לקראת חזרה מלאה של מערכת החינוך: הבוקר (חמישי) התקיים דיון בהשתתפות מנכ"ל משרדי הבריאות והחינוך, יו"ר השלטון המקומי ונציגים נוספים על מנת לגבש המלצות לפתיחה מחודשת של מערכת החינוך. על פי ההמלצות – למעט אזורים בארץ שמהווים מוקדי תחלואה – מערכת החינוך תוכל להיפתח באופן מלא. ההחלטה של הדרג המקצועי עדיין טעונה אישור סופי של ראש הממשלה שצפוי להכריע במהלך היום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

למרות הבשורה המשמחת, פתיחת מערכת החינוך תהיה מותנית במספר הגבלות על מנת להקטין את סכנת ההידבקות בקורונה. כמו כן, תתבצע הערכת מצב נוספת לקראת חודש יוני על מנת לבחון מחדש את רשימת הערים.

על פי ההמלצות, תתבצע הפקדה מלאה על היגיינה בהתאם להנחיות משרד הבריאות שתכלול שטיפת ידיים, הפרדה מיטבית בשירותים ואת יתר ההנחיות הכלליות האחרות שניתנו למערכת החינוך. בנוסף, כל תלמיד יציג הצהרת בריאות בכניסה לבית הספר.

 

על פי המתווה, כל התלמידים יחויבו לחבוש מסכות פנים בשטחים הפתוחים ובמהלך ההפסקות – כיתות ד' ומעלה יתבקשו לחבוש את המסכות גם במהלך השיעורים עצמם. ההפסקות יתבצעו בצורה מדורגת על מנת למנוע התקהלויות גדולות.

בנוסף, לכל הנאמר, בתי הספר והגנים יתבקשו לפעול על מנת להעביר את מרב הפעילויות שלהם למקומות שמאפשרים לשמור על מרחק של 2 מטרים בין התלמידים. בהפסקות האוכל התלמידים ישמרו על מרחק של 2 מטרים גם כן.

היום הראשון ללימודים אחרי הקורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

למרות ההסכמות, עדיין לא בטוח שהלימודים אכן ייפתחו ביום ראשון – הסיבה היא ההיערכות מוקדמת שנדרשת מצד הרשויות המקומיות. "הסיכוי שנפתח ביום א' הוא אפסי", טען שי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות. "אין מספיק ציוד וצריך לפחות 3 ימי היערכות. צריך לדאוג לנקות את הכיתות ואת המתקנים, צריך לרכוש מסכות וערכות היגיינה, צריך תוספת של כוח אדם, מנקות וכו', צריך לבדוק כמה מורים בקבוצת סיכון והאם הם יוכלו לחזור בכלל. בקיצור יש הרבה מה לעשות".

מנגד, חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי, שהשתתף בפגישה בה הושגה ההסכמה מול משרד הבריאות, אמר ל-N12: "אנחנו במודיעין נהיה מוכנים לפתוח כבר ביום ראשון. היסעים וכדומה יצטרכו לחכות כמה ימים. רשויות שלא מוכנות לגמרי יתאפשר להם זמן להתארגן".

אמש, דיווחה קרן מרציאנו במהדורה שבר סימן טוב ביקש לשקול להפעיל את מערכת החינוך גם בחודש אוגוסט, מתוך הנחה שבחודשי החורף שוב תהיה תחלואה ומערכת החינוך שוב תיאלץ להיסגר.