלאכי, גולן, גליל עליון, מטה אשר, מעלה יוסף, עמק מעיינות, בני שמעון, לכיש, מועצה אזורית הר חברון, מועצה אזורית באר טוביה, מועצה אזורית יואב, להבים, מיתר, נתיבות, אופקים, משגב, נס ציונה, שומרון, קרני שומרון, עמק חפר, עמנואל, ראש העין, הוד השרון, לב השרון

הערים והישובים שיפתחו את מערכת החינוך החל מיום שלישי: רמת השרון, רמת גן (רק כיתות י"א ו-י"ב; א'-ג' יחזרו עד יום ראשון הבא), חדרה, חיפה

בעיר כרמיאל הוחלט לבסוף שלא לחזור מחר ללימודים. ייתכן שיעשו זאת בהמשך השבוע, בכפוף להערכת מצב בעירייה. 

כיתה ריקה
הערים שלא חזרו עדיין ללימודים - צפויות לעשות זאת עד יום שלישי. אילוסטרציה | אילוסטרציה: kateafter | Shutterstock.com

נתוני היום הראשון: כ-60% נוכחות בבתי הספר

ברקע החשש מכך שהורים רבים יבחרו שלא לשלוח עדיין את ילדיהם למסגרות החינוך, הנתונים שפרסם משרד החינוך מצביעים על כך שכמעט 60% מהתלמידים בערים שפתחו את שערי בתי הספר שלהן - אכן הגיעו ליום הלימודים הראשון. מדובר על כ-180 אלף תלמידים ותלמידות, הלומדים ביותר מ-1,500 מוסדות. בבתי הספר הוצבו שלטי הסברה על אודות הכללים החדשים לפיהם יש לנהוג במהלך השהייה בבית הספר, זאת לצד עמדות חיטוי והיגיינה אישית. 

מתווה לחזרה ללימודים באוניברסיטאות ובמכללות: החל מהשבוע

במקביל לבתי הספר, גם במועצה להשכלה הגבוהה גיבשו מערך שבמסגרתו יוכלו הסטודנטים לשוב וללמוד בקמפוסים. על פי סיכום של המל"ג עם משרדי הממשלה הרלוונטיים ועם המוסדות האקדמיים - המתווה ייכנס לתוקף עוד השבוע. במסגרת ההגבלות, הפעילות תתקיים בקבוצות של עד 15 סטודנטים ביחד, ושיעורי תגבור והשלמת פערים יתאפשרו במקרים חריגים וחיוניים בלבד.

ההסדר קבע גם הנחיות לקיומן של בחינות באקדמיה: מוסדות הלימוד הגבוהים יוכלו לקיים מבחנים בקמפוסים, בכפוף להנחיות הריחוק של משרד הבריאות. פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב אמרה ביחס למתווה שגובש: "המוסדות להשכלה גבוהה התארגנו בזמן שיא בכדי לקיים את כל ההוראה של סמסטר ב' באמצעות למידה מקוונת. יחד עם זאת,  נדרשת גישה מוגבלת של סטודנטים לקמפוסים כדי לעמוד בכל המטלות האקדמיות לסיום הסמסטר ובכלל זה קיום מבחנים".

בין ההנחיות: קבוצות לימוד קטנות, שמירת מרחק והקפדה על היגיינה

מוסדות הלימוד הורשו לחזור לפעילות רק בתנאי שיתחייבו לקיים את שגרת היום בהם על פי כללי הממשלה. המתווה שגיבש משרד החינוך כולל שורה של סעיפים עליהם מתבקשים להקפיד ראשי מוסדות החינוך ברחבי הארץ, בצל הקורונה. אלו הן ההוראות לבתי הספר: 

- שכבות א'-ג' ילמדו 5 ימי לימוד שבועיים; 5 שעות בכל יום.

- התלמידים יחולקו לקבוצות קבועות, שבכל אחת מהן - לא יותר מ-15 תלמידים במקביל.

- ניתן להרכיב את הקבוצות ברמה הכיתתית, השכבתית ובאופן רב גילי.

- לכל כיתת אם תשובץ מחנכת, ככל שניתן, ומורה נוסף. אם החלוקה תעשה באופן כיתתי, רצוי שמחנכת הכיתה תחלק את זמנה בין הקבוצות כמחנכת הכיתה.

- חדר הכיתה יאורגן כך שכל תלמיד יישב בשולחן נפרד, תוך הקפדה על מרחק של שני מטרים אחד מהשני לאורך כל היום, ככל שניתן.

- כל קבוצה תלמד בכיתה או מרחב לימודי קבוע. מרחבי הלמידה יאורגנו בהתאם להנחיות (למעט שיעורי הספורט שיתקיימו במרחב פתוח או באולם סגור).

עובדים עם מסכות
גם הסטודנטים יוכלו לשוב לקמפוסים - בכפוף להגבלות. אילוסטרציה | צילום: Deliris, shutterstock

- צוותי החינוך, התלמידים והוריהם יגיעו לביה"ס, בתנאי שאינם נדרשים לבידוד על פי הנחיות משרד הבריאות, ללא חום מעל 38 מעלות או תסמינים הקשורים בקורונה. תלמיד שאחד מבני משפחתו חלה בנגיף הקורונה, יידרש להשלים את ימי הבידוד שלו בבית, בהתאם להנחיות של משרד הבריאות והוא לא יגיע אל בית הספר.

- תותר הכניסה לביה"ס אך ורק לצוותים החינוכיים ולתלמידים, בהתאם לתכנית שנקבעה, לאחר חתימה על הצהרת בריאות כנדרש. טפסי ההצהרה המלאים והחתומים של צוות ביה"ס והתלמידים יאספו ויתויקו לצורך תיעוד ע"י מנהל ביה"ס.

- תתקיים הקפדה יתרה על היגיינה אישית לפני תחילת הפעילות, במהלכה ובסיומה. אנשי הצוות והתלמידים יקפידו על שטיפת ידיים עם מים וסבון או אלכו-ג'ל. ניקיונם של תאי השירותים יבוצע באופן שוטף במשך כל יום הפעילות.

- במרחב הבית ספרי ובכיתות הלימוד יש לשמור ככל האפשר על ריחוק פיזי של שני מטרים בין אדם לאדם. יש להנחות את התלמידים להימנע ממגע.

- על כל תלמיד/ה ואיש צוות להגיע לבית הספר עם מסכה ולעטות אותה במהלך היום במסדרונות ובחצרות. בחטיבות הצעירות ובכיתות א' אין חובה לעטות מסכה.