מנכ"ל משרד הבריאות אישר היום את פתיחת מעונות היום וגני הילדים הפרטיים בגילאי לידה עד 3 החל ביום ראשון, כך נודע היום (רביעי) ל-N12. ההחלטה של בר סימן טוב מגיעה לאחר שמשרד הבריאות היה היחיד שעיכב את התוכנית במשך שעות, ולא אישר אותה. כעת, רבות ממסגרות החינוך האלה יחזרו ביום ראשון, אך תחת הגבלות מחמירות שמעוררות כעס בקרב ההורים, שכן רק 30% מהילדים יוכלו לשוב לגנים בתור התחלה. לידי N12 הגיע המתווה המלא שאושר.

לקריאת המתווה המלא לחזרת המעונות לשגרה לחצו כאן

אנשי משרד העבודה והרווחה שקדו על מתווה מסודר במהלך הלילה, ופתרו את העניין התקציבי מול משרד האוצר ואף הכריזו על כך באופן רשמי. לאחר שהתוכנית קיבלה את האישור של משרד האוצר, משרד הבריאות סירב לאשר אותה במשך שעות. 

על פי המתווה שאושר על ידי משרד הבריאות, הפעילות במעון היום תהיה בקבוצות קבועות של עד 17 בכל כיתה. במידה והביקוש יעלה על ההיצע, ניתן לנייד ילדים בין מסגרות לגיל הרך וקליטת ילדים בקבוצות רב גילאיות. במשפחתונים ניתן יהיה לקבל עד 5 ילדים קבועים.

מחאת הגננות מול הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

במשרד הבריאות חוששים מאוד ממקרה של הדבקה באחד מגני הילדים ואם זאת הוחלט כי בשל הקושי הרב, אין חובה על אנשי צוות המעון לעטות מסכה ואין חובה בלבישת כפפות באופן קבוע. במקביל, הוחלט כי איש צוות יוצב בכניסה למעון ועיקר תפקידו תהיה לפקח שלא תהיה התגודדות של הורים בכניסה.

ילדים ואנשי צוות לא יורשו להיכנס למסגרת הגיל הרך ללא הצהרת בריאות חתומה. על פי הנהלים החדשים כל תסמין שעלול להביא לחשד של הידבקות בנגיף הקורונה, מחייב את איש הצוות לסיים את עבודתו ולעזוב את המקום במידי.

נדנדה שנחסמה בסרט (אילוסטרציה: V.Baturin, shutterstock)
אילוסטרציה: V.Baturin, shutterstock

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס מסר: "הבטחנו - וקיימנו. כפי שהוחלט בדיון על מערכת החינוך בראשות ראש הממשלה ב-1/5, ובהתאם למתווה שהצענו, מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים ייפתחו ביום ראשון, 10/5. פתיחת מעונות היום היא צעד חשוב והכרחי בדרך להחזרת הכלכלה והמשק לשגרה. פתיחת המעונות תאפשר לכמיליון הורים לחזור לעבודה, לא לפניי שהבטחנו את בריאות הילדים והצוותים".

כעת לאחר שאושרה התוכנית גם על ידי משרד הבריאות, עולות תהיות רבות לגבי התוכנית עצמה שנותנת פיתרון רק לחלק מהילדים וההורים. 

תלמידים חוזרים לבתי הספר בווהאן סין  (צילום: רויטרס, רויטרס_)
תלמידים חוזרים לבתי הספר בווהאן סין | צילום: רויטרס, רויטרס_

  

על פי המתווה, כל קבוצת גיל בגן תכלול עד 17 ילדים. כתוצאה מכך, ילדים רבים ימצאו את עצמם מחוץ לקבוצה - וההורים ייאלצו להישאר איתם בבית. לטענת ארגוני ההורים, התוכנית המוצעת תביא לכך שרק 60-70 אחוזים מהילדים יחזרו לגן. 30% -40% הנותרים, שהם כ-50 אלף ילדים, לא יחזרו ביום ראשון, וגם כעת לא ברור מתי יוכלו לחזור לשגרה. 

לפי התכנון במשרד הרווחה, הילדים שישובו לגן ראשונים הם ילדים שמשפחותיהם סובלות ממצוקה כלכלית ומוכרות לרווחה. אחר כך ישובו ילדים לאימהות חד הוריות ואלה ששני הורים עובדים. תוכנית זאת עוררה זעם רב בקרב הורים, שנאלצים לריב ביניהם ועם הגנים מי ייכנס קודם לרשימה. 

בין מעונות היום ישנם 700 מעונות של ארגון "אמא" שלא הגיעו להסכמות מול משרד האוצר ולא יפתחו את המוסדות ביום ראשון. מרבית הגנים הללו ממוקמים בפריפריה ופועלים לטובת אוכלוסיות מוחלשות. 

חשש שהגנים הפרטיים לא ייפתחו למרות אישור המתווה

בעוד שמעונות היום המפוקחים ייפתחו לפי המתווה של 17 ילדים בכל קבוצת גיל, הגנים הפרטיים יצטרכו להחליט האם משתלם להם לפתוח, מכיוון שההגבלה של מספר הילדים צפויה להפחית להם את ההכנסות באופן משמעותי. זאת ועוד, לגנים הפרטיים אין הסדר תקציבי מול האוצר, דבר שעלול להקשות על בעלי הגנים הפרטיים לפתוח ביום ראשון.