הלמידה המקוונת לילדי הגנים ובתי הספר היסודיים הפסיקו החל מהבוקר (חמישי), ורוב המורות והגננות בישראל, כ-180 אלף במספר, יצאו לחופשה בשכר. משרד האוצר והסתדרות המורים הגיעו להסכמות לפיהן חופשות החגים יקוצרו ב-10 ימים, חופש ל"ג בעומר יתבטל, והחופש הגדול יקוצר ב-9 ימים. ההורים שעד כה שיבחו את המערכת המקוונת שאיפשרה לילדיהם להעביר את הזמן בצורה חינוכית ומעשירה זועמים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אמא אחת כתבה בפייסבוק: "בשיאו של משבר הקורונה מוצגת בזאת תעודת עניות למדינת ישראל שלא רואה במורים עובדים חיוניים, שמזלזלת בלמידה מרחוק ובקשר של התלמידים עם המורים בימים של בלבול וחוסר ודאות. זו שם תעודת עניות לאיש שקורא לעצמו שר החינוך שלא אמר ולו מילה אחת באף אמצעי תקשורת לתלמידים ולמורים. הכל עובר בהודעות לא ברורות ובלי קול ברור".

בתי ספר סגורים בגלל הקורונה
הלימודים מושבתים מזה שבוע | צילום: דוד כהן, פלאש 90

"אני אמא ומורה ואני מתביישת", סיפרה האם שזועמת על ביטול הלמידה המקוונת, עשרות אנשים כבר חתמו על עצומה דיגיטלית להחזרת הלימודים. "אם המורים בעיני האוצר, נתפשים באופן מזלזל ולא רלוונטי, אני לא מתפלאת למה הציבור רואה במורים בייביסיטר במקרה הטוב. מיום חמישי הייתי עדה לאלפי מורים שעמלו קשות להעביר את הלמידה למקוונת, שעשו קפיצה טכנולוגית למען התלמידים שלהם, למען השגרה - המורים עזרו להורים לשמור על שפיות... הציבור תקף את הגננות, טען שהמורים מתבכיינים והמורים לבד במערכה – כי אין מנהיג ואין רועה ואין מי שבאמת ילחם עבורם".

"בימים המלאים בקושי וחוסר ודאות, הלמידה המקוונת היא צורך חיוני ומחייב, ויש לדאוג להמשיכה"

בנוסף, 84 ראשי רשויות ברחבי הארץ שיגרו מכתב לראש הממשלה נתניהו בבקשה למנוע את הפסקת הלמידה מקוונת שהתקיימה בשבוע האחרון בעקבות סגירת מוסדות החינוך. "ניכר שהחלטה זו מונעת משיקולים תקציביים בלבד", כתבו ראשי הרשויות במכתב. "שכן איך אפשר להסביר פגיעה חמורה שכזו במעל שני מיליון התלמידות והתלמידים, ילדים ובני נוער דווקא בשעה קשה זו".

 עוד כתבו ראשי הרשויות: "בימים המלאים בקושי וחוסר ודאות כאשר נדרש מהאזרחים להישאר בביתם, קיום שגרה לימודית המותאמת למצב וקיום קשר בין תלמידים למוריהם הוא קריטי וחיוני. הלמידה המקוונת והחדשנית שהמערכת היטיבה להטמיע בשעת משבר, היא צורך חיוני ומחייב, ויש לדאוג להמשיכה".

הורים רבים ברחבי הארץ קמים הבוקר בדרישה לבטל את ההחלטה: "אני כותבת היום כאמא שהפסיקו לבנותיה את הלמידה מרחוק", סיפרה אם ל-3 בנות בשיחה עם N12. "לא מבינה איך לא עושים מזה רעש! אנחנו בעת חרום, איך קרה שהוראה היא לא עבודה חיונית? יש לי 3 בנות, אחת מהן עם צרכים מיוחדים. הסרטונים, המשימות, הטיפולים הפארארפואיים מרחוק  של הקטנה... החזיקו אותנו בימים האחרונים. איך נצא מהצד השני של הקורונה? מאות אלפי ילדים מיוחדים יחוו רגרסיה נוראית והמערכת תדרש להשקיע בהם כספים כדי לשקם. איפה המחשבה על חוסנם הנפשי של הילדים?"