פרסום ראשון: 78 תלמידים ואנשי צוות נדבקו בקורונה נכון להערב (שישי) ב״גימנסיה״ בירושלים. מתוכם 60 חולים חדשים התגלו היום. בכך מהווה בית הספר כמחצית מהחולים החדשים בישראל. משרד הבריאות - אלו 32 המוסדות בהם נדבקו תלמידים.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

את 64 התלמידים שנדבקו ו-14 אנשי הצוות גילו במהלך בדיקות של 700 איש בלבד מתוך התיכון. מחר יבדקו 700 נוספים במתחם ״דרייב אין״ שמקימה עיריית ירושלים. בהודעה מטעם העירייה ובעקבות התערבותו של ראש העיר משה ליאון יפתח מחר המתחם היעודי לבדיקות קורונה באיצטדיון בטדי. למתחם אסור להגיע באופן עצמאי ורק לאחר זימון. בנוסף, הודיעה העירייה כי כל התלמידים בבית הספר יקבלו בשעות הקורובות עם זימון לבדיקה.

מסיכום הנתונים בשלב זה עולה כי סך הכל ישנם 17 בתי ספר וגנים סגורים, אלו מתוך 34 מוסדות בהם התגלתה תחולאה בקורונה. מספר העובדים והתלמידים שנכנסו לבידוד עומד על 485 איש, מתוכם כ-66 איש חולים. נתון זה שפרסם משרד החינוך סותר את נתוני משרד הבריאות.

בבית הספר הגימנסיה בירושלים נדבקו כאמור 78 תלמידים ואנשי צוות כאשר בשכבת כיתה ז' אותרו 22 חולים, בכיתות ח' 9 חולים. בשכבת כיתות ט' ישנם 22 חולים ואילו בכיתות י' 3 חולים בלבד. בשכבת יא' 4 חולים ובכיתה יב' רק 3. 15 מורים ואנשי צוות נדבקו גם הם.

ההתנגדות של גלנט

שר החינוך הנכנס, יואב גלנט, הביע היום בדיונים על סגירות החטיבות והתיכונים התנגדות למהלך. השר קרא לחכות לנתונים שיובאו בפני ״קבינט הקורונה״ מחר, שכן הם יהיו יותר מהימנים. כמו כן טען - אם התלמידים ישלחו הביתה - הם ילכו לקניונים וידביקו שם.

השר יואב גלנט נכנס לתפקידו כשר החינוך (צילום: החדשות12)
שר החינוך מתנגד | צילום: החדשות12

במהלך הדיון המקדים עם ראש הממשלה ומנכ"ל משרד הבריאות, אמר גלנט: ״לא אצה לנו הדרך, בואו נקבל החלטה מחר כי לא לומדים והנתון יהיה הרבה יותר ברור ומבוסס״. לדברי השר, לא דומה מצב שבו בתי ספר סגורים כי כל המשק סגור לבין בתי ספר סגורים אבל המשק פתוח. לטענתו, ״תלמידי חטיבות שיסתובבו בקניונים ידביקו יותר מאשר בבתי הספר, שם אפשר לחנך אותם ולפקח עליהם״.

התייעצויות הבוקר

בדיונים הבוקר, ולקראת מסיבת העיתונים שנערכה, משרד הבריאות דיווח שב-32 מוסדות נדבקו תלמידים, הרוב הגדול בחטיבות, נתון שמאז התעדכן. במשרד העלו הצעה לסגור את בתי הספר אבל ההצעה לא התקבלה. שר האוצר ישראל כ״ץ אמר שיש בצעד זה פגיעה במשק ושהמהלך ישדר מסר לא טוב. ראש הממשלה החליפי גנץ שאל אם אפשר לחשוב על סגירה לפי אזורים ולא לסגור את כל בתי הספר.

מחר ישובו הבכירים ב״קבינט הקורונה״ ישובו לדיון בנושא הבוער. בפניהם, בדיון שיערך ככל הנראה ב״זום״ יביאו פילוח מספרי של הקיפי ההתחלואה ושל המצב בשטח. גורם המעורה בדיונים הסביר: ״קיבלנו החלטות מוקדם ולכן צריך למהר ולבצע סגירה של המוקד ועכשיו המוקד הוא בתי הספר״.

פילוח התחלואה

בביה״ס נבון ברחובות - 4 אנשי צוות ושני תלמידים חולים, בגן ״דני גיבור״ בראשל״צ - איש צוות אחד חולה. בגן ״שופר״ ברמלה, ילד אחד נדבר אך לא ביקר בגן. בביה״ס ״צופית״ ביישוב שני תלמידים נדבקו.

בבית הספר ״הגליל״ בתל אביב איש צוות אחד חלה, כמו גן בגנים ״537״ ו-״549״ לימדה גננת חולה. ב״תורת יעקב״ בבני ברק תלמיד חולה. בבתי הספר ״מעלות חנה״ וגן סיסים בתל אביב, ואולפן בת ים בעיר - בכולם תלמיד אחד חלה.

בגן ״סוס הים״ בבת ים ובתיכון ״שזר״ ואורט מלטון תלמיד אחד חלה. בבית הספר ״תפארת תמר״ בבני ברק תלמיד אחד חלה. בגן לחינוך מיוחד באור יהודה חולה אחד. בבית הספר ״אהוד מנור״ באור יהודה חולה אחד.

בבית הספר ״שתילים רכים״ איש צוות אחד חלה; ב״ת״ת חכמת שלמה״ בירולשים שני אנשי צוות חלו ושני תלמידים חלו. באוהל יוסף (נסיכים) ברמת בית שמש ג׳ איש צוות אחד חלה. בבית הספר ״אבני שלמה״ תלמיד אחד חלה. ב״ת״ת פינסקרלין״ בטלזסטון שלושה תלמידים חלו. ובכספייה שלושה אנשי צוות חלו בתיכון ״אלמותנבי״, ״אלפורעה ב׳״ ובתיכון ״אלפרוק״.