מערכת החינוך חזרה לשגרה תחת ההנחיות המחמירות שהוציא משרד הבריאות, כמו פתיחת החלונות בכיתות על אף שהמזגנים פועלים והחובה על התלמידים והמורים לעטות מסיכות לאורך השיעורים. בימי השרב הכבד בהם הטמפרטורה מטפסת לעיתים ל-40 מעלות, הלימודים בכיתות תחת ההנחיות הללו הופכים לפעמים לבלתי אפשריים.

כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן, יצא נחרצות כנגד ההנחיות. "זה מאוד מורכב, לא בטוח שזה יעבוד. דיברנו בפורום ה-15 שאם הדברים יעיקו, נדחה את החזרה של הכיתות הגבוהות ליום ראשון", סיפר שאמה הכהן ב"חדשות הבוקר", "פנינו למומחים מבית החולים שיבא, הצגנו בפניהם את התנאים של המתווה הממשלתי וקיבלנו אישור וחוות דעת שכן אפשר לסגור את החלונות בשבוע של עומס החום".

"יש לנו אנשים שמפעילים את המזגנים בבתי הספר משש בבוקר, אחרת באמת שאי אפשר ללמוד", המשיך שאמה הכהן והתייחס להנחייה על עטיית המסיכות: "אנחנו מאוד ליברלים בעניין הזה וזה לא החוק שנשמור עליו בבתי הספר באופן הדוק. ביקשנו לגלות אנושיות ורכות. אם רואים ילד או ילדה שסובלים מאסתמה, שזה מוציא אותם מדעתם או מכניס אותם לחרדה, זה לא סוף העולם להוריד את המסיכה לעשר דקות ולהחזיר".

כמה זמן להערכתך ההנחיות האלה יחזיקו?
"יש החלטות שרק הנייר מחזיק אותן ולא החיים בפועל, כמו מרחק שני מטרים בין ילד לילד. אין כיתות כאלה, אין חיה כזאת. זה יקרה רק אם נשים את הילדים באולם ספורט. בנוסף, 30 אלף ילדים צריכים להגיע עם הצהרת בריאות. מדובר במיליון ניירות בחודש. איזה בזבוז, לא חבל על העצים? מילא הפגיעה הסביבתית, אבל זה יוצר גם תורים ענקיים בכניסות לבית הספר, זה בלתי נסבל. אני רוצה לפרוס את זמני הגעת התלמידים אבל משרד החינוך וההסתדרות לא מאפשרים פתיחת שערים לפני השעה 07:55".

יש לך עם מי לדבר במשרד החינוך?
"פניתי אתמול לשר החינוך החדש גלנט, איחלתי לו בהצלחה בתפקיד וביקשתי שההחלטה הראשונה שיקבל היא לבטל את ה-07:55. תנו לנו לקבוע את סדר ההגעה לבתי הספר, גם בתיכונים וגם ביסודי. תנו לנו את האפשרות לפתוח את השערים".

כמה הורים בחרו שלא לשלוח את הילדים ללימודים בגלל ההנחיות האלה?
"כ-10% מהורים החליטו לא לשלוח את הילדים עד לסוף השנה בגלל הנסיבות. חלקם עושים את זה מסיבות אובייקטיביות, כמו מחלת רקע במשפחה או מחלת רקע לילד, וגם לזה אנחנו יודעים לתת פתרונות מערכתיים".