חוזרים ללימודים בצל הקורונה: אמש (חמישי) פורסם כי בהתאם להחלטת ראש הממשלה והסכמת משרדי החינוך הבריאות, האוצר והשלטון המקומי, תשוב מערכת החינוך ללימודים החל מיום ראשון הקרוב. החזרה תהיה הדרגתית ובהתאם להיערכות של כל רשות, למעט אותם "אזורים מוגבלים" שמהווים מוקד לתחלואה, שהוגדרו על ידי המשרד. בעקבות הפרסום, משרד החינוך פרסם את אורחות החיים המעודכנים שיחולו בזמן החזרה לשגרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הקפדה על מרחק ושימוש במסכה

על פי המתווה, כל תלמיד יציג הצהרת בריאות בכניסה לבית הספר. בנוסף, תתבצע הקפדה מלאה על היגיינה אשר תכלול, בין היתר, שטיפת ידיים הפרדה מיטבית בשירותים. התלמידים יידרשו להקפיד על עטיית מסכה בשטחים הפתוחים במהלך ההפסקות, כאשר כיתות ד' ומעלה יחבשו מסכות גם בשיעור עצמו. בנוסף, לא יתקיימו במוסדות החינוכי התכנסויות וטקסים.

מנגד, במרחב הציבורי, מחוץ לכיתה ובזמן ההפסקה, שימוש במסכות יהיה חובה מגיל 7 ומעלה - החל מכיתה ב'. בגני הילדים, במהלך שעות הפעילות בתוך מבנה הגן, לא יהיה צורך במסכה לצוות הגן, אך בשעת פעילות בחצר, יהיה צורך במסכות לאנשי הצוות.

בהפסקות האוכל תהיה הקפדה על מרחק של שני מטרים בין התלמידים וההפסקה בין השיעורים תהיה מדורגת. בתי הספר יפעלו להעביר את מירב הפעילות למקומות שיאפשרו מרחק של שני מטרים בין תלמיד לתלמיד ובמידה ותתגלה תחלואה במוסד חינוכי, המוסד ייסגר לפעילות בהתאם להנחיות.

קורונה בישראל - בית ספר במבשרת ציון חוזר לשגרה (צילום: EMMANUEL DUNAND, AFP)
בית ספר במבשרת ציון חוזר לשגרה | צילום: EMMANUEL DUNAND, AFP

חיטוי הכיתות והמתקנים

בהוראת משרד הבריאות, הרשויות יכינו את המוסדות לפתיחה מלאה בהתאם להנחיות ההיגיינה והניקיון, במסגרתן הרשויות יצטרכו לדאוג לניקיון הכיתות, השירותים, המסדרונות, המעקות, הידיות וכל מתקן או אביזר שהתלמידים נוהגים לגעת בהם בשגרת הפעילות הלימודית.

במרחבי המוסד החינוכי יונחו פחי אשפה ובחדרי השירותים יוצבו סבונים וניירות. במרחבי המוסדות החינוכיים יוצבו, במקומות בולטים, שלטי הסבר הכוללים, בין השאר, תרשימים המנחים את כיצד לשטוף ידיים, חבישת מסכות ועוד.

על הרשויות לדאוג לבצע ניקיון יסודי וחיטוי בסוף כל יום פעילות, ובנוסף יהיה עליהן לדאוג לניקיון מספר פעמים במהלך היום בחדרי שירותים, חדר מטבח, משחקים ומתקני חצר ולאחר כל שימוש במקלדות ומסכי מגע. בנוסף, יבוצע חיטוי לכל שטח מוסד החינוך בסוף כל יום ולמשטחים הנמצאים במקומות סגורים, בהם נוגעים בתדירות גבוהה.

קורונה בישראל - בית ספר במבשרת ציון חוזר לשגרה (צילום: EMMANUEL DUNAND, AFP)
בית ספר במבשרת ציון חוזר לשגרה | צילום: EMMANUEL DUNAND, AFP

מעורבות ההורים

על מנהלי המוסדות החינוכיים לשלוח לתלמידים ולהוריהם אגרת הנחיות קורונה, אשר תרכז רשימת הנחיות והסברים, מפורטים וברורים. המוסדות יצטרכו לשתף את ההורים בהיערכות ובהסברה לילדים והתלמידים לא יורשו להיכנס למוסד החינוכי ללא הצהרת הבריאות, בחתימת ההורים, לגבי כל אחד מהם. בנוסף, הורה או כל אדם אחר לא יורשו להיכנס למוסד החינוכי, אלא במקרה חירום ובאישור המנהל/ת.

כללי היגיינה אישית

על המוסדות החינוכיים לוודא כי התלמידים ישטפו ידיים מיד עם כניסתם לבית הספר ולהנחותם לגשת ישירות לכיתה שנקבעה להם מראש. על התלמידים והצוות להקפיד על שטיפת ידיים, לעיתים תכופות במהלך יום הלימודים, תוך הקפדה יתרה לאחר שימוש בשירותים, ולפני החזרה למרחב הציבורי.

על התלמידים לאכול רק בכיתת הלימוד הקבועה, כל אחד ליד שולחנו, תוך הנחת מפית על השולחן ובסיום הארוחה, על כל תלמיד לנקות את שולחנו, לזרוק את שאריות המזון בפחי האשפה ובתום הארוחה יש לרחוץ ידיים במים וסבון. בנוסף, התלמידים לא יורשו להסתובב עם אוכל מחוץ לכיתת הלימוד בזמן הארוחה והפסקת האוכל יצטרכו להקפיד על מרחק של שני מטרים בין תלמיד לתלמיד. בנוסף, לתלמידים יהיה אסור להעביר ציוד אישי או אחר מתלמיד אחד לשני.

בגני ילדיםה הגננות יגדירו מראש ערכות משחקים אשר, מותאמות בנפרד לכל קבוצה והשימוש במשחקים יהיה לקבוצה המוגדרת בלבד.

קורונה, בית ספר, נתניה (צילום: JACK GUEZ, AFP)
בית ספר סגור בנתניה | צילום: JACK GUEZ, AFP

כללי כניסה לבתי הספר

בכל שער כניסה למוסד החינוכי יוצב איש צוות, מורה תורן - במסגרת תורנות יומית שתיקבע על ידי המנהל. התורן ידאג לכך שלא תיווצר התגודדות בפתחי הכניסה ושיישמר מרחק של שני מטרים בין התלמידים ועובדי ההוראה. בנוסף, עליו יהיה להנחות את התלמידים להיכנס לכיתות שנקבעו להם. תלמידים, מנהלים, מורים ואנשי צוות לא יורשו להיכנס למוסד החינוכי ללא הצהרת בריאות חתומה.

ההתנהלות בכיתות ובהפסקות

כל כיתה תלמד בכיתה הקבועה שלה ולכל תלמיד יוקצה שולחן וכיסא קבוע, ללא תחלופה. התלמידים לא יוכלו לצאת למסדרונות, למעט בהפסקה, וכל כיתה תצא להפסקה בזמן שונה בהתאם לתכנית שתוגדר על ידי מנהל המוסד. בזמן ההפסקה לא יתאפשרו משחקי כדור במגרשים.

סידור השולחנות בכיתות יבוצע באופן שיאפשר את המרחק הגדול ביותר בין התלמידים, כאשר ליד כל שולחן ישבו עד שני תלמידים בלבד, תוך שמירה על מרחק מקסימלי ביניהם. בסיום יום הלימודים, על התלמידים לעזוב את שטח בית הספר חזרה הביתה, אלא אם יש סיבה המצדיקה את ההישארות.

בכל כיתה ימונו תורני ניקיון כיתה והתלמידים יימנעו ממגע פיזי בינם לבין עצמם ובין אנשי הצוות. בנוסף, חל איסור להעביר ציוד לימודי, כלי כתיבה, מזון או שתיה מתלמיד אחד לחברו. יש לאוורר ככל האפשר את הכיתה ולהשאיר את החלונות פתוחים.

התנהלות המורים

המורים יוכלו לקיים ישיבות צוות מורים בחדר שגודלו עד 20 מ"ר -  יוכלו לשהות שני עובדי הוראה במרחק של שני מטרים ומסיכה ובחדר שגודלו מעל 20 מ"ר  - יוכלו לשהות עד 8 עובדי הוראה במרחק של שני מטרים ומסיכה. בפורומים גדולים יותר, הישיבה תתקיים באמצעות המדיה המקוונת.

הנחיות במקרה של תלמיד או עובד הוראה חולה

במקרה שתלמיד חש ברע, על הצוות החינוכי להפריד אותו משאר חבריו ולדווח מיד להוריו על מנת שיגיעו מידית לאסוף אותו. באחריות ההורה, לעדכן את המחנכת או את מנהל/ת המוסד החינוכי במידה שמדובר בתסמינים של נגיף הקורונה ובנוגע להמשך הטיפול בילד. 

אם איש צוות חש ברע, עליו לסיים את עבודתו, לדווח למנהל/ת ולעזוב את המוסד החינוכי. בעת קבלת המידע על חולה מאומת בבית הספר, על בית הספר לאמת את המידע מול לשכות הבריאות המחוזיות ולפעול לפי הנחיות מהרופא המחוזי, לפי הפעולות הנדרשות להמשך טיפול.

בנוסף, על בית הספר למפות את הילדים\ התלמידים והצוות שהיו בחשיפה ישירה עם החולה ולדווח להורי התלמידים או ילדי הגן. בנוסף, יהיה על המוסד לעדכן את הרפרנטית הבריאות המחוזית ולעדכן את תאריכי הבידוד הביתי של התלמיד בבית הספר ובמערכת פורטל מוסדות חינוך.

"האזורים המוגבלים"

במקומות אשר יוגדרו על-ידי משרד הבריאות כ"אזור מוגבל" לא יתקיימו לימודים וכן חל איסור להיכנס או לצאת מהאזור המוגבל גם לתלמידים, הורים ומורים. יש לעקוב מעת לעת מה הם האזורים המוגבלים באתר משרד הבריאות, בהנחיות שגרה. ככלל, באזורים מוגבלים לא יתקיימו לימודים במתכונת מלאה ובמידה ותתאפשר הפעלה של מסגרות, יועברו הנחיות מתאימות לרשויות המקומיות ולמוסדות.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר בעקבות החזרה לשגרה: "אני מברך על החלטת ראש הממשלה ועל ההסכמה המשותפת של כל השותפים שלנו. זו בשורה חשובה ומשמעותית למערכת החינוך. תהליך החזרה ייעשה באופן הדרגתי, מדוד, מתון ובהתאם ליכולת של כל רשות". עוד הוסיף: "כמו כן, גם הגעה של התלמידים תעשה על פי בחירת ההורים. המערכת תמשיך להקפיד על כללי הזהירות וההיגיינה. במקומות בהם יהיה שיעור גבוה של תחלואה, נקפיד לערוך ניטור ומעקב צמוד".

העיריות שיחזרו למתכונת לימודים מלאה

החזרה ללימודים בעיר רחובות במתכונת מלאה (ללא חלוקה לקבוצות), תיעשה באופן מדורג. ביום ראשון יחזרו לפעילות הגנים, כיתות א'-ג' וכיתות יא'-יב'. ביום שלישי יחזרו לפעילות בעיר כיתות ד'-י' והצהרונים יפעלו בבתי הספר מיום שני ובגנים מיום שלישי.

עיריית חיפה חוזרת לשגרה ביום שלישי. בהודעה שפרסמה העירייה נכתב כי המתווה שהיה עד כה יימשך גם בימים ראשון ושני, ורק ביום שלישי מערכת החינוך פתח את שעריה לכל הכיתות. בכפר סבא חוזרים גם כן לפעילות כבר ביום ראשון. 

עיריית ראשון לציון נערכת גם היא לפתיחת מלאה של מערכת החינוך. ביום ראשון יפעלו במתכונת רגילה, ללא חלוקה לקפסולות, כל גני הילדים, מעונות היום, כיתות א-ג וכיתות י"א- י"ב. ביום שלישי יפעלו כיתות ד'- י'.

עיריית חולון נערכת לקליטת כל תלמידי העיר במוסדות החינוך עד יום שלישי. ביום ראשון יפעלו החינוך המיוחד, גני הילדים (במתכונת מלאה וללא הפיצול לשתי קבוצות, כיתות א'-ג' (במתכונת רגילה, ללא קפסולות) וכיתות יא'-יב' (במתכונת רגילה) - כפי שהיה עד כה. כיתות ד' עד י' יחזרו לפעילות לימודית מלאה החל מיום שלישי.

במטה יהודה חוזרים ללימודים מלאים בכל השכבות והכיתות ביום שני הקרוב. בכיתות א'-ג', י"א-י"ב ומסגרות החינוך המיוחד- המשך הפעילות תהיה בדומה לשבוע החולף. החל מיום ראשון יחזרו ילדי הגנים לפעילות מלאה, כפי שהתקיימה טרם הפסקתה בעקבות ההנחיות.