דבריה של מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן-דויד, באולפן המהדורה המרכזית עורר גל תגובות וסערה גדולה. בן-דויד עמדה בסירובה להאריך את תקופת הלימודים גם לחופשת הקיץ, למרות משבר הקורונה והניסיונות להחזיר את המשק לפעילות. בדף הפייסבוק שלה וברחבי הרשת עלו אלפי תגובות, ביניהם של אנשי חינוך והורים: חלק זעמו על דבריה - וחלק הביעו תמיכה נחרצת בעמדתה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יפה בן דויד דחתה בתוקף בריאיון את כוונת משרד החינוך להאריך את הלימודים לחופשת הקיץ. "לא נוסיף יום אחד של עבודה ביולי על חשבוננו‎", הכריזה. היא טענה שמשרד האוצר עושה שימוש ציני במשבר הקיים ודרשה לממן בתי ספר בקיץ שלא על חשבון ימי החופש של המורים.

"אנחנו לא מסכימים עם שר החינוך לגבי הלימודים ביולי", הצהירה בן דויד. בהמשך הסבירה: "אף אחד לא מבין מה נדרש מציבור עובדי ההוראה כדי ללמד מרחוק". כשנדרשה להסביר מדוע המורים לא מוכנים לתרום ימי חופש בחודש יולי בעקבות המשבר הנוכחי ענתה: "אנחנו הראשונים שנכנסנו מתחת לאלונקה ונתנו מימי החופש שלנו. יש כסף במשרד האוצר - הוא יכול לממן בית ספר קיץ". 

ראיון עם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד (צילום: חדשות)
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד | צילום: חדשות

יאיר, אחד המגיבים בדף הפייסבוק של מזכ"לית הסתדרות המורים, כתב: "עצוב שזאת רמת החינוך במדינת ישראל, עצוב שזאת הסולידריות אחד כלפי השני. בימים קשים אלו, כשיש למעלה ממיליון מובטלים, זה לא הזמן לחשבונות מי קיבל יותר. אין לך מקום במערכת החינוך". 

אושרת, אחת מההורים שהגיבו בעקבות הריאיון, כתבה: "הלמידה מרחוק מזעזעת, הילדים לא באמת לומדים. ילד שמתקשה ולא מצליח להגיע לרמה הבסיסית, אין אופציה שמורה תשב ותעזור לו. אם תעבדו בחודש יולי, זה לא יהיה על חשבונכם כמובן. אתן תקבלו משכורת מלאה. אבל למה לצאת לעבוד ולמנוע התדרדרות ענקית של הילדים? תתביישו לכם, אתם המחנכים של דור העתיד, הראשונים שצריכים להרים את הכפפה ולהגיד שצריך לתת פה יד. מדברים על חודש אחד מהחופש הגדול".

דפנה, מורה במערכת החינוך, כתבה גם היא נגד דבריה של יפה בן-דויד: "חבל שהצגת את המורים כמי שמעניין אותם רק הכסף. הוצאת אותנו ציבור מנותק וחמדן במקום ציבור תורם. חבל שלא ניצלת את הבמה לספר כמה מסורים המורים, כמה קשה עובדים, כמה שעות משקיעים בתלמידים בכל יום. החופשה מגיעה למורים כי הם עובדים ללא לאות וכמו כל עובד מסור הוא זכאי לחופשה שהרוויח, כך גם המורים, ולא כי אנחנו אדישים לסביבתנו, מנותקים וחמדנים".

יפה בן-דויד: "לא מבינים מה נדרש ממורים, אנחנו הראשונים שנכנסנו מתחת לאלונקה" 

מנגד, בדף הפייסבוק שלה נרשמו תגובות רבות המשבחות את בן-דויד על "עמידתה האיתנה" והעמדה שהציגה בצורה תקיפה בריאיון. 

סברינה, עובדת מערכת החינוך, כתבה שמי שמבקר את מזכ"לית הסתדרות המורים לא מבין מה המחיר של להיות מורה בישראל. "כל הכבוד לך. ייצגת את ציבור המורים והמורות בכבוד, כמורה חדשה במערכת, אני יכולה לומר שעד שלא נכנסים לתוך המערכת לא מבינים עד כמה היא תובענית. צריך להיכנס אליה מכל הלב והנשמה וזה מה שכולנו עושים", כתבה. "מאוד קשה לשמוע את כל הזלזול הזה מסביב, ניכר כי אמרת את דברייך מתוך הבנה מלאה ומתוך כאבם של המורים".

ליאת, אחת מההורים, כתבה בתגובה לריאיון: "המורות הן לא בייביסיטר והן לא אחראיות בלעדיות לילדים. אנחנו החלטנו להביאם לעולם ולדאוג להם. המורות עובדות סביב השעון, בניית מערכי שיעור, שיחות עם הורים ועוד ועוד. כשהמדינה לא יודעת לנהל משבר עד הסוף, כשיש אוכלוסייה שלמה שממשיכה לעבוד ולקבל משכורת כשיתר השוק עוצר, כששמים פלסטר (למידה מרחוק) במקום חוסם עורקים כך זה בדיוק נראה. מאוד קל להאשים את המורות כי הרי צריך מישהו שיהיה אשם באסון הכלכלי שבא עלינו. במקום זאת אולי כדאי להשוות את האוכלוסייה הזו ליתר השוק ולהוציאם לחל"ת. תנו להן עכשיו להישאר בבית בחל"ת, שחררו את הלמידה מרחוק שגם ככה לא עובדת ואז הן יתנו יותר מיום אחד".

עבד, עובד הוראה, כתב: "המורים משקיעים שעות רבות, עם שכר מצחיק, וכל זה אחרי שנים של לימודי תואר ראשון, תואר שני, לימודי הוראה וים של השתלמויות. אסור לזלזל בלמידה מרחוק כי היא יותר מסובכת ויותר קשה מהלמידה הרגילה".