מתחילים לחזור לשגרה: יממה לאחר פתיחה המחודשת של מערכת החינוך, רשויות מקומיות נוספות צפויות לפתוח היום (שני) את בתי הספר לתלמידי כיתות א'-ג', בכפוף להנחיות ולתנאים הבריאותיים. רוב הערים שטרם חזרו לפעילות החינוך הודיעו שיעשו זאת עד יום שלישי. גני הילדים, הפעוטונים ומעונות היום צפויים לחזור לפעילות ב-10 במאי. כיתות ד'-ו' צפויות לחזור ללימודים בתוך שבועיים עד ארבעה שבועות. שר החינוך רפי פרץ אמר בחדשות הבוקר כי "אם לא יהיו שינויים בתחלואה - נפתח את כל מערכת החינוך ב-1 ביוני".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בערים שהחליטו שלא לחזור היום ללימודים מתרכזים כעת בהכנות קדחתניות כדי לפתוח את בתי הספר מחר תחת כללי השגרה החדשה, הכוללים ריחוק חברתי בכיתות, פיצול התלמידים לקבוצות קטנות, שמירה על היגיינה והקפדה יתרה על הנחיות משרד הבריאות. חלק מאותן ערים ורשויות הודיעו על החזרה לפעילות של מערכת החינוך כבר במהלך השבוע הקרוב. במרבית היישובים הערביים לא יחזרו הבוקר ללימודים.

הערים והיישובים שיפתחו הבוקר את מערכת החינוך: תל אביב (חלק ניכר מהמוסדות), מועצה אזורית אשכול, אשקלון, מצפה רמון, רמת נגב, עכו, אזור, קריית מלאכי, גולן, גליל עליון, מטה אשר, מעלה יוסף, עמק מעיינות, בני שמעון, לכיש, מועצה אזורית הר חברון, מועצה אזורית באר טוביה, מועצה אזורית יואב, להבים, מיתר, נתיבות, אופקים, משגב, נס ציונה, שומרון, קרני שומרון, עמק חפר, עמנואל, ראש העין, הוד השרון ולב השרון.

הערים והיישובים שיפתחו את מערכת החינוך ממחר: רמת השרון, רמת גן (רק כיתות י"א ו-י"ב), חדרה וחיפה.

הערים והיישובים שלא יפתחו גם מחר את מערכת החינוך: באר שבע, כרמיאל, צפת ורמת גן (כיתות א'-ג' יחזרו עד יום ראשון הבא).

ילדים חוזרים לבית הספר קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
חוזרים לבית הספר | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

ברקע החשש מכך שהורים רבים יבחרו שלא לשלוח עדיין את ילדיהם למסגרות החינוך, רק 60% מהתלמידים בערים שפתחו את שערי בתי הספר שלהן אכן הגיעו אתמול ליום הלימודים הראשון. מדובר על כ-180 אלף תלמידים ותלמידות, הלומדים ביותר מ-1,500 מוסדות. בשכבות י"א-י"ב תלמידים מעטים בחרו לשוב לבתי הספר, זאת, בין היתר, בשל פרסום המתווה רק שעתיים אחרי פתיחת הלימודים. בבתי הספר הוצבו שלטי הסברה על אודות הכללים החדשים לפיהם יש לנהוג במהלך השהייה בבית הספר, זאת לצד עמדות חיטוי והיגיינה אישית.

לפי החלטת משרד החינוך, החזרה אל בתי הספר תיעשה באופן הדרגתי כדי לאפשר לכל רשות ובית ספר להיערך בהתאם. בהתאם להחלטה, כיתות א'-ג' ילמדו חמישה ימים בשבוע במשך חמש שעות ביום, בקבוצות של 17 תלמידים. כיתות י"א-י"ב יגיעו לתגבורים לקראת בחינות הבגרות שיחלו בסוף חודש יוני. התגבורים יתקיימו בקבוצות של עד 17 תלמידים ובמתחמי לימוד נפרדים לכל קבוצה. בחינוך החרדי יחזרו ללמוד כיתות ז'-י"א.

קורונה, חיטוי ידיים (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
בדרך לחזרה מלאה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תלמידי החינוך המיוחד ילמדו חמישה ימים בשבוע, כאשר יום הלימודים יתחיל בשעה 08:00 ויסתיים בשעה 14:00. במגזר הערבי, במהלך חודש הרמדאן, יום הלימודים יסתיים בשעה 13:00. הפעילות בגן או בכיתה תהיה בהרכב של עד 17 תלמידים. כל קבוצה תפעל עם אנשי צוות קבועים, לרבות אנשי צוות קבועים ועוזרי הוראה ממקצועות הבריאות והמטפלים באומנות.