"אנחנו בתחתית סדר העדיפויות": בצל קריאתו של שר החינוך יואב גלנט לפתוח מיד את כיתות ה'-ו' והתיכונים, היום (ראשון) צפוי להתכנס קבינט הקורונה ולהחליט על שלב ההקלות הבא. המורים, ההורים והתלמידים זועמים וטוענים - שכחו אותנו. במשרד הבריאות מתנגדים בתוקף לפתיחת מערכת החינוך בגלל העלייה במקדם ההדבקה וכעת ההחלטה בידי ראש הממשלה אם להעלות בכלל את הנושא לדיון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כיתות ה', ו', י"א וי"ב אמורות היו לחזור הבוקר ללימודים. ברור היה שההחלטה להחזיר אותם תתקבל על פי נתוני התחלואה, אבל בדיון שהתקיים בקבינט בצוהרי יום חמישי, בכלל לא דנו בנושא החינוך. בבוקר אותו היום יצאו בני נוער להפגין וביקשו שמישהו יתייחס למצבם. "אני עם כאבי ראש ותסכול שלא רואים אותי, את מי שאני, מעבר לריבוע בתוך מיליון ריבועים", קראה אחת התלמידות. "איפה אתם האנשים שצריכים לדאוג לי?".

תלמידות בבית ספר (אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock)
"אנחנו דור העתיד ואין לנו גב". אילוסטרציה | אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock

"פשוט אין לנו גב", אמרה שירי אורליצקי, יו"ר מועצת התלמידים בתיכון חדש בתל אביב. "אין לנו שגרה. נוצרת תחושה שאנחנו בתחתית סדר העדיפויות. אנחנו דור העתיד ואנחנו אלה שבסופו של דבר נהיה פה בהמשך. למה אף אחד לא בא לפתור את הבעיה הזאת שהיא כל כך קריטית?".

בשטח שורר ייאוש מוחלט, צוותי ההוראה נערכים ומכינים - ואז הכול משתנה או נדחה. "פעם שישית השנה שאנחנו עושות מערכות", שיתפה לימור כרמון, סגנית מנהלת בית ספר מנד ברעננה. "לפעמים אין לנו שבת, אין לנו שישי. אנחנו מקבלים את המתווה בחמישי, מתחילות להתיישב על זה עד שבת באמצע הלילה".

שלום כיתה בזום: בשבוע הבא תיפתח שנת הלימודים (צילום: N12)
לומדים מול המסכים. אילוסטרציה | צילום: N12

על חזרתן של כיתות ז'-י' אף אחד לא מדבר ולמרות שמנהלים יכולים להוציא את הילדים ללמידה במרחבים פתוחים, זה בקושי קורה. "הפערים, שגם ככה היו פערים גדולים, מתרחבים עכשיו עוד יותר", ציינה יעל איילון, מנהלת עירוני י"ד בתל אביב. "יש אצלנו תלמידים שנאבקו בציפורניים לסיים תיכון כמו שצריך ועכשיו פשוט נושרים מבית הספר".

אז אם זה המצב, ובאמת ניתן להגיע לשליטה, רבים תוהים מדוע פותחים את מערכת החינוך באופן דיפרנציאלי, רק בערים ירוקות. "איך ייתכן שהמכולות והחנויות וסופרים ועוד הרבה דברים חזרו לפעול, והילדים, המשאב הכי חשוב שלנו, נשארו בבית תקועים מול המסכים?", אמר חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי. "תראו לי אחד שחושב שהפתרון הזה ראוי".

ההורים והילדים עייפים מהמלחמות על הזום ולא רואים את הסוף. "התחושה שלי היא שממשלת ישראל ויתרה על החבר'ה האלה", שיתפה ענבל אלישיב, אם לשלושה מגבעתיים. "לא ייתכן שבעיר שהיא עיר ירוקה ילדים יצטרכו לשבת בבית. הם חייבים לחזור למסגרת לימודית".