ראש הממשלה נתניהו הודיע אמש (חמישי) על הנחיות החדשות של משרד הבריאות בניסיון להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. על פי ההוראות החדשות, בתי הספר יהיו סגורים כמו גם האוניברסיטאות, לפחות עד סיום חופשת הפסח. גני הילדים והחינוך המיוחד ימשיכו לפעול כסדרם והוחרגו מההנחיות על מנת להקל על ההורים, אך הגננות מצידן זועמות: "לא נסכן את המשפחות שלנו". הסתדרות המורים מזהירה: הגננות בתל אביב יודיעו על חופשת מחלה. הבוקר הודיעו שורת רשויות על השבתת הלימודים בגנים: לוד, קריית אונו, חוף אשקלון, מעלה אדומים ומטה יהודה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו התייחס בדבריו לצעדים שישראל נוקטת מהיום במערכת החינוך: "אנחנו עושים זאת בשיקול דעת. ההחלטה לא נוגעת לחינוך המיוחד, פנימיות, נוער בסיכון, פעוטונים וגני ילדים", אמר. "אין פתרון ל-100% מהאוכלוסייה". נתניהו התייחס גם לתחומים נוספים בהם צפויים צעדים כחלק מהמאבק בקורונה: "מבינים שנידרש לטפל בתחבורה הציבורית, בתי סוהר וכל מקום שעלול להיות מוקד להתפשטות הנגיף. נפתח גם עמדות בידוק חדשניות".

נתניהו הוסיף: "אנחנו בעיצומו של אירוע עולמי ואירוע לאומי שלא היה כדוגמתו בכל שנות קיומה של המדינה. בשלב הזה אין חיסון לנגיף, והצפי הוא שאם יימצא כזה זה ייקח זמן רב. זה לא עניין של ימים או שבועות והלוואי שיכולתי להגיד שזה עניין של חודשים".

"היעד העליון הוא להאט ככל האפשר את קצב ההדבקה. כך נוכל לקבל זמן יקר, לטפל בחולים שחלו באופן כזה שמערכת הבריאות לא תקרוס, ולהרוויח זמן יקר כדי לנסות למצוא חיסון לנגיף בעזרת מיטב המוחות בארץ ובחו"ל", אמר. "אנחנו באירוע מתגלגל שאף אחד לא מכיר אותו, וכולם מסתדרים תוך כדי תנועה. תימנעו מהתקהלויות בכלל. אנחנו משקיעים משאבים עצומים כדי להגדיל את קצב הבדיקות שלנו, אנחנו רוצים לשפר את עצמנו עוד יותר".

קורונה בישראל
מכה לכלכלה הישראלית, נגיף הקורונה | עיבוד: אבשלום שושני, פלאש 90

יש כאלה שמסרבים להישמע להנחיות משרד הבריאות. בחלק מתלמודי התורה החרדיים הוחלט על המשך קיום הלימודים בניגוד להנחיות‎. גם בישיבות הגדולות הלימודים יימשכו. בחלקן, מבלי להקפיד על נוכחות של פחות ממאה בכל בית מדרש.

הגננות זועמות על ההנחיות החדשות: אבסורד

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות הובילו למחאה רחבה של גננות, מחשש להידבקות והדבקה בנגיף, בתוך תחומי המוסדות או מחוצה להם. בהסתדרות המורים מאיימים בהכרזה על סכסוך עבודה - שיוביל להשבתת גני הילדים בעוד שבועיים. ראשון לציון, רחובות, אשקלון, חוף אשקלון, יהוד-מונסון, קרית אונו, קרית מלאכי, קרית גת, באר טוביה, שגות דן, גדרה ומיתר הודיעו על השבתת גני הילדים באופן יזום כבר ממחר. בשדות נגב הגנים לא יפעלו אך המעונות יפעלו כסדרם.

"החרגת גני הילדים היא אבסורד גדול, שמעיד על ניתוק מקבלי ההחלטות מהשטח", כתבה מירי הולוגין, גננת מחולון. היא ציינה גם שהילדים בגן אינם יכולים לשמור על היגיינה ברמה מספקת, דבר שעשוי לגרום להידבקויות להפצת המחלה בין הילדים וגם לאנשי הצוות.

נציגת הגננות בהסתדרות המורים בתל אביב הודיעה: "מחר בבוקר - כולן בשעה 7 שולחות הודעה למפקחת שהן חולות". "אנחנו לא נסכן את המשפחות שלנו", היא הוסיפה. הודעות דומות מופצות בכל רחבי הארץ, הגננות מסרבות להגיע מחר בבוקר לגנים.

גם בארגון נעמת הודיעו על סגירה יזומה של המעונות באופן מיידי. "חייהן של המטפלות במעונות יקרים לא פחות מחייהם של המורים או של כל אזרח אחר במדינה״, כתבה חגית פאר, יו"ר נעמת. לרשת מעונות היום, המחזיקה כ-170 מעונות, מגיעים למעלה מ-13 אלף פעוטות מגיל לידה ועד גיל 3.

משרד הבריאות: 109 ישראלים אותרו כחולים בנגיף הקורונה

מספר החולים הישראלים בנגיף הקורונה עומד כעת על 109 בני אדם. אחד מהחולים החדשים שאובחנו אתמול הוא תינוק בן חצי שנה בלבד, כמו גם נער בן 17. 88 בני אדם מאושפזים בכלל בתי החולים בישראל, ביניהם נהג אוטובוס התיירים שעדיין נמצא במצב קשה ועובד רש"ת. 3 ישראלים החלימו ושוחררו מבתי החולים בימים האחרונים. 

במקרה חריג ומטריד אחר, רופא במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים שיבא, שחזר מצרפת עוד לפני שפורסמו ההנחיות לבידוד - נמצא כנשא של נגיף הקורונה. היום פורסמה החקירה האפידמיוליגת שלו וממנה עולה שבמהלך הימים שעברו עד כניסתו לבידוד הוא עבד במשמרת אחת בחדר המיון של בית החולים. מצבו קל והוא הועבר למתחם המבודד והמרוחק של שיבא.