מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, התייחס הבוקר (שלישי) לביקורת בנוגע למתווה שבו פועלת מערכת החינוך. "התוכנית שהממשלה אישרה בנויה על הדרגתיות וגם מתינות כדי שנוכל לראות את התוצאה של החזרה למשק לשגרה", הסביר. אבואב סיפר כי במשרד החינוך התכוונו לפתוח את הכיתות והגנים בצורה רחבה יותר ב"ערים הירוקות" בהן שיעור התחלואה נמוך, אך ההצעה לא התקבלה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"הכוונה היא בשבוע הבא להעביר את כיתות חטיבות הביניים ללמידה של 3 ימים", המשיך אבואב. והדגיש: "אין אפשרות להביא את כיתות ד' וו' לבית הספר ליותר מיום אחד". 

 

חיטוי גני ילדים (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
חיטוי גני ילדים | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

מנכ"ל משרד החינוך התייחס לביקורת על הדרך בה פועלת מערכת החינוך ואמר כי הוא "מבין את הכעס והתסכול של כולם, כי זה לא פשוט. גם לפני כן הייתה מחאה וכעס והדברים נפתחו, צריך לנהל שגרה גם במצב הקשה הזה,  אפילו שזה לא אידאלי". 

"צריך ליצור שגרה ויציבות מסוימת - ליצור לילדים סדר יום", הדגיש. אבואב התייחס להנחיות משרד הבריאות שמחייבות ללמד חצי מכמות הילדים בכל כיתה, מה שמקשה על מתן מענה כמו בימי שגרה. "בשגרה מלמדים במאה אלף מקומות פיזית - בבת אחת חצו את כל הכיתות בחצי. אנחנו עושים כל מה שניתן בתנאים הללו, מאוד מאתגר ולא פשוט אבל צריך למצוא פתרונות גם במציאות הזו - לא להפוך את הייאוש לסדר יום". 

דבריו של מנכ"ל משרד החינוך מגיעים על רקע הזעם מצד הורים רבים על כך שילדיהם לא נקלטו מחדש במערכת החינוך, או נקלטו בצורה חלקית שלא מאפשרת להם לחזור לעבודה בהיקף מלא. גם ברשויות המקומיות דורשים חזרה מיידית לשגרה: "או שפותחים את כל מערכת החינוך או שלא פותחים בכלל". 

במעונות היום המפוקחים כ-40% מהילדים לא הורשו לחזור ונותרו ללא סידור, ובגנים העירוניים נותרה רוטציה - רק כ-50% מהילדים מגיעים בכל בוקר וכ-250 אלף נשארים בבית. המתכונת הזו מאפשרת להורי ילדי הגנים לעבוד רק יומיים או שלושה בשבוע. נוסף על כך, בחלק מהרשויות הצהרונים עדיין לא פעילים.